katalog_elektrokola

gravel

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

author_banner_leden_2020

Legenda se vrací!

Sobi 20

Retro vlna je stále v kurzu, ať už pozornost zaměříme na oblečení, auta či třeba kola. Zmrtvýchvstání značky, jež tvořila nedílnou součást našeho dětství či přinejmenším mládí, je pak o to radostnější. Sobi 20 si jistě vybavíme všichni. Nejčastěji v oranžové, zelené či modré pastelové barvě, s jedinou mohutnou centrální trubkou předního trojúhelníku a k tomu s typickými, doslova nezaměnitelnými vysokými řídítky. Toto kolo, většinou používané jako dětské či „juniorské", bylo ještě poměrně nedávno nedílnou součástí dětských sídlištních dobrodružství či panelákových kočárkáren. Sobi 20, téměř ve své původní podobě, se vrací - díky prodlouženému rozvoru a změněnému převodu se z něj ovšem stala městská stylovka pro dospělé. Pro ty dospělé, kteří se díky retro designu rádi alespoň na okamžik vrátí o několik desetiletí zpět...
Duchovním otcem myšlenky na znovuzrození kdysi velmi populárního „sobíka" je Jirka Kuchař, do jehož portfolia na našem trhu patří například značka Procraft a mnohé další. Úprava konstrukce, okem prakticky nepostřehnutelná, se zasloužila o to, že reinkarnované Sobi 20 může osedlat i sto devadesát centimetrů vysoký jezdec. Standardně dodávaná sedlovka má totiž okolo půl metru, a v nabídce bude i 600mm verze s přímým zámkem. Nápis Made in Czechoslovakia není pouhým retro odkazem, ale má své opodstatnění. Zatímco myšlenka na vznik kola, návrh konstrukce plus některé zásadní věci pocházejí z Čech, tak samotná výroba rámu, jeho lakování i finální montáž probíhá na Slovensku. Předpokládané městské určení bylo důvodem použití kvalitních komaxitových laků, jež jsou mimořádně odolné, například pokud opíráme několik kol o sebe. V Čechách byla vyrobena typická řídítka nebo torpédo náboje pocházející od Velamosu, slovenský původ mají třeba ráfky.


Design je samostatnou stránkou znovuzrozeného „sobíka". Výběr z výrazných, či naopak velmi decentních barevných kombinací doplňuje sladění veškerých detailů, mezi něž patří třeba lakované řetězy, a s rámem jsou podobně sladěny rovněž blatníky či ráfky. Samozřejmostí je standardní montáž bočního stojánku, dále velmi pohodlné sedlo, a sice nepříliš retro, ovšem ve srovnání s předobrazem podstatně účinnější přední V-brzda.


Brzy se na trhu objeví skládací varianta Sobi 20, spoléhající na vlastní sklápěcí mechanismus uprostřed hlavní trubky. Bude zde použit rovněž atypický, v Čechách vyráběný představec, sklápěný pod úhlem pětačtyřicet stupňů, čímž se řídítka po překlopení dostanou vedle předního kola. Tudíž i skládací verze bude moci používat typická vysoká řídítka, a nebudou chybět také sklápěcí pedály.
Kolekce znovuzrozených modelů Sobi 20 vznikla pod heslem Urban Mobility, kde je požadavkem kolo určené pro co nejpohodlnější a bezpečnou jízdu po městě. V případě skládačky s lehkým systémem složení a nízkou hmotností umožňující nošení kola v ruce, třeba v MHD. V nabídce bude několik variant populárních „sobíků", přičemž standardní provedení s protišlapací brzdou vyjde na 7990 korun, přesně o dva tisíce dražší bude varianta s třírychlostním řazením v zadním náboji Shimano Nexus. Skládačka vybavená řazením Nexus 3 bude stát do 13 000 korun.


Malosériová výroba Sobi 20 je výhodou i z hlediska modelů na přání, tedy takzvaných „custom" verzí. Možností je zde celá řada, od úprav designu a barevných kombinací až po osazení stylovými doplňky. Aktuálně se pracuje třeba na individuálně laděné elegantní verzi s všeříkajícím dodatkem „Gentleman" nebo na nepřehlédnutelném „sobíku" s černo-bílým lakem, inspirovaným flekatou srstí dalmatinů. Každý měsíc by tak měl vzniknout alespoň jeden takovýto „custom" model. Vedle toho se připravují originální retro doplňky, například světla, zvonky, nosiče nebo brašny.
Více naleznete na www.4freetime.cz a na www.sobi20.bike
(kad)

datum: 13.07.16 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign