deluxe-cycling
katalog_elektrokola

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

author_duben_2019

Leader Fox Šumava - test kola

Leader Fox Šumava

Takřka historické jméno modelu, který je v nabídce této značky už hezkou řádku let. Celkové pojetí kola navíc se jménem rozhodně koresponduje, protože jde o pohodlný kros, který je ideální na dlouhé klidné výlety, třeba právě na Šumavě.

Leader Fox Šumava

Pevný a klidný

Leader Fox ŠumavaPřestože jde o krosový model, rám je na první pohled bytelnější, než je v této kategorii zvykem. Dural řady 7005 je na spodní trubce tvarován do vejčitého profilu u hlavy, aby postupně přešel přes kruhový až k lehce elipsovitému u středového pouzdra. Pod hlavou navíc nechybí odlehčené boční výztuhy.

Horní trubka má kruhový profil a na horní straně umístěné vedení lanek. Sedlové vzpěry jsou jen lehce prohnuté a samozřejmostí jsou u nich závity pro montáž nosiče nebo blatníků. Řetězové vzpěry jsou přímé s jen nepatrným náznakem prohnutí, vše pak spojují ploché patky, které nemají návarek na třmen kotoučovky, jak tomu leckdy v této cenové kategorii u krosů celkem zbytečně bývá.

Rám v testované velikosti 21‘‘ vykazoval za jízdy až nadprůměrnou tuhost. Pod záběrem se nekroutil v žádné partii a ani při jízdě ze sedla se nehnul. Ačkoliv to u krosových kol není zrovna ta nejdůležitější vlastnost, stokilového výletníka s brašnami na nosiči to určitě potěší. Přesně na tohle je totiž kolo ideální.

Geometrie totiž na první pohled působí hodně dlouhým a klidným dojmem. Musíme uznat, že po nasednutí na kolo nedošlo k žádnému výraznějšímu předklonu, ale posed okamžitě padl jezdci výšky 190 cm jako ulitý. Ruce jsou dostatečně vysoko, a to jsme představec nastavili do střední pozice. Sedlo je více vzadu, takže hmotnost jezdce je rozumně rozložená na střed a nepatrně větší podíl je na sedle. Odlehčení rukám. navíc v kombinaci s velmi příjemným zahnutím řídítek a ergonomickými gripy, tak nabízí maximální komfort úchopu. Extra pohodlný posed je tedy pro celodenní výlet naprosto ideální, navíc sedlo se středovým otvorem nabídlo dostatek pohodlí i bez použití kalhot s vložkou.

Leader Fox ŠumavaKdo by čekal u kola v kategorii deseti tisíc korun a s hodně příjemným posedem nějakou výraznější lenost, ten by se nedočkal. Tuhý rám totiž dokáže velmi dobře přenášet jezdcovu energii, takže jízda je celkem svižná. Akcelerace sice není zrovna nejúžasnější, ale rozjezd je plynulý a poměrně lehký. Jakmile kolo získá rychlost, velmi dobře si ji drží a reaguje. I přes delší geometrii není problém dík ostřejšímu úhlu vidlice hbitě zatočit a změnit směr. Kolo má pocitově delší zadní partii než předek, takže ten do zatáček vede trochu svižněji.

Kdo by ale čekal nějaké extrémní sportovní geny, ten se nedočká. Kolo sice lehce jede a dobře reaguje na jezdcovy pokyny, ovšem stabilita a klidný projev jsou mu takřka vlastní. Odlepit jej od země nebo s ním manévrovat skoro jako na biku, to od něho očekávat nelze. Ačkoliv jde o kros, má spíše jízdní vlastnosti trekkingu, tedy ideální pro vyšší rychlost a dlouhé trasy s dostatkem nabízeného pohodlí. O hodinové vyjížďce v ostrém tempu po lesních cestách zde nemůže být řeč, je to rozený výletník a v tomto segmentu nabídne maximum.

Leader Fox ŠumavaVidlice RST s lockoutem sice vyžehlí dost nerovností a ve stoupáních přidá na výkonu, ovšem díky klidnějšímu projevu kola je to spíše příjemný bonus než nutnost pro jízdu v terénu.

Celkové osazení namixované z komponentů Alivio, SLX a nábojů Quando s ráfky Remerx pracovalo spolehlivě na všech frontách. V této kategorii není potřeba hbitost řazení nejvyšších sad, ale mnohem důležitější je komfort ovládání a pohodlný úchop, což oblé tvary řadicích a brzdových pák rozhodně splňují. Velmi příjemné jsou pláště Schwalbe, které jsou na asfaltu jako doma a díky výraznějšímu vzorku s minimálním valivým odporem slušně držely i na polních a lesních cestách.

Turistům

Šumava je kolem ideálním pro střední a starší generaci, která chce mít při jízdě maximum pohodlí pro kochání se krajinou a zároveň chce jet lehce i s případným nákladem v brašnách.

www.leaderfox.cz

 

Plusy: tuhost, posed, ovládání

Minusy:


Technická specifikace

Rám: Alu 7005

Vidlice: RST Neon Pro 60 mm

Kliky: Shimano Alivio

Brzdy: Promax

Řazení: Shimano Alivio

Přehazovačka: Shimano SLX

Přesmykač: Shimano C051

Náboje: Quando

Ráfky: Remerx RMXL 719

Pláště: Schwalbe Tyrago 35C

Sedlo: Body Ergonomics

Sedlovka: Kalloy

Řídítka: Kalloy

Představec: Uno

Hmotnost: 14,65 kg

Cena: 10 000 Kč

datum: 18.03.10 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign