Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Luxusní BOR 666XC

Kliky BOR 666XC

Německá značka BOR se specializuje na malosériovou výrobu těch nejluxusnějších komponentů, silničních i bikových, od ráfků, nábojů a kompletních zapletených kol až po kliky a převodníky. Pro všechny díly je typická preciznost výroby, tedy především dokonalé CNC obrábění duralových výkovků, s maximální možnou gramovou redukcí. Ať už se podíváme na kterýkoli komponent s logem BOR, ve všech případech se jedná o vyložené šperky, které svou povahou a propracovaností detailů připomínají nejvyhlášenější „garážovky“ devadesátých let.

Kliky BOR 666XC

Do redakce se nám dostaly špičkové bikové kliky BOR 666XC, a to zásluhou dovozce této značky, firmy Airoo, jež má ve svém portfoliu takové kultovky jako FRM, Kuota nebo třeba Nevi. A komponenty BOR mezi ně dokonale zapadají, což kliky s trojicí šestek v názvu potvrzují. Jsou vyráběny v celé řadě provedení, s různými kombinacemi převodníků. V nabídce je jak klasika se třemi, tak i se stále častěji preferovanými dvěma převodníky. Konstrukce klik spoléhá na trojici různých slitin, a to 7022, 7010 a 7051. Zde je vidět dokonale profesionální přístup výrobce, protože každá ze slitin nabízí trochu odlišné parametry, a tím se hodí buďto na konstrukci samotné kliky, nebo pro výrobu převodníků či jejich unašeče. Vedle samotných klik, které jsou zezadu odfrézovány a jejich průřez ve tvaru písmene U nabídne vysokou tuhost, jsou pečlivě zpracovány také samotné převodníky a systém jejich uchycení. Například velký převodník má přímo v sobě závity, suplující standardní závitové vložky. O ideální práci řetězu při změně převodu se stará promyšlený systém náběhů doplněných o zvedací kolíky. Výměnný unašeč, který dovoluje tytéž kliky přizpůsobit pro různé převodové kombinace, je nabízen v celé řadě anodizací. Ty nejen umožní designové doladění kola, ale navíc evokují již zmíněné tuningové šperky devadesátých let. I přes využití současných špičkových technologií tak nechybí lehký retro nádech. Vybírat je možné z modré, červené, zlaté, oranžové nebo zelené barvy unašeče. Černě anodizovaná, a tedy velice odolná, je také povrchová úprava samotných klik, v nichž nechybí laserem vypálené decentní logo a ze zadní strany levé kliky pak pyšný nápis „Designed and manufactured in Germany“. Preciznost zpracování podtrhuje i frézovaná duralová matice pro stažení levé kliky, tedy žádný plast, ale dokonalá strojařina.

Kliky BOR 666XC

Na fantastické tuhosti klik při záběru se vedle samotného profilu a vysoce kvalitní, za studena kované slitiny hliníku, podílí také široká dutá osa, integrovaná do pravé kliky. Na rozdíl od Shimana, Sramu a podobné konfekce má však zde použitá duralová osa podstatně větší průřez. „Smart Spindle System“ je díky originálním ložiskům kompatibilní téměř se všemi používanými standardy, vedle závitové klasiky (BSA68 a 73) si budou kliky rozumět i se středovými pouzdry BB85, BB30, PF30 nebo BB92 PressFit.

V případě námi prezentovaných klik, určených především pro XC a maratonské použití a vybavených dvěma převodníky s rozsahem 24/38 zubů, jsme navážili velice příznivou celkovou hmotnost 625 gramů. Model BOR 666XC je nabízen v nejběžnější délce 175 mm a jeho cena je 11 800 korun. A pokud se chcete alespoň pokochat kompletní nabídkou příkladně zpracovaných dílů, stránky www.bor-germany.destojí za to.

(kad)

datum: 22.02.13 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign