katalog_elektrokola

gravel

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

author_banner_leden_2020

Look trailově

Když přišel z francouzské centrály firmy Look mail s nabídkou testování jejich nových pedálů X-Track, měli jsme na výběr XC nebo enduro verzi. Oželeli jsme pár gramů a zvítězila nakonec trochu odolnější a vnějším rámečkem opatřená enduro varianta X-Track En-Rage.

Ovšem Look se rozhodl do pedálů šlápnout opravdu pořádně, takže nabízí hned tři varianty, základní En-Rage, kontaktní plochou rozšířenou a o montované piny doplněnou En-Rage Plus a o titanovou osu vylepšenou En-Rage Plus Ti. Testujeme základní verzi, kde je šíře profilované styčná plocha s podrážkou tretry 63 mm a celková plocha je 554 mm². Plusková verze má šíři 67 mm a plochu 664 mm². Když to porovnáme s XC pedály X-Track Race se šířkou 60 mm, je jasné, kam konstruktéři směřují. XC tretry mají extrémně tuhou podrážku, takže nepotřebují takovou oporu od pedálu, kdežto trailové či enduro nebo sjezdové nášlapné „tenisky“ jsou měkčí a potřebují tedy tlak rozložit na větší plochu. Look argumentuje jednotlivou šíří kontaktní plochy na pedálu i s adekvátní šíří tretry, takže je to 85 až 95 mm pro X-Track Race, 95 až 105 pro En-Rage a 105 až 115 pro En-Rage Plus. Z pohledu ergonomie, kterou se dnes ohání sedla a gripy, nelze než tenhle přístup uvítat.

 

 

Doplňme základní údaje námi testovaného modelu, tedy hliníkové tělo se zdrsněnou kontaktní plochou na bocích zarážek, přetaženou vně přes okraj Cr-Mo osy. Výška pedálu 10,7 mm plus výška kufru 6,1 mm, vnější rozměry 88 mm délka a 85 mm šířka od kliky po vnější okraj pedálu. Hmotnost páru pedálů včetně zarážek 470 gramů, cena xx korun a samozřejmostí je SPD kompatibilita, což potvrdila jízda i se Shimano zarážkami.

Montáž je klasikou na 8mm imbusový klíč, kdy nechybí indikační drážka na ose levého pedálu. Upínací mechanismus jištěný Torx šrouby lze nastavit imbusem na požadované předpětí a zarážky se pak montují stejně jako ty od Shimana. Jen imbusové šrouby nejsou do plechu, na trochu užších lookovských zarážkách, zapuštěné tak hluboko, ale nijak negativně se to neprojevilo.

Schválně necháváme na pravé trailové tretře Scott s měkčí podrážkou původní shimanovskou zarážku a na levou montujeme originál Look. Mimochodem dovolující 6° stranovou vůli paty, kdo by chtěl opustit pedál nejen do stran, ale i náklonem, může si pořídit zarážky X-Track Easy. Nalezení upínacího mechanismu je snadné jako u japonských pedálů, nacvaknutí rovněž. Provází jej velice jasná zvuková odezva, aniž by byl cítit nějaký výrazný odpor. Nastupování tedy zcela přirozené, stejně jako následný stranový pohyb paty. Je perfektně cítit hraniční moment, kdy už zarážky přijdou do kontaktu s krajními body mechanismu a pak přechod do vypínací fáze. Vše naprosto přesné, předvídatelné, bez nějakého nechtěného vycvaknutí, a naopak funkční i v blátě. To má mimochodem dostatek prostoru k opuštění pedálu skrz jak prostorem mezi mechanismem a osou, tak mezi mechanismem a vnějším rámečkem. Ve všech ohledech tedy perfektně fungující pedály, a co se týče rozložení tlaku na chodidlo, kontaktní plocha je dostatečná a nebyl cítit nějaký diskomfort. S ohledem na velikost našich treter je jasné, že rozměrnější „plusko“ by poskytlo ještě lepší rozložení tlaku, což platí hlavně pro boty s měkčí podešví.

 

 

Zůstaňte ovšem naladěni, protože pedály mají zatím za sebou kolem stovky kilometrů, takže jsme zvědaví, jak se celosezónní provoz podepíše na stavu ložisek a upínacího mechanismu.

(už) 

datum: 27.01.20 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign