deluxe-cycling
ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

Malá videokamera na kolo

Dnešní vývoj elektroniky a její miniaturizace postoupil tak daleko, že je možné si koupit vodotěsnou sportovní kameru ve velikosti odpovídající délce běžného mobilního telefonu, kterou je možné připevnit na jakoukoliv část kola, těla či dalšího sportovního vybavení. Přesně takovou kamerku najdeme u firmy Oregon Scientific. Model ATC-2K je přesně tím, po čem volala dnešní adrenalinová doba – jednoduchým přístrojem, jenž zaznamená jezdecké výkony v přírodě.

Technika

Kvalita obrazu odpovídá nárokům internetových stránek, kam asi budou videa nejčastěji putovat. Nejde tedy o žádné high definition rozlišení pro největší plazmové obrazovky, i patnáctipalcový monitor notebooku je větší, než rozlišení kamery 640 x 480 pixelů. Proto bude obraz zaznamenaný v nejvyšší kvalitě velký asi jako okénko na internetových stránkách Stream.cz, Youtube.com a podobně. O co největší rozlišení však v těchto případech nejde, spíš o co nejjednodušší ovládání, minimální údržbu a odolnost proti otřesům či vodě. Proto je tělo kamery pogumované včetně tří tlačítek, krytka překrývající vstup k bateriím a kartě je vodotěsná a na závitu jsou dvě těsnění, která navíc výrobce doporučuje ještě mazat silikonovým tukem.

oregvidle

Záznam se ukládá do vnitřní paměti o velikosti 32 MB, kamerka však disponuje slotem pro kartu typu SD a podporuje kapacitu až do 2 GB. Napájení zajišťují dvě tužkové baterky, ale zde je třeba dát pozor na výběr kvalitních alkalických baterií. Během používání se nám u obyčejných baterek stalo, že kamera přestala nahrávat a baterie prostě vypověděly službu.

Jediný náhled, který máme v terénu, je počítadlo na miniaturním displayi. Tam je vidět pouze čas trvání nahrávání či zbývající do konce kapacity. Pod displayem jsou tři pogumovaná tlačítka, která se musí tisknout silněji a pro zapnutí či vypnutí kamerky je třeba tlačítko ON-OFF držet dvě sekundy. Začátek a konec nahrávání signalizuje po stisknutí tlačítka spouště pípnutí a o probíhajícím nahrávání informuje ubíhající čas na displayi. Třetí tlačítko Menu nabízí možnost měnit jak rozlišení obrazu na 320 x 240 nebo 120 x 120 pixelů, ale to nám přišlo už velmi malé. Dále je možné si vybrat, zda kamera bude zaznamenávat 30 nebo jen 15 snímků za sekundu.

oreghelma

Kamera je schopná zaostřit od 1,5 metru až do nekonečna, takže pokud pojedeme za někým, chce to nebýt nalepen přímo na jeho zadním kole. Expozici, čili světlost a tmavost obrazu v závislosti na okolních světelných podmínkách si kamera ladí sama podobně, jako zornička lidského oka, tedy bez možnosti zásahu zvenku. Proto pokud točíme proti slunci či velkému zdroji světla, natáčený objekt ztmavne.

Baterie a karta jsou hlavními důvody, proč je kamerka 4 cm tlustá v průměru a 110 mm dlouhá. Snímací senzor typu VGA totiž měří dobrý centimetr v průměru, takže by se jistě miniaturizace povedla při použití nějaké baterie, jaké se používají třeba právě v mobilech. Ale to by zase vzrostla cena. O vybití baterií informuje ikonka, ale ta je za jízdy hůř viditelná, takže pokud se záznam za jízdy vypne kvůli nedostatku šťávy, většinou to jezdec zjistí až dole pod kopcem.

Přenos dat do počítače se provádí přes USB kabel, kamera se pro počítač tváří jako klasická disková jednotka a v průzkumníku se objeví složka DCIM, stejně jako třeba u foťáků Nikon. Víc informací lze najít v podrobném návodu, který je kompletně a přehledně zpracován v češtině.

Točíme kola

Největší devizou je příslušenství, které zahrnuje držák na řídítka, gumový pásek pro připevnění na přilbu a několik pásků se suchým zipem pro připevnění na tělo či další myslitelná i nemyslitelná místa. Dále jsou v dodávce pryžové vymezovací proužky pro různé průměry řídítek, i když na širší oversize středovou partii řídítek adaptér nepasoval, takže jsme kameru museli připevnit vedle brzdové páky. Tam ale při jízdě dochází k velkému neklidu obrazu, protože například na stezce se skoky je kamera v neustálém stranovém pohybu, jak se pohybují řídítka při šlapání (viz video Vlčka na našich stránkách Cykl.cz)

V úvahu připadá i můstek odpružené vidlice, kam jde plastovou objímku na řídítka také dobře upevnit. Bohužel však toto místo není tak vhodné z  důvodu, že kluzáky jsou díky pevnému spojení s kolem v kontaktu se zemí a nejsou tedy odpruženy. Kamera tak dost trpěla otřesy a video nebylo moc koukatelné.

oregrid

Nejvhodnější místo, kam lze kameru připevnit, je gumovým páskem na helmu. Plastový držák kamery bylo třeba hodně vypodložit, aby se nedotýkal přímo skořepiny přilby a také aby bylo upevnění co nejpevnější. Guma sama o sobě totiž pruží natolik, že se kamerka i po velkém přitažení stále měla tendenci pohupovat nahoru a dolů. Výsledky však již byly lepší, neboť jezdec je mnohem lépe odpružen, než řídítka či vidlice a tak byl obraz klidnější. Pouze první natáčení byla spíš pokus–omyl, neboť jezdec nemá žádnou vizuální kontrolu záběru a musí počkat až na připojení k počítači či k televizi.

V každém případě však jezdec, jenž stojí o záznam svého bikového umění, si s tolika možnostmi upevnění pohraje sám a najde to nejlepší, které pro jeho ježdění bude nejlépe odpovídat. V případě, že dojde k vyčerpání všech možností, je přece v každém železářství k dostání stará dobrá trhací páska, která kameru přilepí pevně a bez okolků k čemukoli.

Cena této šikovné věcičky, která jistě osloví hlavně mladé jezdce, je 4490 Kč, hmotnost pak zanedbatelných 150 gramů.

Video ke stažení

Ukázkové video z kamery stáhnete ZDE (12.5 MB).

(mig)

datum: 17.04.08 - kategorie: Technika

Komentář:

 1. [1] Mišan

  Kamera je jistě zajímavá, ale nějak jsem si nevšiml, jak dlouhý záznam lze pořídit. Takéo by se mi zamlouvalo, nahradit kamerou zpětné zrcátko v autě, ví-li o tom někdo prosím dejte mi vědět na email.

  29.04.08, 09:54:27
 2. [2] Luke

  Délka videa záleží na velikosti pamětové karty, kterou si tam dáš..

  07.05.08, 14:40:51
 3. [3] Alphons

  Zajímavé, ale ta kvalita videa je zoufalá, kámoš to měl a vrátil to. Přemýšlím o tomhle http://www.sportkamery.cz/VIO-POV1.html... , je to dražší, ale jak se říká tak bohatý abych si mohl kupovat levné věci nejsem.

  02.01.09, 02:37:31
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign