Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Lis na střed a hlavu

Lis na střed i hlavu

ZDE

Středové pouzdro rámu je dnes stále častěji bez závitu, ložiska se do něj jednoduše lisují. Výrobci takové řešení sice hájí nárůstem tuhosti, ovšem část pravdy je i to, že vyříznout do středového pouzdra závit stojí peníze, nehledě na to, že u karbonových rámů odpadá s lisovanými ložisky nutnost integrace hliníkové závitové vložky.

Ať se nám to líbí, nebo ne, k nalisování ložisek je potřeba lis, ne nepodobný tomu, jaký se standardně používá pro lisování ložisek či misek hlavového složení. V rubrice Hobbybastler jsme v Cykloservisu 22/2013 názorně předvedli nalisování středových ložisek PressFit a k tomu jsme použili přímo na Shimano ložiska tohoto typu určený lis XLC TO-S08, který je jednoduchým a funkčním nářadím vhodným i pro domácí dílnu.

Dvojice vratidel s plastem potaženou rukojetí má navařenou matici se závitem a jednoduše se našroubují na spojovací závitovou tyč, na niž se nasadí ještě dvojice silných železných podložek. Ty mají na vnitřní straně dva průměry osazení, které sice svádějí k dojmu, že jde o naváděcí trny, ale svými rozměry bohužel do ložisek nezapadnou. Pro lisování ložisek pro standardní osu Shimano s vnitřním otvorem ložisek 24 mm jsme tedy nasadili podložky plochou vnější částí k ložisku a jednoduše obě vratidla šroubovali proti sobě. Manipulace s nástrojem je snadná, pouze je třeba sledovat souosost obou ložisek, aby se do rámu nelisovala pod úhlem. Rukojeti nejsou příliš dlouhé, ale pohodlně se vejdou do dlaně, pouze při finálním záběru pro konečné usazení ložisek je cítit poddajnější konec rukojetí, který se v dlani trochu ohýbá. Vzhledem k ceně lehce pod sedm set korun ovšem nejde o profesionální nářadí pro každodenní použití, takže to lze přehlédnout.

Díky délce závitnice 180 mm lze pak lis při troše šikovnosti využít i na hlavové složení, případně u vyšších hlavových trubek postačí přikoupit delší samostatnou závitovou tyč. Pro domácí montáže hlavových a středových ložisek je to docela užitečný pomocník, který při doplnění redukčními podložkami najde uplatnění třeba i při výměně ložisek v nábojích.

(už)

 

datum: 09.03.14 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign