Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Look 586 Origin - test

Look 586 Origin

Monokokový karbonový rám typu 586 v sobě spojuje dva zcela odlišné světy. Tím prvním je svět čistokrevně závodních kol, vysokých rychlostí, maximálních výkonů a složitých konstrukčních technologií. Zde je vše podřízeno dokonalé funkci, co nejnižší hmotnosti a v neposlední řadě také aerodynamice. Druhý svět bychom nazvali uměleckým. Ryze funkční tvarování zde totiž vykouzlilo nepřehlédnutelné křivky a Look 586 bychom si dovolili označit za šperk současného průmyslového designu.

lokcelk1

Model 586 v loňském roce získal titul „Bike of the year“ ve své domovské Francii. Přinesl celou řadu svých vlastních konstrukčních prvků, včetně nepřehlédnutelné integrované sedlovky s vloženou sestavou elastomerů. Letošní topmodel 596 pak využívá některé prvky, maximálně prověřené právě u typu 586. Přestože se tedy u druhého nejvýše umístěného silničního modelu v nabídce nejedná o úplně žhavou novinku, na test tohoto kola jsme byli velice zvědavi. Jeho renomé je totiž skvělé a monokoková koncepce předního trojúhelníku je výsadou pouze typu 586, nicméně pro kolekci 2010 má být právě tento rám vzorem a do budoucna by měl Look nabídnou více monokových karbonových rámů. V nabídce je 586 pouze jako samostatný rámový set, doplněný o hlavové složení, dva karbonové košíky s lahvemi Look, korkovou omotávku a lokbrzdapodobně.

Jako šíp!

Všechny parametry, z nichž se dá těžit, má tento look vynikající. Hmotnost samostatného rámu je pod magickou hranicí jednoho kilogramu, u vidlice je to pak 350 gramů. V případě testovaného kompletního kola jsme navážili 6,8 kilogramu. Z toho se dá za předpokladu slušné tuhosti odvodit schopnost akcelerace, aniž by se jezdec vůbec usadil na kolo. A jelikož je boční tuhost na dobré úrovni, zrychlení v praxi je doslova uchvacující. Stačí silnější záběr do pedálů, aniž by bylo nutné vstávat ze sedla, a jezdec může počítat s raketovým nástupem. U testovaného looku to bylo ještě podpořeno koly Cosmic Carbon SLR. Ta nejenže svou nízkou obvodovou hmotností nepředstavovala onen nežádoucí setrvačník, ale navíc byla díky výtečné aerodynamice přínosem i na rovinatých tratích, samozřejmě za nezbytného zvukového doprovodu.

Poloha jezdce je nekompromisní, stejně jako určení kola. U testovaného kousku to bylo ještě podpořeno představcem o úctyhodné délce 135 mm. Pohodlný posed u závodních modelů zkrátka není na pořadu dne a kolo si jezdce samo usadí do maximálně aerodynamické pozice, s níž souvisí i výraznější natažení k řídítkům.

Po stránce ovladatelnosti je 586 typickým představitelem francouzské školy, již léta prezentované právě značkou Look. Skvělá ovladatelnost je zkrátka dominantní. Již po usazení do sedla je zřejmé, že pětosmšestka vyžaduje zkušené vedení a v takovém případě je pak schopná nabídnout absolutní maximum. Jezdcům zvyklým sedlat řadu strojů amerických značek bude možná zpočátku připadat skoro až neklidná. Je třeba umět využít potenciál skvělého kola a k jeho rozpoznání jsou ony zkušenosti výhodou. Bylo by ale zároveň chybné se domnívat, že je toto kolo zkrotitelné pouze závodníkem a že samo neumí jezdit rovně. Jeho vedení je jisté a na přímých úsecích není použitá geometrie neposedná. Až v zatáčkách se pak projeví živost a ochota přesně poslouchat zkušené vedení jezdce. Výrazný náklon do zatáčky bez neustálých korekcí řídítky, následný nástup se skvělým zrychlením, o tom je typ 586.

lokpred

Je univerzálem na okruhové silniční závody i na dlouhé maratónské tratě. Tam navíc nabídne nemalou porci komfortu, danou schopností roznášet otřesy do celého rámu a výrazně je tak zahladit. Dokonalou práci provádí prodloužená sedlová trubka s vloženou sedlovkou, vybavenou elastomerem a vymezovacími podložkami. Tento prvek je z funkčního hlediska vynikající a Look má díky němu po stránce komfortu nemalý náskok oproti řadě dalších výrobců. Prodloužení sedlové trubky při přejezdu nerovností navíc výborně pracuje v předozadním směru, takže zadní část kola nabídne nadstandardní dávku jízdního pohodlí. Monostay vzpěra a její ostře lomený přechod do horních ramen proto nejsou nijak na obtíž. Zadní stavbě navíc v pohlcování části otřesů pomáhá zúžení spodních vzpěr à la Cannondale Scalpel. Celková zadní část kola je po stránce komfortu k jezdci přívětivější než předek. Vidlice s mohutnou korunkou a s neméně výraznými rameny zkrátka nemůže pohlcovat otřesy tak zdatně, což ovšem skvěle vynahrazuje vysokou tuhostí konstrukce a následně i skvělým vedením do zatáček.

Asi jediné, k čemu máme určitou výhradu, je spíše průměrná torzní tuhost rámu, která se projeví například ve spurtu. Na druhou stranu boční tuhost rámu u jeho středové partie je vynikající, takže ani silová jízda v sedle nemá loksaltrza následek jakkoli znatelné kroucení rámu.

Lahůdka pro oko

Když už jsme zpočátku článku nakousli detaily rámu, nelze se o nich lehce nerozepsat. Proměnlivé průřezy trubek jsou už dnes docela standardem, takže nějaký přechod z trojúhelníku do šestiúhelníku už nikoho neoslní. Ovšem trojúhelníkový průřez u spodní části sedlové trubky standardní rozhodně není a to platí vlastně o celé patrii okolo středového pouzdra. Velice čistě působí vedení bowdenu zadní brzdy horní trubkou. Vyloženě nevšední je pak také horní díl hlavového složení, jehož matici se speciálním osazením má Look patentovanou. Nepřehlédnutelná je konstrukce zadních karbonových patek, které jsou přímo součástí ramen.

Po stránce osazení měl námi testovaný kousek takové parádičky jako ulralehké brzdové čelisti Zero Gravity, ty nás ale svým výkonem neomráčily, a navíc nejsou ani sériovým vybavením modelu 586.

Cena rámového setu je 59 900 korun.

Plusy: ovladatelnost, hmotnost, komfort, design

Minusy: průměrná torzní tuhost

Technická specifikace:

Rám: VHM (Very High Modulus)

Vidlice: Look HSC6

Hlavové složení: Look HeadFit 1¼“/1⅛“

lokhlava

datum: 22.08.09 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign