Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Mayo e-XR Basic - test kola

Slovenská značka nemá sice.extrémně nabitou kolekci kol, ovšem elektrokol má v nabídce požehnané množství. A jejich cenově dostupný dámský kros, ovšem s kvalitním pohonem, nám dělal společnost během prvních jarních dní.

Mayo e-XR Basic test kola

Komfort za dobrou cenu

Mayo e-XR Basic test kola přední koloPostavit elektrokolo dnes dokáže kdejaký „elektrikář“, ovšem aby to mělo hlavu a patu i z pohledu cyklisty, to už je horší. Model Basic to ovšem splňuje kombinací duralového rámu v jednoduchém provedení, se samolepkami neskrytými pod lakem, plochými patkami, s velice povedenou geometrií. Klasický dámský tvar rámu je v záplavě city biků či modelů s trubkou extrémně nízko poměrně světlou výjimkou. Nechybí mu výztuha pod hlavou, docela příjemně nás překvapila i celková tuhost, která je vzhledem k baterii na nosiči hodně důležitá.

Posed patří někam do středu mezi klasické krosy a městská kola s řídítky výrazně nahoře. Dámy tedy budou mít dostatek pohodlí, ale zároveň nebudou sedět jako na křesle. Jediná velikost 18“ pak bez problémů dostačuje i výškám 175 cm, díky dlouhé sedlovce. Mimochodem o průměru 27,2 mm, takže další plus pro tlumení rázů, navíc v kombinaci s měkkým sedlem docela příjemného tvaru. Vzhledem k ceně není přední vidlice vybavena tlumením odskoku, ale na silnici či polní cestě to, až na větší rázy, nijak nevadilo. Občasný „kopanec“ do řídítek po projetí většího výmolu se dal skousnout, naopak chválíme výraznou citlivost vidlice, která i lehčí cyklistce nabídla výrazný komfort.

Ovladatelnost kola je samozřejmě ovlivněna použitím elektropohonu, takže váha baterie na nosiči dá v zatáčkách pocítit, že kolo má lehčí tendenci jet přímo, ale to je typická vlastnost elektrokol s tímto provedením baterie. Na druhou stranu, ovladatelnost kola samotného patří mezi ty, které nezklamou jak začátečníka, tak zkušenějšího cyklistu, zkrátka kolo padne okamžitě do ruky. S tím souvisí i projev komponentového osazení, kdy řazení v rukojeti i chod brzd sice nenabídly preciznost středních a dražších sad, nicméně vše fungovalo zcela bez problémů a v dané kategorii naprosto spolehlivě. Snad jen dozadu bychom uvítali kazetový náboj, vzhledem k zatížení zadního kola, ale s přihlédnutím k ceně to lze omluvit.

Mayo e-XR Basic elektokolo

Nabít, zapnout a nešlapat

Mayo e-XR Basic nosičZvolili jsme kolo osazené dražší verzí pohonu s napětím 36 V, 10Ah baterií a Start-Up systémem, tedy pomocí motoru při rozjezdu, bez nutnosti šlapání. Vše je propojeno kabely vedenými v ochranné bužírce po vrchní straně rámu a vidlice, ovšem nijak výrazněji to design kola nenarušuje, naopak pro servis je to výhoda. Displej na řídítkách má pouze informační diody a trojici tlačítek. Zapnutí systému se provádí klíčkem na baterii, který musí být během jízdy stále „v zapalování“. Rozjezd bez šlapání zajišťuje tlačítko „auto“, které motoru v předním náboji vydá impuls, aby poháněl kolo maximálně do rychlosti 6 km/h, pak už je třeba šlapat, a díky snímači otáčení klik se spustí asistovaný pohon. Ten umožní jet rychlostí až 25 km/h, dle platných předpisů a samozřejmě zvoleného modu účinnosti. Trojice modů se přepíná tlačítky „plus“ a „minus“ na ovládacím panelu. Velikost tlačítek je sice menší, ale stačí poměrně lehký stisk, takže je to bez problémů. Čtveřice diod na ovládacím panelu indikuje stav nabití baterie, případně lze zjistit její kapacitu ještě tlačítkem přímo na její zadní straně.

Mayo e-XR Basic ovládání

Jízda bez motoru byla téměř stejná jako na klasickém kole, ovšem s vyšší hmotností, takže bez nějakých rychlejších rozjezdů. Na rovině zcela bez problémů a komfortně, do stoupání je už hmotnost znát. S motorem je to ovšem jiná káva, dle zvoleného modu jsme si pak užívali pomoci vždy do určité míry rychlosti, po jejímž překonání už jede cyklista takříkajíc „za svoje“. Nakonec stejně zvítězila nejvyšší míra asistence, na kterou jsme během prvního testu najeli zhruba třicet kilometrů, a to jsme kolo prověřili do hodně ostrého stoupání, které je běžně standardem na malý převodník. Na středně těžký převod motor pomohl, bez zadýchání jsme byli nahoře. Zkrátka elektro - klasika. Na rovině pak bylo možné pohon vypnout tlačítkem „minus“ a jet bez motoru, pouze s rozsvícenými indikačními diodami baterie. Obě brzdové páky jsou propojeny s řídicí jednotkou, takže okamžitě vypnou motor, což je hodně důležité. Nevýhodou je nemožnost vypnout celý systém za jízdy stiskem tlačítka, ale je nutné otočit klíčkem, což je dost krkolomné.

Vzhledem k maximální příjemnosti asistence motoru to však stejně nikdo řešit nebude a nechá si stále pomáhat, aby si jízdu užil bez výraznější námahy. A o tom vlastně elektrokola jsou

 

Plusy: komfort, ovládání, výdrž baterie

Minusy: vypnutí klíčkem

 

Rám: Al 6061

Vidlice: Suntour M3000

Kliky: Prowheel, 28-38-48

Brzdy: Saccon

Řazení: Shimano STEF-51

Přehazovačka: Shimano TX-31

Přesmykač: Shimano TZ-31

Ráfky: M.A.T.E. DWR 30

Pláště: Kenda K-935, 38C

Motor: 36 V, 250 W, přední náboj

Baterie: Li-ion, 10,5 Ah

Hmotnost: 23,6 kg

Cena: 23 799 Kč

 

datum: 08.06.12 - kategorie: Testy kol

Komentář:

  1. [1] Replica Rolex

    Nakonec stejně zvítězila nejvyšší míra asistence, na kterou jsme během prvního testu najeli zhruba třicet kilometrů, a to jsme kolo prověřili do hodně ostrého stoupání, které je běžně standardem na malý převodník.

    20.06.13, 10:44:15
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign