deluxe-cycling
ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Maxbike Murray - test kola

Maxbike Murray

Krosové kolo kompletně na sadě Deore XT i s kotoučovkami a vzduchovou vidlicí, to znamená jediné: hodně ostré sportovní náčiní, kterým top model od Maxbike rozhodně je.

Maxbike Murray

Živá síla

Maxbike MurrayUž při nasednutí na tohle kolo je patrné, že nepůjde o dlouhý a klidný cestovní model, právě naopak. Geometrie je spíše kratší, takže jezdec šlape lehce pod sebe a nemá moc natažené ruce. Posed je tedy vzpřímený a hodně pohodlný, nicméně cyklisté vyšších postav by pro větší záběr možná uvítali delší představec. My jsme lehce posunuli sedlo vzad a tím se posed trošku vyrovnal. Testovaná dvacítka tak vyhovovala i jezdci s výškou  190 cm.

Okamžitě se záběrem do pedálů kolo vyráží ochotně vpřed. Tuhé kliky a tužší zadní stavba perfektně přenášejí energii jezdce a kolo skvěle akceleruje. Přední trojúhelník nabízí střední tuhost, takže celkový dojem z kola je v tomto směru dost vyrovnaný.

Ruku v ruce s perfektním zrychlením jde i ovladatelnost kola, které je díky kratší geometrii hodně hravé. Změnit okamžitě směr nebo přecházet z jedné zatáčky do druhé, to umí naprosto dokonale. Ve vysokých rychlostech bychom si dokonce troufli tvrdit, že kolo vyžaduje od jezdce nějaké zkušenosti, aby jej dokázal zkrotit a dostat z něj maximum. Pohodový nedělní výletník si na něm sice také užije lehkost jízdy a komfortní posed, nicméně potenciál tohoto kola je v rychlé a živé jízdě po silnici a polních cestách.

Na silnici jsou hrubší pláště Ritchey trošku nevýhodou, ale jakmile přijde ke slovu lehčí terén nebo bláto, ukáže vzorek svoji sílu. Díky tomu není problém na kole ostřeji točit i v terénu nebo se vydat do prudších stoupání po měkčím povrchu. Záběr plášťů a tuhost rámu jezdce ve výjezdu podrží a kolo doslova vybízí k soupeření s gravitací. Jedinou slabinou je tendence lehce se stavět na zadní v hodně prudkých výjezdech, kde pomůže výraznější nalehnutí na řídítka.

Maxbike MurrayMírná stoupání jsou ale bez problémů, tam je hbitost a výkon kola hodně znát. Vidlici jsme při výjezdech ze sedla často zamykali lockoutem z řídítek, abychom mohli ještě více zabrat, protože kolo opravdu svádí k jízdě na maximum.

Ve sjezdech je kratší představec naopak výhodou, pouze k ovládání kola s trochu hravějším projevem je třeba trochu zkušeností. Vekou oporou je jezdci citlivost vidlice se vzduchovou pružinou, kterou si tak může nafoukat přesně podle sebe, což u krosových kol není zase tak časté. Vidlice nabídla perfektní žehlení povrchu a zdvih pohlcující i solidní nerovnosti.

Jízdní projev kola je tedy stoprocentně sportovní a jeho celkový projev rozhodně nedělá komponentovému osazení ostudu.

Lepší základ i kabát

Maxbike MurrayRám z duralu 7005 nabízí klasické profilace trubek, které jsou vejčitého průřezu u hlavy a kruhového nebo lehce zploštělého u sedlové trubky a středového pouzdra. Pod hlavou nechybí navařená výztuha, trošku netradiční je i výztuha u sedlové trubky. Zadní stavba nese výrazné esovité prohnutí sedlových i řetězových vzpěr, nicméně při jízdě je zadní partie pocitově trošku tvrdší. Tam bychom se možná přimlouvali za karbonovou nebo odpruženou sedlovku, celku by pak nebylo absolutně co vytknout.

Kompletní ikstéčko jezdce svým výkonem rozhodně nezklame, spíše naopak. Řazení nabízí přesnou odezvu a pohodlné ovládání. Totéž platí o kotoučovkách, které ve spojení s hrubými plášti poskytnou jistotu na blátivém povrchu. Doplňky Zoom patří mezi dostupnější standard, ovšem sedlo Selle Italia XO nám přišlo jako velmi rozumný kompromis mezi sportovní tuhostí a komfortním tvarováním. K osazení tedy nemáme žádné výhrady, naopak funkcí je na stejně vysoké úrovni jako celý projev a výkon kola, které je ve své kategorii stoprocentním sporťákem.

 

 

cMaxbike Murraywww.maxbike.cz

 

Plusy: hravost, výkon, posed

Minusy: kratší představec

 

Rám: Al 7005 SL-60TR

Vidlice: SR Suntour NCX-E-RL Air

Kliky: Shimano Deore XT

Brzdy: Shimano Deore XT

Řazení: Shimano Deore XT

Přehazovačka: Shimano Deore XT

Přesmykač: Shimano Deore XT

Náboje: Shimano Deore XT

Ráfky: WTB SX 24

Pláště: Ritchey Excavader 35C

Sedlo: Selle Italia XO

Sedlovka: Zoom

Řídítka: Zoom

 

Maxbike Murray

datum: 30.04.10 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign