deluxe-cycling
ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Kotoučový mezičlánek

V záplavě současných standardů všech os a nábojů můžeme být ještě rádi, že se uchycení brzdového kotouče ustálilo na šesti děrách nebo tisícihranu Centerlock s maticí a až na několik výjimek nám nikdo nenutí další atypy. Konkurenční boj obou gigantů Shimano a Sram je znát na nepatrně odlišných průměrech kotoučů a samozřejmě standardech jejich uchycení, byť lze některé modely mít v obou verzích. Každopádně šestiděrový kotouč nelze na Centerlock upevnit jinak, než s pomocí speciálního adaptéru.

Vyzkoušeli jsme provedení BBB CenterFit BBS-90, což je duralový adaptér umožňující jednoduše namontovat šestiděrový kotouč na náboj s Centerlock standardem. Duralové tělo adaptéru má vnitřní tisícihran, jenž se nasadí na náboj a na něj pak přijde nasadit kotouč, který se zajistí speciální nerezovou podložkou se šesticí integrovaných duralových kolíků. Vše pak stáhne duralová matice, stejná jako u shimanovského originálu. Jen pozor na provedení matice, protože my jsme testovali starší verzi na náboje s rychloupínákem, kde má matice vnitřní drážkování, ale toto provedení nepasuje na pevné osy, kde je potřeba mít matici s drážkami po obvodu. Tedy stejně, jako to dodává Shimano kvůli průchodnosti různých typů os. Tu už výrobce dodává u aktuálního provedení a stahuje se stejným klíčem, jako vnější misky závitového středového složení Shimano. Při objednávání adaptéru tedy doporučujeme přeptat se na typ matice kvůli kompatibilitě.

 

Montáž adaptéru s celkovou hmotností 23 gramů je blesková a vše do sebe krásně zapadá. Dokonce si dovolíme tvrdit, že vnitřní tisícihran sedí na náboji lépe, než některé laciné kotouče s originálním drážkováním. Šestice kolíků zapadne do kotouče přesně, takže na nechtěný pohyb zde nebyl velký prostor a při testu zablokované brzdy s cukáním kola vpřed a vzad jsme zaznamenali jen minimální vůli, takže vše drží spolehlivě. Stranová odchylka od originálního kotouče na Centerlock byla při testu ve třmenu brzdy minimální, takže vše pasuje, jak má. Za 549 korun tedy možnost, jak napasovat klasický kotouč na Centerlock náboj.

(už)

 

datum: 23.03.17 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign