schindler_brezen_2019 mojekolo.cz/komponenty/plaste/?vyrobce=continental

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Luxusní BOR 666XC

Kliky BOR 666XC

Německá značka BOR se specializuje na malosériovou výrobu těch nejluxusnějších komponentů, silničních i bikových, od ráfků, nábojů a kompletních zapletených kol až po kliky a převodníky. Pro všechny díly je typická preciznost výroby, tedy především dokonalé CNC obrábění duralových výkovků, s maximální možnou gramovou redukcí. Ať už se podíváme na kterýkoli komponent s logem BOR, ve všech případech se jedná o vyložené šperky, které svou povahou a propracovaností detailů připomínají nejvyhlášenější „garážovky“ devadesátých let.

Kliky BOR 666XC

Do redakce se nám dostaly špičkové bikové kliky BOR 666XC, a to zásluhou dovozce této značky, firmy Airoo, jež má ve svém portfoliu takové kultovky jako FRM, Kuota nebo třeba Nevi. A komponenty BOR mezi ně dokonale zapadají, což kliky s trojicí šestek v názvu potvrzují. Jsou vyráběny v celé řadě provedení, s různými kombinacemi převodníků. V nabídce je jak klasika se třemi, tak i se stále častěji preferovanými dvěma převodníky. Konstrukce klik spoléhá na trojici různých slitin, a to 7022, 7010 a 7051. Zde je vidět dokonale profesionální přístup výrobce, protože každá ze slitin nabízí trochu odlišné parametry, a tím se hodí buďto na konstrukci samotné kliky, nebo pro výrobu převodníků či jejich unašeče. Vedle samotných klik, které jsou zezadu odfrézovány a jejich průřez ve tvaru písmene U nabídne vysokou tuhost, jsou pečlivě zpracovány také samotné převodníky a systém jejich uchycení. Například velký převodník má přímo v sobě závity, suplující standardní závitové vložky. O ideální práci řetězu při změně převodu se stará promyšlený systém náběhů doplněných o zvedací kolíky. Výměnný unašeč, který dovoluje tytéž kliky přizpůsobit pro různé převodové kombinace, je nabízen v celé řadě anodizací. Ty nejen umožní designové doladění kola, ale navíc evokují již zmíněné tuningové šperky devadesátých let. I přes využití současných špičkových technologií tak nechybí lehký retro nádech. Vybírat je možné z modré, červené, zlaté, oranžové nebo zelené barvy unašeče. Černě anodizovaná, a tedy velice odolná, je také povrchová úprava samotných klik, v nichž nechybí laserem vypálené decentní logo a ze zadní strany levé kliky pak pyšný nápis „Designed and manufactured in Germany“. Preciznost zpracování podtrhuje i frézovaná duralová matice pro stažení levé kliky, tedy žádný plast, ale dokonalá strojařina.

Kliky BOR 666XC

Na fantastické tuhosti klik při záběru se vedle samotného profilu a vysoce kvalitní, za studena kované slitiny hliníku, podílí také široká dutá osa, integrovaná do pravé kliky. Na rozdíl od Shimana, Sramu a podobné konfekce má však zde použitá duralová osa podstatně větší průřez. „Smart Spindle System“ je díky originálním ložiskům kompatibilní téměř se všemi používanými standardy, vedle závitové klasiky (BSA68 a 73) si budou kliky rozumět i se středovými pouzdry BB85, BB30, PF30 nebo BB92 PressFit.

V případě námi prezentovaných klik, určených především pro XC a maratonské použití a vybavených dvěma převodníky s rozsahem 24/38 zubů, jsme navážili velice příznivou celkovou hmotnost 625 gramů. Model BOR 666XC je nabízen v nejběžnější délce 175 mm a jeho cena je 11 800 korun. A pokud se chcete alespoň pokochat kompletní nabídkou příkladně zpracovaných dílů, stránky www.bor-germany.destojí za to.

(kad)

datum: 22.02.13 - kategorie: Technika
id

id

id

BP Lumen Teasi One BP Lumen Limar X-Ride
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign