deluxe-cycling
ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Magura Marta

Elegantní Marta

Hodnocení dam není naše parketa, ovšem na adresu brzdy Magura Marta se tento kompliment vyloženě hodí.

Kotoučové brzdy Marta jsou v nabídce značky Magura na druhém nejvyšším stupínku. Před nimi je už jen jejich karbonem vylepšená stejnojmenná verze s přívlastkem SL a sjezdový obr Gustav M.

marta teloMarta využívá duralové tělo páky s přetlakovou nádobkou umístěnou kolmo k řídítkům a ve stejném úhlu je i pístek páky. Toto uspořádání využívá nově i značka Hayes. Čep otáčení páky je tak dál od řídítek, než je tomu u klasického uspořádání s pístkem umístěným rovnoběžně s řídítky. Duralová páčka má poměrně plochý tvar, takže sice umožní pohodlné ovládání více prsty, ale díky výšce svojí plochy nepatrně tlačí hranami do bříška prstů. Umístěním pístku kolmo však páčka nabízí velmi dobrý úhel pro stisk a následně dobré ovládání. Pro nastavení vzdálenosti páčky od řídítek slouží imbus schovaný na čele páky hned za čepem otáčení.

Trochu anachronismem je provedení objímky na jeden šroub, takže pro montáž na řídítka je třeba sundat řazení a gripy. Poměrně štíhlé tělo se však i na úzká řídítka velmi dobře vměstná a není třeba řešit problém, kam nacpat široké gripy či řazení v rukojeti. Navíc provedení těla páky disponuje DualDocking vymožeností, která umožňuje montáž řadicích páček Sram Trigger z obou stran. Díky vývodu hadičky šikmo od řídítek nedochází ani ke kontaktu hadiček obou brzd, jako tomu občas bývá například u brzdových pák Shimano.

Třmen brzdy je vyveden z jednoho kusu a pístky jsou uvnitř jištěny z vnějšku našroubovanou záslepkou. Destičky jsou uvnitř uchyceny magnetem a dlouhým imbusovým šroubem skrz očka podkladového plechu. Třmen postrádá jakýkoliv další vnější otvor pro odvod tepla, kromě toho, kudy do něj vchází kotouč. To je rozdíl proti konkurenčním brzdám, které tuto alternativu druhého otvoru často volí i pro vkládání destiček. Třmen se vyrábí jak v provedení na IS uchycení, tak na Postmount verzi, takže jej lze kombinovat se všemi vidlicemi.

martapaka

 

Nová brzda s kotoučem 160 mm se zvlněným okrajem potřebovala přibližně pět až deset kilometrů v terénu, aby se dostala na svůj plný výkon. Pak nabídla velmi dobře čitelné dávkování výkonu na páce, kdy byl jasně cítit okamžik dosednutí destiček na kotouč. Jejich výkon byl na slušné úrovni, brzda nebyla ani přehnaně jedovatá, ani líná. Výkon byl z těch nejlepších, ovšem s dobrým dávkováním a nikoliv škubavým projevem. Zde ovšem často záleží na materiálu destiček. I přes zvlněný okraj kotouče bylo brždění plynulé a nebylo cítit výkyvy při brždění v nízké rychlosti. Ve vysoké rychlosti už často nebývá zvlněný okraj projevem tolik výrazný. Kotouč 160 mm byl ideální pro XC a lehčí enduro, ovšem v náročných sjezdech bychom zvolili větší průměr. Hmotnost brzdy včetně kotouče 160 mm s uchycením na šest imbusů je 348 gramů. Uvnitř koluje minerální olej Magura, který výrobce nedoporučuje měnit za neoriginální. Magura využívá pro odvzdušnění stříkačku s hadičkou na přetlakové nádobce a redukci do třmene, kde je jen šroubem zajištěný odvzdušňovací otvor. Cena za jednu brzdu včetně 160 mm kotouče a adaptéru je 5790 korun. To sice není nejméně, ale kvalitní provedení, nízká hmotnost a vysoký výkon brzdy tomu odpovídají.

(už)

datum: 16.01.08 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign