Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Limar Velov do sucha i do deště

Velov do sucha i deště

Asi nejoriginálnějším počinem italské přilbařské značky Limar je mětská přilba Velov s odnímatelnými plastovými kryty ventilačních otvorů. Tato přilba má nejen odlišný tvar od zaběhnutých modelů, ale nabízí trochu jiný pohled na celoroční používání přilby za různého počasí.

Svým In-Mold provedením se konstrukčně neliší od toho, co je zaběhnuté, a rovněž systém upínacích řemínků či ventilačních otvorů je standardní. Konkrétně je zde celkem čtrnáct ventilačních otvorů střední velikosti a celkem osm plastových otvorů pro čepy krycích plátů. Právě krycí plastové dílce, které se čepy nacvaknou do otvorů, zakryjí otvory a udělají z přilby univerzál použitelný mimo letních veder i v zimě či dešti. Tedy v kombinaci s čepičkou přes uši, na ně zde žádné zimní krytí není. Hmotnost testované velikosti L (54-61 cm) je 214 gramů a s kryty je to pak 305 gramů, takže je vsazeno na tradičně nízkou limarovskou hmotnost.

Tvar přilby je vzadu přetažený lehce dolů a vpředu i na bocích je hodně vytažený do stran, a tak vzhledem k menší hloubce přilba na hlavě celkem vyčnívá. I přes zmíněnou menší hloubku ale padne na hlavu jako ulitá a nikde netlačí. Komfort je jednou ze silných stránek, a přestože značka sází většinou na nízkou hmotnost, zde použité výstelky jsou prostorově dostatečně výrazné a pohodlné. Plastová stahovací čelenka v zadní polovině přilby i bez polstrování krásně kopíruje tvar hlavy a regulační kolečko je dobře přístupné i v rukavicích. Popruhy lze snadno nastavit a pod bradou jim nechybí polstrování na suchý zip.

Jízda v přilbě je bez plastových krytů naprosto standardní, byť je tvarově trochu výstřední, a opravdu bude vhodnější spíše na stylové městské či elektrokolo než na běžnou vyjížďku. Ve městě i mimo bychom ale ocenili přítomnost reflexe, která zde chybí.

Ventilace je díky sedmičce otvorů od čela až na temeno dostatečně účinná, a v tomto směru nelze nic vytknout. Instalace plastových krytů vyžaduje trochu razantnější tlak na čepy a totéž platí i při jejich vyjmutí, nícméně plast je dostatečně odolný a nejevil žádné známky poškození. S kryty okamžitě zmizí ventilace a hlava se začíná trochu víc potit, takže zde je ochranný účel splněn. Co se týče ochrany vůči vodě, test pod sprchou ukázal při intenzivnějším proudu průtok mezerami mezi plastem a skořepinou, ale při slabším dešti toto řešení vydrží odolávat celkem dlouho. Navíc lze plasty kombinovat a nechat ventilovat třeba jen zadní část přilby a předek či boky zakrýt.

Velov za 1890 korun se tedy svými vlastnostmi zcela vymyká zaběhnutým standardům a nabízí alternativu pro ty, kdo se chtějí odlišit. Nejen designem přilby, ale i tím, co vše nabízí. Díky pětici barevných kombinací pak určitě nebude problém ji sladit s oblečením.

(už)

 

datum: 17.09.14 - kategorie: Oblečení na kolo
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign