Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Marzocchi se vrací ke kořenům

Marzocchi se vrací ke kořenům

Italská značka Marzocchi, produkující odpružení nejen pro horská kola, ale i pro motorky a automobilový průmysl, se rozhodla po letech vývoje k návratu k nejosvědčenějšímu systému tlumení - otevřené olejové lázni.  

Vidlice Marzocchi si v minulosti jezdci oblíbili kvůli jemnému a citlivému chodu, který zajišťovala kombinace otevřené olejové lázně a ocelové pružiny. Nevýhodou však byla vyšší hmotnost vidlic, kterou se inženýři značky snažili snižovat uzavřeným systémem mazání a tlumení. Ten byl ale náročnější na těsnění, čímž částečně utrpěla i ona sametovost chodu.

Nakonec se však vývojářům podařilo vidlice navrhnout tak, aby zůstala zachována již dosažená hmotnost a přitom se citlivost systémů zvýšila právě použitím otevřené olejové lázně, takže si zase budeme moci dopřávat osvědčenou sametovost chodu vidlic Marzocchi.

U nejvyšších modelových verzí vidlic bude dokonce vzduchová komora nahrazena titanovou pružinou, takže funkce vidlice by se měla nesrovnatelně zlepšit,  přičemž hmotnostní nárůst oproti vzduchové patroně bude pouhých padesát gramů!

corsa

 

Na novém závodním modelu pro XC Corsa Micro Ti si můžeme ukázat základní inovace:

 

 

pouzdro

 

 

Základem úspěchu jsou přepracovaná pouzdra. U dosavadního systému byla navrhována tak, aby okolo nich mohl proudit olej, takže se počítalo s určitou vůlí. To však nebylo nijak šťastné řešení, neboť vidlice pracovala s určitou provozní vůlí, nutnou pro mazání vnitřních nohou. Nové řešení bude mít uvnitř pouzder vertikální drážky, kudy bude olej moci protékat a tak vnitřní nohy neustále mazat.

vnitrky

U modelu Corsa TI bude negativní komora nahrazena titanovou pružinkou, která zamezí problémům s nechtěným přepuštěním vzduchu. Vidlice také dostanou na spodu kluzáků nové elastomerové dorazy, které jednak zabrání kovovému cvaknutí při velikých rázech, a zároveň i zvýší progresivitu na konci zdvihu, což je velmi důležité hlavně u freeridových a sjezdových vidlic. Zdvih modelu Corsa bude také možné pouhým vložením vymezovacího kroužku snížit ze 100 na 80 mm.

Velká pozornost byla také věnována detailům, jako jsou ovladače předpětí, odskoku či krytky ventilku. Nový bude i lak a nápisy a ve větší míře se budou používat titanové šroubky. Více informací si přečtete v čísle 10, které vyjde 28.května.

(mig)

datum: 05.05.09 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign