Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Leader Fox, Runner - test

Leader Fox Runner

Ze silniční nabídky jihočeského Leader Foxu jsme již letos otestovali fitness model G-Way, jenž si odnesl skvělé hodnocení, a to především za poměr ceny a výkonu. Tentokrát jsme si vzali na mušku základní, čistě silniční typ Runner, který nabízí podobnou charakteristiku. Za cenu necelých čtrnáct tisíc totiž toto kolo poskytne svému majiteli dostatečné sportovní vyžití a ovladatelnost srovnatelnou s o třídu vyššími stroji. Současně ale nabídne také spolehlivou funkci všech použitých dílů a v některých případech i jejich nadstandardní kvalitu. Například představec Truvativ Stylo či poměrně luxusní sedlo Selle San Marco Ponza Power bychom na kole za čtrnáct tisíc určitě nečekali.

leader_fox_runner

Základem modelu Runner je celkem klasický duralový rám s výrazně vejčitě profilovanou spodní trubkou a sportovně pojatou krátkou zadní stavbou. Velice čistě působí hlavová partie rámu s pečlivě zabroušenými svary. Stejně tak luxusní je, zvlášť vezmeme-li v potaz opět cenu kola, provedení povrchové úpravy se stříkanými přechody jednotlivých barev. Potěšila nás ideální přístupnost stavěcích šroubků pro seřízení předpětí bowdenů, jež jsou dostatečně daleko od trubky, a tudíž v bezproblémovém dosahu prstů. Asi jediné, co nám u rámu trochu scházelo, byl sloping. Prodloužení hlavové trubky, a s tím související určité sklonění té horní, by přece jen dostalo řídítka ještě trochu výše, což by pro potenciálního uživatele, jenž se určitě nebude rekrutovat z řad závodníků či vyloženě sportovních jezdců, nebylo na škodu.

V případě přední vidlice bylo opět vsazeno na slitinu hliníku, stejně jako u rámu. Její aerodynamicky profilovaná ramena a jednouchá korunka s sebou logicky nepřináší bůhvíjaký komfort, nicméně po stránce tuhosti a kvality vedení kola do zatáček snad ani není možné chtít více.

Čistě sportovní projev

Již usednutí na kolo dostane jezdce do čistě sportovní, aerodynamické pozice. Již v tento okamžik má majitel kola pocit, že sedí na dražším stroji, než kolik ukazuje cenovka. Následný záběr do pedálů sice odhalí o něco leader_fox_runner_hlavavyšší hmotnost, jež byla v námi testované velikosti 55 cm přesně 9,8 kg, ovšem zároveň se o slovo přihlásí vynikající tuhost rámu, s níž souvisí optimální přenos energie. Leader Fox Runner se podle našeho názoru nebude kroutit ani pod nadprůměrně těžkým jezdcem, pro něhož budou dostatečnou oporou také párově zapletená kola s náboji Shimano a bytelnými ráfky Remerx Taurus.

Nejvíce spokojeni jsme ovšem byli s celkovou ovladatelností, chování kola v zatáčkách či při jízdě ze sedla opět odpovídá minimálně o třídu luxusnějším modelům. Runner zatáčí maximálně ochotně a nechává se bez problémů pokládat do zatáček, které projíždí zcela plynule a bez nutnosti neustálých korekcí směru. Přímé úseky vozovky s sebou pro méně vyježděného jedince mohou zprvu přinášet lehkou nervozitu vedení směru, danou především nižší polohou řídítek, s přibývajícími kilometry v sedle však tento jev pozvolna mizí.

Celkové jízdní pohodlí by navýšilo výše zmíněné použití slopingu nebo alespoň pár podložek pod představcem navíc. Pokud někdo bude přece jen vyžadovat trochu vzpřímenější pozici těla, což bývá u základnější kategorie silničních kol celkem běžné, bude zde muset sáhnout snad jedině po více zvednutém představci. Samotnému úchopu řídítek Kalloy Uno či posedu v kombinaci se sedlem Selle San Marco však není co vytknout. Sedlovka Uno nabízí ideálně přesazený zámek, takže i v tomto ohledu je sportovní jízdní pozice správná.

Funkce na jedničku

Výrobce zaslouží pochvalu, že se nesnažil šetřit například na brzdových čelistech, což bývá celkem standardní řešení, jak srazit finální cenu o nějakou tu kačku dolů. Takže v tomto případě jezdec brzdí velice účinnými čelistmi Shimano Sora a navíc řadí přehazovačkou Shimano 105, což je zde určitý bonus navíc, i když svou černou barvou na kole příliš nevyniká.

Po stránce ergonomie jsou také zcela vyhovující páky Dual Control doplněné o indikátor zařazeného převodu. Na malou odřazovací páčku, respektive její pozici à la Campagnolo, jsme si sice museli po přechodu z vyšších pater nabídky japonského Shimana chvilku zvykat, funguje ale bezproblémově a je za všech okolností v ideálním leader_fox_runner_predstdosahu palce.

Za rozumnou považujeme volbu převodníků Compact, tedy s 50/34 zuby. V kombinaci s devítirychlostní kazetou s rozsahem 12-25 zubů není pro budoucího majitele skoro žádný kopec překážkou. Kliky ze sady Sora navíc nabídnou jak povedený design, tak i vynikající tuhost.

Z dalších dílů nesmíme vynechat spolehlivé pláště Schwalbe Blizzard, jejichž adheze byla absolutně bezproblémová. Naší pozornosti neunikly ani takové zdánlivé maličkosti, jako jsou přítomnost kvalitní, a do ruky velice příjemné, omotávky řídítek či gumové návleky na bowdenech, které zabraňují odření laku. A když už zmiňujeme bowdeny, tak ty, co byly použité na testovaném kole, měly svá vlastní loga Leader Fox. Tento výrobce zkrátka myslí i na detaily.

Rám: Alloy

Vidlice: Alloy

Kliky: Shimano Sora 50/34

Brzdy: Shimano Sora

Řazení: Shimano Sora (9)

Přehazovačka: Shimano 105

Přesmykač: Shimano Sora

Kazeta: Shimano Tiagra 12-25 (9)

Náboje: Shimano HB 2200

Pláště: Schwalbe Blizzard 23

Řídítka: Kalloy Uno

Představec: Truvativ Stylo

Sedlovka: Kalloy Uno

Sedlo: Selle San Marco Ponza Power

Hmotnost: 9,8 kg (vel. 55 cm, bez pedálů)

Cena: 13 950 Kč
datum: 07.09.11 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign