Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Marin Bear Valley WFG - test kola

Kalifornský Marin je proslulý především luxusnějšími koly a charakteristickými systémy zadního odpružení, současně však dokáže postavit pěkné kolo s cenovkou pod dvacet tisíc korun. Příkladem může být třeba model Bear Valley, jenž prošel naším testem v dámské verzi s přídomkem WFG. Za cenu jen lehce přesahující osmnáct tisíc nabídne tento bike celkem svižné svezení, dostatečný jízdní komfort a v neposlední řadě také povedený design. Matná bílá barva sice nebude nejpraktičtější z hlediska snadnosti očisty, na druhou stranu je kolo vyloženě líbivé a na první pohled se tváří o dost luxusněji, než co by naznačovala daná cenová kategorie.

Sehnat zkušenou testovací jezdkyni s adekvátní výškou postavy byl tentokrát trochu oříšek, patnáctipalcový rám přece jen odpovídá nějakým 165 centimetrům. Nakonec se však zadařilo a mohli jsme se podělit o autentické jízdní dojmy. Tato konkrétní testovaná patnáctka ovšem nabídne podstatně větší výškový rozsah, než by se zprvu zdálo. Výrobce se snaží, ve jménu jízdního komfortu a optimální ovladatelnosti, nabídnout bikerkám pokud možno co nejmenší velikost rámu, aby na kole nebyly zbytečně nataženy. Se sedlovkou o délce rovných čtyři sta milimetrů jsme se u dámského kola asi v tomto případě setkali vůbec poprvé. Má však svou logiku, protože díky ní kolo bez problémů sedne třeba i 175 cm vysoké jezdkyni preferující co nejkratší posed. I když, nutno přiznat, že s hodně vysunutou sedlovkou nevypadá takto maličký rám zrovna nejlépe.

Po konstrukční stránce vsadil Marin na dural řady 6061 s hydroformním tvarováním spodní i horní trubky. Především pagodovitý profil spodní trubky vypadá velice robustně, zvlášť za přispění bílé barvy. Rám opticky ještě snižuje průhyb horní trubky, navyšující sloping a charakterizující použitou geometrii s označením Women's Fit Geometry - odtud tedy ona zkratka WFG v názvu kola.

Zadní stavba vsadila na zajímavý trojúhelníkový průřez lehce esovitě prohnutých vzpěr a na nevšední šestiúhelníkový profil obou můstků. Vedení řadicích lanek zespodu dolní trubky je určitým odkazem na klasickou konstrukční školu 90. let.

Jízda Medvědím údolím

Geometrie kola o sobě dává ihned vědět nadstandardně komfortním posedem se vzpřímenější pozicí. Bear Valley nevyžaduje po své majitelce vysoký výkon, naopak jí rád poskytne „kochací" pojetí cyklistiky. Na důraznější pobídnutí dokáže však tento bike celkem pohotově zareagovat, byť jeho hmotnost 13,6 kilogramu nepatří mezi nejnižší. Zásadní je ovšem již zmíněná geometrie, která je sice zamířena na pohodlí a klidné vedení stopy, ovšem současně kolu dovolí slušnou odezvu na požadavek ke změně směru. A pak je zde disciplína, ve které si bike doslova libuje, a to je zatáčení v nižší rychlosti na omezeném prostoru, tedy klasické otočení se do protisměru, třeba na polní či lesní cestě. Kratší rozvor a vzpřímenější posed, ideálně orientovaný nad těžiště kola, je v tomto směru nemalou výhodou. Logickým důsledkem jsou samozřejmě pouze průměrné vrchařské schopnosti, výše položená řídítka si v prudkých stoupáních vynutí výraznější pokrčení předloktí, v případě zkušenější pilotáže však dokáže dámský Marin zdolat až překvapivě náročné kopce. Ve sjezdech nabídne nadprůměrnou dávku stability a jistoty, tedy přesně těch vlastností, které jsou pro začínající terénní jezdkyni tak důležité pro dobrý pocit z kola i pro samotnou bezpečnost jízdy. Za ideální považujeme jak délku představce, tak i zvolenou šířku řídítek 600 mm, která je adekvátní také k samotné výšce rámu.

Schopnost zahlazovat otřesy od terénu, zajištěná především vidlicí Suntour XCM a skvělým dámským sedlem Marin, je adekvátní předpokládanému použití kola. Pružinová vidlice se snadno ovladatelným lockoutem na korunce je však vzhledem k velikosti rámu trochu tvrdší, což je škoda. Její citlivost nebyla zprvu zrovna příkladná, ale s přibývajícími kilometry se pomalu zlepšovala. Na celkovém pohodlí jízdy se nemalou měrou podílejí také pláště Continental X-King v šířce 2,2", které dokáží ztlumit podstatnou část otřesů a nabídnou jistotu na většině myslitelných druhů podkladu, včetně lehce rozmočeného. Jedná se o ideální obutí pro jezdkyni, která se teprve chce pozvolnějšími krůčky seznamovat s terénem. Pochvalu si zaslouží zmíněné sedlo, které má nejen výborný tvar, ale také naprosto optimální tvrdost polstrování, a je skvěle použitelné i pro celodenní ježdění.

Z dalších komponentů zasluhují zmínku funkční brzdy Tektro Draco s bílými pákami a výkonem naprosto adekvátním i pro prudší sjezdy. Sestava řazení odpovídá cenovému ladění kola, i když přesmykač Acera, přestože funguje srovnatelně s dražšími díly, za zbylými komponenty kvalitativně trochu pokulhává. Totéž by se dalo říci o klikách Truvativ se čtyřhrannou osou, nicméně jejich tuhost je bez připomínek. Naopak poměrně luxusně se tváří kola, za která by se nemusel stydět snad ani dvakrát tak drahý bike. Provedení kalíškovaných ráfků Alex, těla nábojů s kvalitním utěsněním nebo rychloupínáků, je skutečně na poměrně vysoké úrovni.

Pokud tedy sháníte stroj pro svou přítelkyni či manželku a váš rozpočet je omezen částkou dvacet tisíc, Marin Bear Valley WFG bude dobrou volbou.

 

Plusy: geometrie, komfortní posed, délka sedlovky, pohodlné sedlo

Minusy: tvrdší vidlice, levnější přesmykač

 

Technická specifikace

Rám: Double Butted Hydro-Edge 6061

Vidlice: Suntour XCM-HLO, 100 mm

Kliky: Truvativ E400 3.0, 44/32/22

Brzdy: Tektro Draco, 160 mm

Řazení: Shimano Acera

Přehazovačka: Shimano Deore

Přesmykač: Shimano Acera

Kazeta: Shimano HG-30 11-34 (9)

Náboje: Alloy Double Sealed

Ráfky: Alex TD-24

Pláště: Continental X-King 2,2"

Řídítka: Women's Custom Taper

Představec: Marin Alloy

Sedlovka: Marin Alloy 400 mm

Sedlo: Marin WFG Sport Mountain

Pedály: Composite

Hmotnost: 13,6 kg (vel. 15")

Cena: 18 190 Kč

datum: 28.08.13 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign