Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Maxbike Wendel - test kola

Sezóna úzkých plášťů v blátě je už za námi, ale cyklokrosová kola se těší stále větší oblibě především díky svému celoročnímu univerzálnímu využití. Někdo je bere jako tréninkový nástroj do zimní sloty, jiný naopak využívá možnost kombinace slušného výkonu na silnici s šancí kdykoliv odbočit na polní cestu, využití se zkrátka meze nekladou, a při kombinaci hladkých plášťů nebo nasazením čistě silničních výpletů tak lze mít doma dvě kola v jednom s celoročním využitím.

Sladěný kabát

Model Wendel patří díky ceně lehce pod dvacet tisíc k cyklokrosovým kolům určeným spíše pro rekreačního jezdce než ostříleného závodníka, ovšem svým perfektním jízdním projevem, tuhostí rámu a výkonem rozhodně nezklame nikoho, kdo má s jízdou na úzkých pláštích v terénu dostatek zkušeností. Rám z hliníkové slitiny řady 7005 nese trojité zeslabení stěny trubek, které jsou čistě kruhového profilu. Žádné zbytečné parádičky a tvarování, ale decentní střízlivé tvary, což platí i pro vyhlazené svary kolem hlavové i sedlové trubky a jediné místo, kde je přiznaná housenka, je v napojení patek. Ty mají mimochodem závit pro montáž blatníků, takže zimní využití se zde rozhodně předpokládá. Vedení lanek po horní trubce je praktické, kvůli minimu bláta v těchto místech, pouze kladka na sedlové trubce pro lanko přesmykače není příliš praktické řešení a bláto doslova magicky přitahuje.


Zadní stavba poskytla dostatečnou světlost v místě průchodu pláště, což je pro blátivé nasazení nutnost, a totéž platí i pro hliníkovou přední vidlici, jejíž masivní profilovaná ramena jasně svědčí o schopnostech tvrdšího nasazení než pouze na asfaltu. Tomu odpovídá i celkové osazení, patrné hlavně u výpletů, kdy středně vysoké ráfky Remerx Rapid ukázaly v terénu velice slušnou odolnost, a dokonce i špatný dopad po menším skoku lehce na bok je nedokázal nijak výrazně rozhodit a celková tuhost kol byla hodně znát. Samozřejmostí jsou cyklokrosové brzdové čelisti, v tomto případě se snadným nastavením a kvalitním výkonem, který hlavně vpředu ukázal místy ostřejší projev schopný dostat přední kolo do smyku. Navyknout si na citlivější dávkování ale nebyl problém.


Chválíme použití širších řídítek, takže testovaná padesát trojka rám nabídla příjemné a hlavně jisté ovládání a samozřejmě kvalitní záběr ze sedla. Právě díky konfigurátoru osazení na stránkách výrobce si lze doladit celé kolo dle svých představ, výměnou některých komponentů nebo třeba barvy rámu, a konkrétně testovaný model má proti standardnímu osazení příplatková řídítka, představec a sedlovku Token. Komponentům Sora pak nelze ve funkčnosti téměř nic vyčíst, v dané cenové hladině je jejich projev spolehlivý, byť by se nám rychlejší a ostřejší projev řazení dražších sad líbil víc, ale za tyhle peníze je celkové osazení kola na výborně sladěné úrovni.

Poslušný terénář

Třetí nejvyšší velikost rámu usadí celkem pohodlně i jezdce s výškou 188 cm. Délka posedu nepatří k extrémně nataženým, ale přesto jezdec nesedí tak zpříma jako na rekreační silničce. Posed je tedy poměrně vyvážený a navíc lze řídítka nastavit díky podložkám a delšímu sloupku vidlice o dost výš. Rám se už při prvním záběru do pedálů předvedl solidní tuhostí, takže akceleraci lehce omezuje snad jen celková hmotnost a těžší kola s univerzálním obutím. To je zvoleno s ohledem na použití celého kola, takže nejde o cyklokrosové speciály do bláta s hrubým vzorkem, ale souvislý střed běhounu zaručí kvalitní odvalování po asfaltu, a naopak výška vzorku a jemnější profily na bocích udržely kolo spolehlivě i na trávě. V terénu pak bláto znamenalo v zatáčkách nebo pod brzděním trochu problém, ale jde prostě o univerzální vzorek, ne pláště vyloženě na cyklokros.


Ovladatelnost celého kola nevyžaduje příliš zkušeného jezdce, protože celková stabilita lehce převažuje nad hravostí, i když obratnost v ostřejších terénních zatáčkách a velice snadné navádění do táhlých zatáček na silnici jsou tomuto modelu takřka vlastní. Proti sportovně zaměřeným silničkám je zde cítit trochu delší rozvor kvůli stabilitě v terénu, ale na rozdíl od některých vyloženě amatérských modelů s vyloženě stabilní orientací je Wendel hodně obratný. V sedle tedy na silnici nabídne stabilní držení směru a dokonalou poslušnost, ze sedla je pak znát dominantní tuhost přední partie a ochota změnit směr okamžitě dle povelu. Přestože je rám i přední vidlice celkově tužší, neměli jsme na sedle pocit nevnímavosti vůči rázům, naopak má jezdec dostatečný komfort i na horším povrchu.
Wendel svému majiteli nabídne pro seznámení s cyklokrosem ty nejlepší předpoklady a troufáme si říct, že až nadstandardní jízdní projev. Univerzálnost použití po přehození plášťů nebo i se stávajícím obutím pak dovolí vychutnat si, díky tuhému rámu, i silniční vyjížďku v celkem slušném tempu.


Plusy: tuhost, ovladatelnost, cena/výkon, komfort
Minusy: kladka přesmykače

Technické specifikace

Rám: CX 4000 Al 7005 T.B. 7
Vidlice: Alu RX-700D2
Kliky: Shimano Sora, 50/34
Brzdy: Alhonga CC
Řazení: Shimano Sora 2x9
Přehazovačka: Shimano Sora
Přesmykač: Shimano Sora
Ráfky: Remerx Rapid
Pláště: Kenda K-948
Náboje: Shimano Sora
Kazeta: Shimano HG-50, 12-25
Sedlo: Selle Italia X1
Sedlovka: Zoom
Řídítka: Zoom
Představec: Zoom
Hmotnost: 10,3 kg
Cena: 19 590 Kč

 

datum: 03.07.14 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign