Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Luxusní bowden

Máte na svém kole ty nejlepší a nejdražší komponenty, materiál rámu také není žádný tuctový dural a vidlice nemá ve vašem kraji sobě rovnou? Už prostě nevíte čím si kolo vylepšit, aby bylo originálnější a luxusnější.

Ještě existuje možnost poladit si bike či silničku na vyšší stupeň exkluzivity. Řešením může být speciální bowden I-Link od firmy Alligator. I-Link tvoří samostatná plastová hadička, která je takřka stejná jako teflonová vložka do klasického bowdenu. Rozdíl je ovšem v tom, že na tuto hadičku se nasazují duralové články, které suplují klasický oplet, tedy tvrdou část bowdenu.

Jednotlivé články do sebe zapadají kloubovým zakončením, takže je lze jednoduše natáčet a ohýbat jako klasický bowden. Specifikem je, že jejich otvor je větší než průměr hadičky, takže ta je vedena skrz ně vcelku, a to od řadicí páky až po přehazovačku. Hadička tedy prochází skrz všechny opěrky bowdenu na rámu a nepřerušena spojuje komplet řazení či brzd. Díky tomu se k lanku nedostanou žádné nečistoty, a navíc lze hadičku nechat i delší, takže kryje lanko až za poslední opěrku na přehazovačce či na rámu směrem k přesmykači.

bowvelky

Kromě ochranné funkce jde hlavně o snížení hmotnosti, protože jednotlivé články jsou při stejné délce lehčí než standardní bowden, o montáži řadicího bowdenu v jednom kuse ani nemluvě. Barevné provedení navíc díky černému, zlatému, stříbrnému či modrému nebo červenému eloxu umožňuje doladit celý bike takřka k dokonalosti.

Součástí balení jsou jak duralové články o celkové délce 1,8 m u řadicí sady a 1,5 m u brzdové sady, tak dvě lanka potažená teflonem, dvě teflonové hadičky dostatečné délky a speciální duralové koncovky do opěrek na rámu.

Aby celek vypadal luxusně, je třeba zvolit při montáži vhodnou délku jednotlivých částí tohoto „bowdenu“. Ideální je poměřit články se starým bowdenem a podle toho je oddělit z kompletu. Stačí trochu zabrat a bez problému se od sebe odloupnou díky kloubové koncovce. Při špatné míře není problém je do sebe zase rukou natlačit a chybu napravit. Pozor ovšem na to, že články mají v kloubním spojení určitou vůli, takže délka v roztaženém stavu a délka ve stavu, kdy je k sobě bude tisknout tlak lanka, se výrazně liší.

bowdenek

Duralové koncovky do opěrek na rámu jsou odlišeny podle směru, kam přijdou. Větší koncovka s logem Alligator patří vždy na přední konec bowdenu, tedy směrem k páčkám a články se do ní vsunují užším koncem. Oproti tomu menší koncovka bez loga patří na konec a články se na ni nacvaknou tlustším koncem. Celkově je tedy základem nasazení lanka do řazení, pak nasunutí hadičky s patřičně zvolenou délkou, případně ji lze zkrátit na lanku obříznutím a pak už se jen nasunují nové článkové bowdeny. Pozor ale na gumové chrániče oranžové barvy, ty přijdou na bowden kolem hlavové trubky a musí být nasazeny ještě před nacvaknutím zadní koncovky prvního dílu, jinak je tam nedostaneme. Jejich absence by díky styku duralu s duralem znamenala hodně rychlé poškození laku rámu.

Jakmile je komplet nasazen, dojde k seřízení řazení a utažení lanka.

To je bohužel náročnější než u klasiky díky zmíněnému rozdílu délek článků ve volném a staženém stavu. Dotažení lanka se tedy nepodaří hned napoprvé, ale je třeba několikrát pokus opakovat, aby si komplet sednul. Jakmile je vše seřízeno, je chod řazení naprosto hladký. Lanko má v hadičce jen minimální odpor a řazení chodí naprosto perfektně. Díky celistvosti trubičky je hladký chod zaručen po dlouhou dobu. Pouze v blátě se na jednotlivé články chytá více nečistot než na klasický bowden, ale není problém je hadicí dostat pryč. Trvanlivost eloxu je bez problémů, takže paráda vydrží dost dlouho. Články drží tvar a není problém je lehce přihnout, aniž by se potom výrazněji kroutily zpátky do původního tvaru.

Pokud by došlo ke zhoršení chodu nebo poškození hadičky, lze ji koupit zhruba do sta korun, články zůstávají. Původní investice 1650 korun za řadicí sadu a 1590 korun za brzdovou sadu se tedy vyplatí i na delší dobu a ne jen na jednu sezonu.

(už)

Plus: design, ochrana lanka, variabilita délek, hmotnost

Minus: cena

datum: 16.04.08 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign