Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Kross Level R7 - test kola

V portfoliu polské značky Kross najdeme kola většiny cyklistických disciplín a v každé kategorii je pak u hardtailů na výběr z několika kvalitativních úrovní rámu. Nejinak je tomu u testované sedmadvacítky, která je na hliníkovém základu v lepším odlehčeném provedení a nad ní už jsou pouze karbonové rámy.

Podstatné detaily

Když se podíváme na většinu současné produkce v ceně pod třicet tisíc korun, ne vždy platí, že jsou použity pevné osy, konický sloupek vidlice či vnitřní pozice třmenu zadní brzdy. Er sedmička tohle všechno má a výrobce nešetřil ani na přesmykači, jenž je na přímou montáž a rovnou v provedení Side Swing. Vzhledem k ceně tak tenhle model nabízí opravdu neošizenou konstrukci rámu a totéž platí o komponentech.


Zůstaňme ale ještě u rámu, jehož trubky podlehly ve vysoké míře tvarování, takže na kruhový průřez zde rozhodně nenarazíme. Charakteristickým prvkem je zahnutí horní trubky směrem dolů ještě před napojením na sedlovou, kterou zezadu částečně obchází plošší sedlové vzpěry bez jakéhokoliv spojovacího můstku. Ten není přítomen ani u řetězových vpěr, takže na montáž blatníků či nosiče zde majitel musí zapomenout. Patky na pevnou osu jsme zmiňovali a komu by nebylo provedení přesmykače po chuti, může nasadit verzi s bovdenem taženým shora, rám je na to připraven. Aktuální verze s bovdenem vyvedeným pod košíkem na bidon ale fungovala skvěle, takže není důvod ke změnám. Paradoxně je to pouze přesmykač, komu se dostalo výsady vnitřního vedení bovdenu, přehazovačka i hadice zadní brzdy jsou tažené prakticky po spodní trubce. Zde máme jedinou výtku k uchycení bovdenu u přehazovačky, kde je volný příliš dlouhý kus a rádi bychom zde viděli jeden úchyt navíc. Středové pouzdro ale sází na moderní lisované provedení, takže z tradičních prvků zde opravdu už nic nenajdeme.
Když jsme zmínili nadstandardně vybavený rám, pak přední vidlice nesmí nijak strádat a konický sloupek či pevnou osu doplňuje zamykání z řídítek a samozřejmě vzduchové pružení. U komponentů sázka na mix sad Deore a SLX prokázala funkčnost a tak trochu nezvykle jsou zde i náboje Shimano na pevné osy, což většina výrobců řeší použitím konkurenčních produktů. Kombinace s ráfky WTB nebo plášti Schwalbe je pak logickým pokračováním komponentového nadstandardu v dané cenové hladině a brzdy Avid nás svojí funkcí a projevem rovněž nijak nezklamaly. Jen nutná přítomnost adaptérů pro šestiděrové kotouče na Centerlock nábojích je u sériové produkce lehkou exotikou. Celkově tedy nelze cokoliv kritizovat a v podstatě jsme nenašli místo, kde by se výrobce snažil nějak ušetřit, naopak zákazníkovi nabízí kvalitní osazení na propracovaném rámu.

Rozhodně sportovně

Pokud bychom v dané kategorii čekali nějakou úlitbu rekreačním cyklistům a výletníkům, tak v tomto případě asi nepochodíme. Posed totiž i přes dostatečnou délku sloupku vidlice patří ke sportovním a i když je použit kratší představec, ruce jezdce jsou lehce natažené v pozici nepříliš fandící kochání se krajinou. Přesto nemůžeme říct, že by er sedmička byla stoprocentně závodně střižená, spíše je to někde na pomezí sportovního a závodního posedu a pokud by si majitel otočil představec směrem nahoru, dostane se mu adekvátní míry pohodlí. Takhle ale sportovní orientace jasně převládá a v souladu s ní pak byl i celý jízdní projev.


Po nasednutí je jasně cítit vynikající torzní tuhost, která se ani v silovém záběru nikam nevytratila, aby v kontrastu s ní prokázala štíhlá sedlovka nebo plošší sedlové vzpěry dostatečnou ochotu ubrat něco málo z ostrosti rázů od terénu. Příkladná tuhost rámu se zde snoubí s celkem komfortním tlumením, samozřejmě v míře dané kategorie. Akceleraci i výkonu pak hodně napomáhají pevné osy, které prostě nedaly prostor k nějakému zkreslování povelů od jezdce, ale každé říznutí zatáčky, záběr do pedálů nebo točení pod brzdou byly maximálně přesné. Kolo se v těchto okamžicích ukázalo jako nepoddajné a nemožnost ukrýt nějaké nepřesnosti v ovládání do pružnosti konstrukce se projevila nulovou tolerancí k jakýmkoliv chybám jezdce. Na druhou stranu obratnost kola kontra vyvážený jízdní projev bez tendencí k nějakým vrtochům, činily jízdu hodně předvídavou, takže jsme měli možnost dělat si s kolem v podstatě cokoliv a jen střední průměr kol nutil v horším terénu rychleji vystřízlivět a uvědomit si, že tady má tlumení přejezdu větších nerovností ještě určité rezervy. Devětadvacítková verze tohoto modelu by pak určitě slušela těžšímu terénu o něco víc. V tomto případě ale střední průměr kol projevil i přes sportovnější charakter, ideální hlavně pro rychlé a točivé tratě s nutností časté akcelerace, porozumění pro technické parádičky. Dostat kolo do vzduchu není problém a rovněž s ním manévrovat, ovšem je třeba mít na paměti, že tohle nebyl primární cíl konstruktérů, takže to v celkovém chování není zase o přehnané obratnosti.
Funkce všech komponentů se projevila na výbornou a pokud měl někdo dosud výtky vůči tužšímu chodu přesmykače, aktuální provedení mu asi zacpe ústa, protože funguje naprosto bezchybně a lehce. Celkový projev řazení byl precizní, i když odřazování jen o jeden pastorek dolů prstům zmlsaným z dražších sad moc nevoní, ale v dané ceně nelze chtít víc. To platí i o kvalitní funkci vidlice, jejíž citlivost vůči malým nerovnostem, torzní tuhost a plný lockout pokryjí široké spektrum jízdních stylů. Rychlejší vzorek plášťů je pak univerzálem pro většinu povrchů, vyjma hlubšího bláta, takže k osazení nemáme žádnou výtku a vlastně ani ke kolu jako takovému.
Zaměření na výkon a spolehlivost tedy u er sedmičky převládá a pokud se rádi „ztrestáte" ve výjezdu, je tenhle bike ideálním společníkem, který se nebude stavět na zadní s prvním příkřejším kopečkem. Naopak dovolí vyjet hodně s dostatečným přítlakem na předek, tolik známým z větších devětadvacítek. Na rovině se prokáže ochota držet tempo a hlavně zrychlovat, aby v každé zatáčce ukázal jezdec přesné ovládání. Ve sjezdech převládá stabilita, takže ani začátečník nebude mít s ovládáním problémy, na druhou stranu o nějakém odskakování hran a přehnaném dovádění to tady není. Vyvážený projev je dominantní, bez tendencí k hravosti či naopak lenosti a spolu s projevem všech komponentů snad ani nelze chtít za dané peníze v kategorii dvacet sedm a půlek víc.

 

Fotogalerie kola ZDE

 

Technická specifikace

Rám: Alu Ultra Lite
Vidlice: Rock Shox Recon Silver, 100 mm
Kliky: Shimano Deore, 24/38
Brzdy: Avid DB1
Řazení: Shimano Deore, 2x10
Přehazovačka: Shimano SLX
Přesmykač: Shimano Deore
Pláště: Schwalbe Rapid Rob, 2.1"
Ráfky: WTB STPi19
Náboje: Shimano Deore, 15/12 mm
Kazeta: Shimano Deore, 11-36
Sedlo: Kross
Sedlovka: Kross
Řídítka: Kross
Představec: Kross
Hmotnost: 12,85 kg
Cena: 28 990 Kč

datum: 23.06.16 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign