deluxe-cycling
katalog_elektrokola

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

author_duben_2019

Kouzlení s karbonem

Německá malosériovka BikeAhead Composites je i v době jasně dominující konstrukční unifikace považována za jednoho z mála výrobců, jenž se dá označit za původní „garážovku“ v tom nejlepším slova smyslu. Jelikož se mnohé, dříve luxusní značky postupem času staly pouhým mainstreamem, či v horším případě dokonce zanikly, těch unikátních je dnes velmi málo. BikeAhead Composites je jedním z toho mála a u všech produktů s jeho logem můžeme počítat nejen s osobitým designem, dokonalou funkcí a supernízkou hmotností, ale i s vysokou cenovkou. Ta je ovšem ospravedlněna faktem, že z karbonu lze sotva vyrobit něco lepšího. Produkce kombinuje laboratorní výrobu, spočívající na optimální skladbě uhlíkových vláken, s neskutečně precizním ručním finálním opracováním. Spojení „hand made“ je zde tedy důslednější než u jiných luxusních značek.

Filosofií značky, sídlící na příznačné adrese Benzstrasse 5, Veitshöchheim, je vyrobit komponent s nejnižší možnou hmotností při zachování naopak nejvyšší dosažitelné pevnosti. Výsledkem jsou řídítka vážící 110 gramů, v podstatě totožně lehké sedlovky či naprosto ultimativní karbonové loukotě nazvané Biturbo. Ostatně test špičkového silničního modelu Biturbo Road jste mohli nalézt v Cykloservisu 12/2017. Schválně zkuste uhodnout, s jakým výsledkem z našeho testu tato kola odcházela.

Podobně jako byli pánové Daimler a Benz inovátory automobilové techniky, tak společnost, sídlící na ulici po druhém z nich pojmenované, jakoby udávala trendy mezi karbonovými cyklistickými komponenty. Současně je však jistě nemálo majetných cyklistů, kteří si kterýkoli díl s logem BikeAhead koupí z prostého důvodu, že je zkrátka nádherný. Což platí třeba o výše zmíněných, námi testovaných loukotích. My si na následujících řádcích představíme nabídku značky jako celek, rozhodně je z čeho vybírat.

Začneme karbonovými loukotěmi Biturbo, konkrétně XC a maratonským modelem Biturbo S. Ten je osvědčenou klasikou v nabídce, byť se nechlubí ostře řezanými plochami, jaké využívají verze RS či Road. Hmotnost páru devětadvacítkové verze pod třináct set gramů, 27,5“ varianta vážící 1229 gramů – to jsou hodnoty jen o sto gramů vyšší, než v případě prestižní verze RS. Tvarově totožné s modelem S jsou i loukotě s všeříkajícím označením All Mountain, koncipované současně pro lehčí enduro. V tomto případě se 27,5“ verze vejde v páru pod 1400 gramů a 29“ varianta je o rovných sto gramů těžší. Nejultimativnějším modelem v nabídce jsou loukotě pojmenované ac-ONE, které v „sedmadvacítkovém“ provedení atakují hmotnost jednoho kilogramu! Zde skutečně není jakýkoli přebytečný gram – na loukotích, ráfcích či nábojích. Doslova pastvou pro oko je tvarování kol Biturbo Road, Biturbo Cross či bikové verze Biturbo RS. Ve všech případech se jedná o nekompromisní závodní materiál, kdy 29“ MTB verze váží 1189 gramů a silniční je ještě o padesát gramů lehčí. Vyšší průřez ráfku doplňuje ostře řezaný profil jednotlivých ramen a nádherně tvarovaná hvězdice v bezprostředním okolí náboje.

Hodně zajímavým počinem jsou samostatné superlehké karbonové ráfky THE Rim, a to jak pro závodní XC a maraton, tak i pro all-mountain či lehčí enduro. Takže plánujete-li si zaplést opravdu špičková kola, 29“ biková verze ráfku váží pouhých 293 gramů, ale v nabídce jsou třeba i široké karbonové ráfky pro standard 27,5+. Ve většině případů je u ráfků i loukotí BikeAhead uveden váhový limit pro jezdce s vybavením 95 kilogramů.

Mezi charakteristické komponenty značky patří také sedlovky a řídítka. Například sedlovka THE Seatpost váží v nejdelší variantě (400 mm, průměr 27,2 mm) pouhých 135 gramů. To se zdá skoro jako nemožné, nicméně jsme v minulosti měli možnost si takovou sedlovku BikeAhead zvážit a námi zjištěné hodnoty skutečně odpovídaly údajům výrobce. Zajímavostí konstrukce sedlovky jsou nejen všechny díly zámku z uhlíkových vláken, ale také technologie NSA, tedy „no slip aplication“. Ta spočívá v integrování speciální silikonové protiskluzové vrstvy přímo do stěny sedlovky, přičemž totožnou technologii u BikeAhead Composites využívají rovněž v případě řídítek, bikových i silničních. MTB řídítka THE flatbar a THE Riser jsou doplněna také o plastické logo značky, opět zasazené přímo do stěny trubky. To vše jsou pochopitelně detaily vznikající již ve formě při „pečení“ karbonu. Shodné konstrukční i designové prvky nalezneme u superlehkých silničních řídítek THE Racebar, jež v šířce 420 mm váží pouhých 159 gramů. Respektive od 159 gramů – výrobce připouští možnou finální odchylku plus mínus 5%. A nakonec nesmí chybět ani biková řídítka s označením THE Di2, uzpůsobená pro vnitřní vedení kabelů elektronického řazení.

Přesuneme-li se k doplňkům s logem BikeAhead Composites, zaujme třeba ramínko zabraňující spadnutí řetězu na systémech s jednopředvodníkem. THE Chainguide je jednoduché karbonové ramínko, jež upevníme do montážních bodů pro přesmykač a jeho spodní konec tvoří protipól zubů převodníku. Tento doplněk je nabízen ve dvou délkách a stejně tak dvou verzích pohledové vrstvy, přičemž váží pouhých devatenáct gramů. Jistě není třeba dodávat, že oněch devatenáct gramů navíc za stoprocentní jistotu určitě stojí.

Tolik tedy nabídka jedné z nejultimativnějších značek současnosti. Více naleznete na stránkách dovozce, společnosti Airoo.

(kad)

datum: 19.10.17 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign