deluxe-cycling
ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

KTM Ultra 1964 Limited 27 - test kola

Jen málokterá cyklistická značka se může pochlubit tak dlouhou tradicí jako rakouské KTM. Výrobce z Mattighofenu ležícího nedaleko Salzburgu v letošním roce slaví půlstoleté výročí a právě pro tento účel připravil limitovanou edici 27" hardtailu Ultra. Dodatek "1964 Limited" je naprosto všeříkající a stejně tak zvýhodněná cena tohoto modelu by měla být pádným argumentem při rozhodování. Za 26 490 korun totiž nabídne nejen maximálně spolehlivé a dokonale funkční osazení, ale především nadstandardně zpracovaný rám. Marně pátráme v paměti, abychom si vybavili, který další výrobce nabízí v podobné cenové hladině takto provedený rám s tolika krásnými detaily. Výroční KTM Ultra zkrátka vypadá o dost luxusnější, než by napovídala jeho cenovka, takže lze předpokládat, že bude limitovaná edice brzy rozebrána koupěchtivými bikery.

Kolo do testu jsme si vyzvedli, jako vždy precizně připravené, v pražské prodejně MKV Sport. A už první metry jasně ukázaly jeho sportovní stránku - tahle sedmadvacítka je totiž čistokrevný tempař vyloženě lačnící po rychlosti. Celková hmotnost 12,1 kilogramu (v druhé největší velikosti 21 palců) sportovnost kola určitě nesnižuje a opět se nám potvrdilo, že rozměr 27,5" je skutečně tím správným. Nechceme tvrdit, že je ve všech ohledech jasně nejlepší, ale současně si dovolíme říct, že bude ideální pro drtivou většinu bikové populace. Samozřejmě s výjimkou jezdců nejmenších postav, jimž bychom stále doporučili šestadvacítku, a pak těch, kteří se vyžívají v neotřesitelné jízdní stabilitě (a někdy až neohrabanosti) standardu 29".

Do nejmenšího detailu

Trubky ze slitiny 6061 s trojitě zeslabovanou stěnou využívají ostře řezané profilace a v tomtéž duchu tvarované veškeré doplňky, jako jsou třeba můstky zadní stavby či patky. U moderního rámu nemůže chybět kónická hlava s 1,5" spodním ložiskem či uchycení zadní brzdy standardem Post Mount, který se nachází před zadní osou, a nikoli na sedlových vzpěrách. Celá zadní stavba se nese v duchu maximální tuhosti při záběru – jakékoli kompromisy či rádoby atraktivní esovité zprohýbání zde nehledejme. Výrazné vzájemné odsazení sedlových vzpěr je patrné především před napojením na sedlovou trubku a tentýž prvek se opakuje také u spoje řetězových vzpěr a středového pouzdra. Hlavní důvod k odsazení ramen, vedle samotné tuhosti, je prostý - poskytnout plášťům více místa pro případné nabalení vzorku blátem. Horní můstek zadní stavby je jedním z detailů doslova k pomazlení, jeho vytvarování společně s plastickým logem značky je krásné a totéž platí u zadních patek. Aby se to však s tou sportovností nepřehnalo, v sedlových vzpěrách i patkách najdeme decentní závity pro případnou montáž nosiče. Hodně zajímavý detail, který je mezi duralovými rámy ojedinělý, představuje rozšíření sedlové trubky těsně před napojením na středové pouzdro, tedy od objímky přesmykače směrem dolů. Tuhost při záběru byla při konstrukci evidentně alfou a omegou, což jen chválíme. Důraz na ideální přenos síly je patrný i ze samotného obdélníkového profilu spodní trubky.

Sportovec tělem i duší

Testovaný bike se nejen tváří hodně sportovně, ale i takový v reálu je. A cenovka lehce nad pětadvacetitisícovou hranicí je proto lehce zavádějící, výroční KTM Ultra snese přímé srovnání s dražšími hardtaily. Jeho koncepce vyždímala ze standardu 27,5" podle nás maximum. Geometrie je sportovní, dostatečně rychle reagující, současně však nabízí celkem pohodlnou jízdu a především variabilní posed. I v testované velikosti rámu totiž konstruktéři nechali značný sloping, který v kombinaci s výškou představce dovolí jak čistě sportovní nastavení, tak i pohodovější režim jízdy. Výhodou je, že ani druhá možnost, s výše posazenými řídítky, neokrade uživatele o sportovnost a ochotu kola šplhat do prudších výjezdů. Naopak přetočení představce do negativního sklonu udělá z „kátéemka" hodně svižný bike se zaměřením na co nejrychlejší průjezd méně technicky náročných úseků.
Použitá geometrie je z našeho pohledu zdařilým kompromisem – na jednu stranu nabízejícím spíše výkonnostně orientovaný posed, na druhou však okamžitě reagujícím na veškeré jezdcovy požadavky. Bike bez sebemenšího prodlení mění směr v závislosti na příkazech, přitom je stabilní v nižších i vyšších rychlostech. Není zrovna stavěný pro parádičky typu jízda po zadním či bunny hop, je to prostě čistokrevná XC mašina. Nabízí skvělou adhezi zadního kola, příkladnou odezvu na záběr a velmi dobré vrchařské schopnosti. Současně se nezalekne ani prudkých sjezdů, které zvládá poměrně suverénně, aniž by bylo nutné příliš přesouvat těžiště vzad. Nejvíce nás však překvapila, samozřejmě v dobrém, ochota kola zatáčet. V tomto směru mu může i superobratná devětadvacítka jen stěží sekundovat. Testované 27,5" KTM se otočí skoro na místě a kličkovat s ním mezi stromy na našem oblíbeném singletracku je neskonalá radost. Takže i když není bike stavěn pro vyložené dovádění, i techničtější terén se spoustou zatáček dokáže projet hodně suverénně. Až jezdec přemýšlí, má-li pod sebou skutečně větší kola než 26" klasiku.


Přínos 27,5" kol je nejvíce zřetelný jak ve zmíněné adhezi, tak v jízdním komfortu. Styčná plocha na členitém povrchu je logicky podstatně jistější a ve výjezdech dokáže eliminovat případné chyby pilota. A ve spolupráci s vynikající a citlivou vidlicí Rock Shox Reba, disponující dálkovým lockoutem, se větší kola postarají o příjemnou porci jízdního komfortu. Pláště Racing Ralph jsou závodní klasikou, kterou (jako vždy) nemůžeme nepochválit a jež do celkového konceptu skvěle zapadají.
A osazení? Nemáme připomínku! Kombinace sady Deore s přehazovačkou XT je funkčně stejně přesvědčivá jako výkon brzd Shimano M395 se 180mm předním kotoučem. Takže, máte-li doma zbytečných šestadvacet tisíc, určitě si limitovanou výroční verzi modelu Ultra kupte.

Plusy: tuhost a zpracování rámu, chování v zatáčkách, vynikající přední vidlice

Minusy: nenalezli jsme

 

Rám: Alloy 6061 TB
Vidlice: Rock Shox Reba RL, 100 mm
Kliky: Shimano Deore 42/32/24
Brzdy: Shimano BR-M395, 180/160 mm
Řazení: Shimano Deore
Přehazovačka: Shimano Deore XT
Přesmykač: Shimano Deore
Kazeta: Shimano HG-50 11-36 (10)
Náboje: Shimano Deore
Ráfky: Ambrosio Cross 27,5
Pláště. Schwalbe Racing Ralph 2,1"
Řídítka: KTM Line Flat 680
Představec: KTM Line
Sedlovka: KTM Line
Sedlo: KTM VL
Hmotnost: 12,1 kg (vel. 21", s pedály)
Cena: 26 490 Kč

datum: 16.07.14 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign