Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Lapierre Zesty 314 - test kola

Francouzský Lapierre umí dělat nejen krásná, ale především skvěle funkční kola. Model Zesty 314, zástupce kategorie All mountain, je toho skvělým příkladem. I přes 140mm zdvih na obou kolech poskytne tento bike svižné svezení, jeho doménou je ale samozřejmě hlavně techničtější ježdění. Testovaný stroj se nebojíme nazvat všeumělem, celkovou hbitostí se totiž blíží sto dvacítkovým maratonským fullům, ovšem k tomu nabídne skutečně vysokou dávku pohodlí a terénních dovedností. Jízda je totiž především o čisté radosti, stroj jakoby přesně vystihoval původní ideu horské cyklistiky. Model Zesty 314 je druhým nejnižším zástupcem řady, což ovšem nijak nesnižuje jeho kvality. Naopak, za cenu 62 999 korun považujeme danou kombinaci rámu a komponentů za nadstandardní.

Lapierre Zesty 314 - test kola

Příkladně zpracovaný duralový rám vsadil na čtyřčepovou koncepci se zadním čepem posunutým více dopředu, navíc pod úroveň osy kola. Hlavní čep se nachází přímo nad středovým pouzdrem, ve výšce zubů nejmenšího převodníku. Tlumič Fox Float RP2, vybavený systémem Pro Pedal, je umístěn v jedné přímce s horními rameny zadní stavby, přičemž jeho uchycení využívá prodlužující duralový díl, vymezující vzdálenost mezi pístnicí tlumiče a vzpěrami. Požadavek vysoké tuhosti při záběru dokládají nejen poměrně mohutné profily trubek, ale i zpracování krátkého pomocného ramínka, svařeného ze dvou polovin. Subtilněji vypadá snad jen horní trubka a její zadní rozdvojení. Naopak kónická hlava s 1,5“ spodním ložiskem tvoří optický monolit s horní i spodní trubkou, výsledek je velice efektní.

Lapierre Zesty 314 - test kola

Asymetrické řetězové vzpěry vsadily na vysoký profil a dvojici mohutných spojovacích můstků, stejně bytelně se tváří také zadní patky a především všechny čepy. Výrobce si ovšem potrpí na propracované detaily, kterých na rámu nalezneme celou řadu. Nevšední je například karbonový chránič přehazovačky, který se v praxi ukázal jako skutečně odolný. Praktický je také indikátor zanoření tlumiče - duralová, zlatě anodizovaná objímka na sedlové trubce je vybavena zobáčkem, který na protilehlé vzpěře zadní stavby přesně ukazuje míru zanoření, přičemž ideální „sag“ je vyznačen šrafovaně. Zlatá anodizace nechybí také na všech čepech nebo na zajímavých úchytech řadicích bowdenů a hadice zadní brzdy. Přesmykač není uchycen standardně na sedlové trubce, ale přímo na zadní stavbě, bezprostředně nad hlavním čepem. Toto řešení je použito především kvůli ohybu a předsazení sedlové trubky, nabízející zadní stavbě dostatek prostoru při propružení. Praktickou maličkostí je pak plastová vodicí lišta zabraňující spadnutí řetězu z malého převodníku.

Hravý a rychlý

Použitá geometrie zpočátku působila spíše o něco kratším dojmem a Zesty 314 usazuje jezdce více nad zadní kolo. Ruku v ruce s tím jde položenější úhel hlavy a tedy i přední vidlice, celkově zklidňující temperament kola. Hmotnost 13,6 kilogramu v testované velikosti L je velice příznivá a je to z velké části právě ona, kdo má vliv na celkovou svižnost jízdy. V praxi, při jízdě standardním terénem, má jezdec pocit, jakoby sedlal spíše stodvacítkového, ovšem současně hodně pohodlného a dostatečně „točivého“ fulla.Většina přímých konkurentů se zdvihem okolo 140 mm není tak suverénně sportovní, a to měl testovaný Lapierre obuty poměrně hrubé pláště Continental Mountain King / X King s šířkou 2,4 / 2,2 palce.

Lapierre Zesty 314 - test kola

Silnou stránkou kola jsou samozřejmě hodně technické úseky, přičemž doslova radostí je nadhazování předku na překážku či nějaké ty parádičky, pokud odlepíme obě kola od země, pro což ostatně není zapotřebí bůhvíjak velká síla.Ve sjezdech působí „zestyna“ zdánlivě ještě vyšší zdvihovou kategorií, nerovnosti zahlazuje skutečně precizně a dostat jednotky na dno se nám nepodařilo ani při dopadu po větším skoku.Je ale fakt, že především tlumič jsme ke konci testu vozili o něco více natlakovaný, než jak by doporučoval předepsaný sag.

Pokud začne cesta stoupat vzhůru, nic se neděje, tento bike je na výjezdy celkem dobře připraven. V těch hodně prudkých sice vyžaduje výraznější nalehnutí na řídítka a zatížení předního kola, avšak perfektní adheze zadního pláště, podpořená skutečně funkčním systémem odpružení, se postará o jistý záběr.Zadní kolo kopíruje členitý terén naprosto skvěle. Koncepce zadní stavby při silovém záběru tuhne a neobtěžuje tak jezdce zbytečným pohupováním, a to dokonce i s plně aktivním tlumičem. Pro běžnou jízdu je ale zapojení Pro Pedalu do hry určitě výhodou, ostatně je to právě tento systém, co dokáže přidat kolu na celkové sportovnosti.Na druhou stranu při hodně členitém kamenitém povrchu je škoda citlivost pružení zbytečně otupovat. Páčka Pro Pedalu je pak v ideálně přístupné pozici. Po stránce ovladatelnosti není co dodat, Lapierre zatáčí bezproblémově, zvlášť při méně zanořené zadní stavbě.

Lapierre Zesty 314 - test kola

Kola Mavic CrossRide sice nejsou zrovna zázračná, nicméně jejich tuhosti není v dané cenové relaci moc co vytknout. Jediné, co nám na kole trochu scházelo, byla pevná přední osa, která by ještě zvýšila preciznost při vedení kola do zatáček. Další osazení je svým způsobem sázkou na jistotu, příjemným bonusem byly především kliky ze sady Deore XT. Kotoučovky Formula RX po celkem krátkém zajetí nabídly vysoký brzdný výkon, takže ani zde nemáme připomínky.

Pokud tedy chcete hodně schopného all-mountaina, se kterým si pojedete zařádit s partou kamarádů třeba na Gardu a současně na něm bez problémů objedete i maratonskou trať, Lapierre Zesty 314 je dobrou volbou.

 

Plusy: citlivost pružení, „tuhnutí“ zadní stavby při silovém záběru ve výjezdu, propracovanost rámu

Minusy: absence pevné přední osy

 

Rám: Alloy 7005 SL OST+® 140 mm

Tlumič: Fox Float RP2

Vidlice: Fox Float RL, 140 mm

Kliky: Shimano Deore XT 42-32-24

Brzdy: Formula RX 180 mm

Řazení: Shimano SLX

Přehazovačka: Shimano Deore XT

Přesmykač: Shimano SLX

Kazeta: Shimano CS-HG62 11-36

Kola: Mavic CrossRide

Pláště: Continental Mountain King / X King

Řídítka: Lapierre Comp 680 mm

Představec: Lapierre AMR

Sedlovka: Lapierre XC Pro

Sedlo: Fizik Gobi

Hmotnost: 13,6 kg (vel. L, s pedály)

Cena: 62999 Kč

datum: 13.09.12 - kategorie: Testy kol

Komentář:

  1. [1] rolex replica

    svařeného ze dvou polovin. Subtilněji vypadá snad jen horní trubka a její zadní rozdvojení. Naopak kónická hlava s 1,5“ spodním ložiskem tvoří optický monolit s horní i spodní trubkou, výsledek je velice efektní.

    20.06.13, 08:28:47
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign