Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Leader Fox - Šumava

Leader Fox Šumava

Mezi koly domácích výrobců je jen málo modelů, které mají téměř historický název. Šumava je přitom krosem, jenž brázdí cesty už patnáct let a jehož poslední verzi, byť dámskou, jsme nedávno otestovali.

Komfort, tuhost, elegance

Šumava staví na duralovém rámu ze slitiny 6061 s poměrně výrazným profilem trubek. Pod hlavou nechybí výztuha, spodní trubka se pak ke středovému pouzdru razantně rozšiřuje, kdežto horní trubka vyznává kruhový profil. Řetězové a sedlové vzpěry jsou o poznání slabší, sedlovým nechybí esovité prohnutí a samozřejmostí jsou závity pro montáž nosiče nebo blatníků. Lanka měničů jsou nenápadně vedena po spodní trubce, naopak odkryté lanko zadní brzdy na boku horní trubky trochu ruší jinak celistvý dojem z rámu.

leader_fox_sumava_kolo_1

Přední vidlice RST Vita poskytne zdvih 60 mm, regulaci tuhosti pružiny uvnitř a lockout. Vzhledem k dámskému provedení kola bychom ale ocenili měkčí pružinu, ta standardní bude pro cyklistky přece jen trošku tvrdší. Rovná řídítka nenaznačují nic o výletním pojetí, naopak kolo nabídne i přes rám s „trubkou dole“ pohodlný, ale sportovní posed. Ruce mírně natažené dopředu a jen lehké prohnutí v zádech, to si naše testerka celkem pochvalovala. Komfort navíc podpořily ergonomické gripy spolu s rohy potaženými pryží, takže nic nestudilo, naopak rohy skvěle zapadly do menších dlaní. Jestliže dlaně měly dostatek pohodlí, pak totéž platilo pro sedací partie, kde vyšší měkké polstrování sedla nabídlo maximální pohodlí.

leader_fox_sumava_ram Pohodlné usazení za řídítka a hurá na silnici, kde se v první řadě kladně projevil vzorek plášťů s hladkým středovým pásem na běhounu. Odvalování bylo slušné, schopnost tlumit byla nepatrně slabší. Přestože nejde o pánský rám určený pro výkon, musíme kvitovat výraznou tuhost dámské verze. Rám i přes nízko usazenou trubku disponoval torzní tuhostí, srovnatelnou s některými pánskými modely. V případě rekreačních cyklistek to zřejmě nedojde ocenění, ale například vybavení kola nosičem s brašnami už tento rozdíl ukáže a bude to jednoznačně výhodou.

Ovladatelnost byla jasně směřovaná na rekreační využití, takže přední kolo má trochu delší stopu zaručující dobré vedení směru a jistotu i ve vyšších rychlostech. Zbrklé točení nebo hravý projev zde nehledejme, dámy budou mít stroj pevně v rukou a rozhodně jim nebude odporovat, ani je nezaskočí nějakým nepředvídatelným manévrem. Do zatáček se kolo nechá sklopit celkem klidně, ale je třeba vzít v potaz klidnější geometrii, takže točení je plynulé, nikoliv agresivní. Je to leader_fox_sumava_roditkapředevším o klidné jízdě, ať už v sedle, nebo ze sedla. To platí i pro akceleraci a jízdní projev, který nesází na živost, ale plynulý rozjezd a následně stabilní držení tempa. Na akceleraci a nějaké závodění kolo není stavěné, jde hlavně o příjemný pocit z jízdy a ten je beze zbytku naplněn.

Funkce komponentového vybavení je vzhledem ke kombinaci sad Alivio a SLX stoprocentní, navíc přehazovačka SLX je dle našeho mínění pro dámy vzadu tak trochu zbytečným luxusem. Funkce brzd Tektro je bez připomínek, naopak chválíme vlastní páky s gumovými inzerty, takže i v krátkých rukavicích a chladnu je brzdění příjemné.

Pro aktivní výletnice

Cyklistky hledající pevný rám a jisté vedení s poslušností v každém směru zde nesáhnou vedle. Pro vyšší komfort by bylo třeba změnit řídítka za vlaštovky nebo nasadit stavitelný představec, ale tento kros není o nedělní půlhodinovce se zvednutou hlavou, dává totiž všem, kdo chtějí trubku dole, stále ještě dostatek výkonu pro leader_fox_sumava_sedlošvihovější pojetí jejich výletu.

Technická specifikace

Rám:Alloy 6061

Vidlice: RST Vita TnL, 63 mm

Kliky:ShimanoAcera, 26-36-48

Brzdy:Tektro

Řazení:ShimanoAlivio

Přehazovačka:Shimano SLX

Přesmykač:ShimanoAcera

Náboje:Shimano RM35

Ráfky:RemerxDragon

Pláště: RubenaHook, 40C

Kazeta:Shimano HG-20, 11-32/9

Sedlo: Leader Fox

Sedlovka: UNO

Řídítka: UNO

Představec: UNO

Hmotnost: 14,35 kg

Cena: 10 980 Kč

datum: 10.06.12 - kategorie: Testy kol

Komentář:

  1. [1] Replica Rolex

    Přestože nejde o pánský rám určený pro výkon, musíme kvitovat výraznou tuhost dámské verze. Rám i přes nízko usazenou trubku disponoval torzní tuhostí, srovnatelnou s některými pánskými modely.

    20.06.13, 10:37:13
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign