Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Look 695

Look 695 SR

Letošní silniční novinku francouzského výrobce, model 695, jsme měli možnost poprvé spatřit v průběhu Tour de France. Již na přelomu srpna a září však prošla naším praktickým testem, a to v modifikaci SR. Tato zkratka, znamenající „Super Rigid“, se postarala o velice dobrý přenos energie, zajištěný nejen konstrukcí samotného rámu, ale také provedením atypických karbonových klik Look ZED2. Vedle testované verze rámu SR je však v nabídce ještě druhá varianta, zaměřená výrazněji na komfort jezdce. Fajnšmekr, prahnoucí po tom nejlepším, si proto může vybrat podle svých priorit.

look_695

Pokud se zaměříme na samotný rám, u jehož konstrukce jsou použita průběžná vlákna (technologie CFD), tak pohled nejprve přitáhne několik dominantních prvků. Tím prvním je mohutná oblast hlavy a z ní vycházející, charakteristicky zalomená plochá horní trubka. Další takovou partii představuje aerodynamicky tvarovaná sedlová trubka a na ni plynule navazující integrovaná sedlovka. Mohutná spodní trubka se svým profilem blíží čtverci a jejím vnitřkem vedou bowdeny, v případě testovaného kousku s elektronickou sadou Dura-Ace Di2 pak kabely řazení. Celkovou tuhost středové partie, tedy místo přechodu dolní trubky do spodních ramen zadní stavby, navyšují zpevňující žebra. Samotný profil řetězových vzpěr se tváří hodně masivně, v kontrastu s tím se pak relativně subtilní zdají sedlové vzpěry. Naopak široká monostay vzpěra nad zadní brzdou look_695_2je svým provedením evidentně koncipována spíše pro co nejlepší tuhost rámu, než pro nadstandardní pohlcování otřesů.

U značky Look jsme si již zvykli na řadu konstrukčních specialit, jednou z nich je použití elastomeru u vymezovacích podložek zámku sedlovky. I při použití integrované sedlovky je zde možný nejen celkem nadstandardní výškový posun zámku v rozsahu čtyř centimetrů, ale především se zde elastomerové inserty starají o navýšení jízdního pohodlí. Dokonce je možné vybírat ze tří druhů elastomerů, podle požadavku na míru komfortu. Celkovou exkluzivitu karbonového rámu navyšuje také nápis Hand Made.

Ovšem to, čím je šest devět pětka zcela výjimečná, jsou vlastní komponenty Look, jmenovitě kliky a v širokém rozmezí nastavitelný představec C-Stem. V případě klik se jedná o karbonovou konstrukci, kdy obě ramena a široká dutá osa tvoří jediný díl, vyžadující při montáži provlečení skrz středové pouzdro, po vzoru BMX. Podle údajů výrobce váží tento karbonový díl pouhých 320 gramů. Zajímavá je u klik jejich univerzalita, otvory pro převodníky umožňují nasadit jak compact, tak i klasiku. Nastavitelná je pak délka klik, a to pomocí otočného insertu se závitem pro pedál. Díky tomu mohou mít jedny a tytéž kliky délku 170, 172,5 nebo 175 milimetrů.

Podobnou variabilitu nabízí i zmiňovaný představec, jehož výměnná vložka s profilem půlměsíce umožňuje předozadní posun řídítek v rozmezí jednoho centimetru. Konstrukční anomálii zde ovšem představuje i nastavení sklonu představce, a to v rozsahu celkem devatenácti stupňů. Díky tomu si vhodnou výšku řídítek look_695_3každý nastaví podle svých požadavků na komfort či maximální aerodynamiku posedu.

Look-susní svezení

Ze samotného materiálu bylo v tomto případě vytěženo absolutní maximum. I při váze rámu pod jeden kilogram byla totiž torzní tuhost velice dobrá, a to i v testované velikosti XL. Příjemným překvapením pak byla míra celkového jízdního komfortu, kterou samozřejmě nemalou měrou podpořily elastomery pod zámkem sedlovky. Z toho vyplývá skvělá kombinace rychlosti, tedy maximálního výkonu, a pohodlí. Kolo z jezdce ani na kostkách rozhodně nevytřese duši, což je u čistě závodně zaměřeného modelu potěšující zjištění.

S nastavením posedu jsme neměli sebemenší problém, velikost XL byla zcela adekvátní pro jezdce s výškou okolo sto devadesáti centimetrů. Pro přesné doladění výšky sedla nám posloužily celkem čtyři elastomerové podložky. Pouze představec jsme po kratším laborování lehce upravili nejen výškově, ale i předsazení řídítek jsme nakonec nastavili na minimum. Původně naladěný posed s řídítky zcela vpředu byl přece jen na náš vkus až příliš natažený. Celkovou variabilitu nastavení musíme rozhodně pochválit, v tomto ohledu by Look mohl být vzorem pro ostatní výrobce.

Geometrii kola jsme nemuseli přicházet na chuť, po doladění představce a sedla nám kolo skvěle padlo do look_695_4ruky. Ostatně přesně to jsme pozorovali již u jiných modelů značky, které prošly naším testem v minulosti. Charakteristickým znakem projevu kola je celkový klid, s nímž souvisí nejen příkladné vedení přímého směru bez náznaků jakékoli nervozity, ale také pocit stability, a to i při pomalejší jízdě. Přitom stejně tak jisté je vedení směru při průjezdu zatáček a odezva na podněty jezdce je v tomto ohledu takřka okamžitá. Look 695 se zkrátka chová jako čistokrevné závodní kolo, s ochotou se nechá položit do zatáčky, dokonale akceleruje, současně si ale ponechává svůj styl. Styl, který charakterizuje celkově klidnější projev a míra komfortu, v této třídě rozhodně ne zcela běžná.

Na skvělé akceleraci se podílela jak celková hmotnost 6,65 kilogramu, tak i supertuhé kliky a velice lehká kola s plášti Hutchinson Atom. Po konstrukční stránce i z hlediska celkové tuhosti představují kliky ZED2 podle našeho názoru absolutní špičku. Řazení Di2 fungovalo dokonale, i když o přínosu elektroniky nejsme zrovna přesvědčeni. Příjemný byl také mělký oblouk karbonových řídítek FSA či tvar sedla Arione. Look 695 SR je však především o rámovém setu, v němž si jej pravděpodobně potenciální uživatelé spíše pořídí a celkové osazení bude záviset na jejich fantazii a potřebách. Rámový set Premium, zahrnující vedle vidlice HSC7, klik ZED2 a představce C-Stem také pedály Kéo, kompletní bowdeny Jagwire, omotávku či dokonce vak na kolo, vyjde na 98 900 korun. Kompletně osazený model v námi testované specifikaci, tedy se sadou Dura-Ace Di2, stojí bez jedné stokoruny rovných dvě stě tisíc. Model 695 zkrátka není pro každého...look_695_5

Rám: Look Carbon CFD

Vidlice: Look HSC7

Kliky: Look ZED2, 42/52

Brzdy: Shimano Dura-Ace

Řazení: Shimano Dura-Ace Di2

Přehazovačka: Shimano Dura-Ace Di2

Přesmykač: Shimano Dura-Ace Di2

Kola: Fulcrum Racing 1

Kazeta: Shimano Dura-Ace 12-23

Pláště: Hutchinson Atom, 23 mm

Řídítka: FSA K-Wing

Představec: Look C-Stem

Sedlo: Fi’zi:k Arione CX carbon

Hmotnost: 6,65 kg (vel. XL, bez pedálů)

Cena: 199 900 Kč
Cena rámového setu: 98 900 Kč
datum: 22.11.10 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign