deluxe-cycling
ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

Kolo z lidu (kvůli kterém nás byl ochoten jeho majitel i zabít)

Italský plnokrevník

Tentokrát zde máme pravděpodobně vůbec nejdražší Kolo z lidu v celé historii Cykloservisu. Když jsme jej šli fotit, bylo nám jeho majitelem jasně řečeno, že pokud nám spadne na zem a odře se, prý nás zabije. A je pravda, že se nám už za těch dvacet let párkrát stalo, že nám při focení fouklo a testované kolo šlo skutečně k zemi. Fakt, že tento článek vznikl, znamená, že toto nechutně drahé kolo při focení neupadlo. Uff...

colnago_ferrari

Dvě italské značky, z nichž každá představuje naprostou špičku ve svém oboru, technologickou i designovou. K tomu samozřejmě vysoký výkon, úspěchy na závodních tratích a logicky také hodně vysoké pořizovací ceny. Je toho hodně, co mají Ferrari a Colnago společného. Dokonce i totožné počáteční písmeno křestních jmen zakladatelů obou legendárních značek, Enzo a Ernesto. Vlastně se ani nelze divit tomu, že se tyto dvě značky kdysi spojily v rámci projektu dokonalého silničního kola. Typ CF7, který vznikl v limitované edici v roce 2009, rozhodně nebyl úplně prvním a zdaleka ani posledním počinem svého druhu. Ostatně dvojice písmen „CF“ značí zkratku Colnago Ferrari. Zatím aktuálním modelem je v současnosti typ CF8, jehož cena vychází na nějakých 356 tisíc korun a kolo bude vyrobeno ve dvousetkusové sérii. Nicméně model CF7 je svým způsobem ještě větší unikát, protože jej vznikl pouze poloviční počet a konkrétní stroj, jenž vidíte na fotografiích, je 54. kus z 99.

Vozy z italského Marenella jsou něčím víc než jen supervýkonným sportovním náčiním, využívajícím mnoho ferrari_colnago_riditkatechnologií převzatých z Formule 1. Díky letité spolupráci s designovým studiem Pininfarina se jedná také o naprosté skvosty po estetické stránce. A to samé platí v případě silničních kol série CF. Jejich rámy sice neprozrazují vývoj závislý na aerodynamickém větrném tunelu, nicméně využitím karbonu a jeho zpracováním se konstruktéři inspirovali v závodní technice. A vrchní kabát, tvořený dokonale vyvedenou airbrush technologií, je už jen určitou třešničkou na dortu. Na horní trubce samozřejmě nemůže chybět stylizovaný monopost F1 a štítek, oznamující, že se skutečně jedná o jeden konkrétní kus z devadesáti devíti.

V případě typu CF7 vsadil výrobce na velice lehký rám z high-modulus karbonu, samotnými Italy označovaného jako „HHM-HM“. Pohledovou vrstvu tvoří v podstatě standardní 3K karbon, nicméně se spodními vrstvami výrobce experimentoval za účelem vytvoření co nejlehčího a současně nejpevnějšího rámu své doby. Dnes, s tříletým odstupem, je vše samozřejmě jinak, a rám CF7 se asi může svými parametry jen těžko měřit například s Cannondalem SuperSix  Evo, ale i tak je Colnago CF7 stále nádherným a rychlým šperkem.

Typickým znakem jsou přiznané karbonové rámové spojky, podobné, jaké kdysi používal třeba francouzský Look. Colnago pro výrobu tohoto rámu použilo patent s názvem „3PRS directional reinforced system“. Jedná se o podélné výztuhy, jakési vnitřní žebrování, zvyšující celkovou boční tuhost spodní trubky při silovém záběru. colnago_ferrari_trubkaSamotné průměry trubek pak nejsou nijak extrémní, zatímco spodní má po celé své délce konstantní šířku průřezu 44 mm, horní trubka se plynule odpředu dozadu zužuje ze 40 na 35 mm. Značka Colnago údajně při vývoji tohoto rámu využila některé technologie z F1, a to především ty spojené s testováním tuhosti jednotlivých karbonových dílů a jejich schopnosti absorpce vibrací i nárazu.

Stroje s tímto rodokmenem se vždy pyšní také žlutým erbem s černým vzpínajícím se vraníkem, samozřejmě za přispění nepřehlédnutelné grafiky. Ferrari design tak najdeme jak na superlehkém skořepinovém sedle Prologo, tak i na nádherném celokarbonovém kombu řídítek s představcem FSA.

Ale co to Shimano?

Stejně jako je Ferrari červené, tak na Colnagu by logicky mělo být osazení Campagnolo. Vzhledem ke kvalitativní úrovni daného kousku samozřejmě Super Record. Jenže existují i žluté, stříbrné nebo černé vozy z Maranella, takže před námi stojí Colnago s osazením Shimano. Majitel tohoto exkluzivního kousku totiž zatoužil po elektronice ještě v době, kdy ji měli Italové maximálně tak ve stádiu prototypu na pár testovacích závodních kolech. Z toho důvodu nalezneme na italské klasice japonskou technologii Di2, samozřejmě v podání prestižní sady Dura-Ace. Ta je ovšem doplněna karbonovými klikami téže řady, které rozhodně nejsou tak často k vidění. Zapletená colnago_ferrari_sedlokola Fulcrum Racing Speed s vysokým celokarbonovým ráfkem a hmotností páru 1 360 gramů jsou doplněna odlišnou grafikou, airbrush motivem a hlavně nepostradatelnými logy Colnago. Krásné jsou především náboje těchto kol s červeně anodizovanými přírubami a karbonovým středem pláště. Galusky jsou od domácího Tufa, je příjemné, že aspoň v něčem dokáže být český produkt na absolutní světové špičce. Karbonové košíky pocházejí od samotného Colnaga, totéž logo pak nese i karbonová sedlovka s poměrně titěrným zámkem. Již míněné sedlo Prologo C.One váží úctyhodných 85 gramů, však také samostatně stojí skoro šest tisíc korun.

Váha celého kola ve velikosti 58 se vyšplhala na 6,8 kilogramu. A kdo že je majitelem tohoto skvostu? Celkovou podobu, kterou vidíte na fotografiích, mu vtiskli kluci z pražské firmy Cyklosport Kern, která je podobnými silničními libůstkami vyhlášená. A důležitá informace na závěr, kolo není na prodej!

(kad)

datum: 25.07.12 - kategorie: Technika

Komentář:

  1. [1] rolex replica

    Enzo a Ernesto. Vlastně se ani nelze divit tomu, že se tyto dvě značky kdysi spojily v rámci projektu dokonalého silničního kola.

    20.06.13, 09:47:35
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign