katalog_elektrokola

gravel

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

author_banner_leden_2020

Kolo z lidu - bezejmenný karbon

Bezejmenný karbon...

Karbonové šílenství se pomalu stabilizuje a většina uživatelů z řad bikových nadšenců už se alespoň částečně orientuje v nabídce trhu. Jak je dobře známo, samotná přítomnost uhlíkových vláken ještě nemusí znamenat vítězství, a pravidlo, že když už karbon, tak pokud možno značkový, je v současnosti naštěstí celkem častým kritériem výběru. Ještě před pár lety, když jsme se někoho zeptali, proč má na kole bezejmenná karbonová řídítka, sedlovku či dokonce kliky, zazněla mnohdy odpověď, že se to dotyčnému prostě líbí. Pletenina uhlíkových vláken by však neměla být primárně o vzhledu, ale o funkci a v případě rámu kola o jízdních parametrech. Byť ani možnost prakticky jakéhokoli vytvarování rámových partií není úplně podružná a skýtá velký potenciál pro fantazii designérů. Pokud však rám neprojde důsledným vývojem a testováním, zpravidla velmi nákladným, bývá pořízení takového kusu karbonu dost nejisté, byť může být cenovka jakkoli zajímavá. A právě z takového soudku je tentokrát naše kolo z lidu – vzhledově velmi atraktivní, hodně lehké, s dobrou geometrií, ale z našeho pohledu nenabízí uživateli takovou jistotu, jakou bychom si představovali. Už jen fakt, že je rám tvrdý jako skála, svědčí o tom, že zde bylo pro konstruktéry prioritou skloubení tuhosti a nízké váhy, přičemž jízdní komfort šel zcela stranou. Přitom právě schopnost pohlcovat část otřesů od terénu je zásadní nejen pro samotnou jízdu, ale logicky také pro životnost rámu. Jednoduchá logika totiž říká, že čím je něco tvrdší, tím narůstá také křehkost.

Kolo stavěné na objednávku zákazníka, jenž si dodal pouze rám, nám bylo k vyzkoušení zapůjčeno nedávno vzniklou pražskou prodejnou GlobalKolo. Jak jsme se dozvěděli, rám si dotyčný zákazník objednal přes internet z Číny a během deseti dnů byl zde. Původní nadšení pro sedmadvacítku Scott totiž údajně opadlo kvůli hodně vysoké ceně, takže bylo rozhodnuto vyzkoušet nový parametr 27,5“, ovšem podstatně ekonomičtěji - s „levným“ karbonovým rámem.

Krásná práce

Pokud si prohlédneme jednotlivé detaily rámu vážícího celkem příznivých 1220 gramů, zjistíme, že jeho zpracování opticky odpovídá nejdražším strojům slavných značek. Provedení hlavy s 1,5“ spodním ložiskem, mohutná partie středového pouzdra či zadní patky s úchytem brzdy Post Mount, vše je na pohled skutečně velmi precizní. Nechybí vnitřní vedení řadicích bovdenů a v případě středových ložisek lze vybírat ze závitové klasiky nebo Press Fit provedení. Chválíme také duralové dosedací plochy pro zadní nábu.

Monokoková konstrukce samozřejmě nedává nahlédnout do svých útrob, do směrování vláken či jejich vrstvení. Dosáhnout při vysoké tuhosti při záběru alespoň omezené schopnosti tlumit vibrace je cílem konstruktérů rámů - to je onen aspekt ospravedlňující vyšší ceny skutečně kvalitního karbonu. A právě tento ne nepodstatný detail u daného karbonového rámu chybí. V praxi tak nabídne až nečekanou tuhost při záběru do pedálů, jakékoli ztráty vynaložené energie se zde zdají být naprosto minimalizovány a na celé čáře vítězí akcelerace. Když ale s tímto kolem vjedeme do terénu, odpovídá jízdní komfort velice tvrdému rámu z hliníkové slitiny. A jak známo, u toho se při troše snahy dá dostat prakticky na totožnou hmotnost a shodnou tuhost. Takže přínos „levného“ karbonového rámu je ve srovnání s kvalitním duralem z našeho pohledu snad pouze v designu. Tedy v aspektu, který už začíná být pro nadšence pomalu okoukaný, a opět se proto vracejí k hrubým svarům kovových trubek.

Krátký test tedy odhalil perfektní tuhost, s níž jde ruku v ruce maximální tvrdost. Nabízí se tedy otázka, jak bude v dlouhodobém kontextu takový rám snášet náročné 

zatížení, nárazy a tu a tam třeba i skoky? Vydrží jeho naprosto nepoddajná koncepce, nebo ne? Cena samotného rámu, který vidíte na fotkách, je v přepočtu okolo deseti tisíc korun, stačí trochu zapátrat na internetu. Jsou to ale skutečně ušetřené peníze? To už necháme na posouzení každého z vás, my osobně bychom za danou cenu stoprocentně sáhli po duralu.

Vyladěné komponenty

Dalšímu osazení, jež bylo kompletně v režii prodejny GlobalKolo, není moc co vytknout. Přední vidlice Fox s „inteligentním“ tlumením Terralogic se k nekompromisně výkonnostnímu projevu kola hodí a její 26“ konstrukce bez problémů pojme sedmadvacítkový ráfek i plášť. Přitom mezi vzorkem Schwalbe Rocket Ron a můstkem vidlice zbyl stále ještě dostatek prostoru. Další osazení kombinuje kompletní sadu Shimano XTR s nám sympatickým trojpřevodníkem, s koly ZTR Crest 650b. Červeně anodizované náboje s průmyslovými ložisky, dráty Aerospoke, nic nevážící rychloupínáky a váha páru 1410 gramů. Kola, která v této modifikaci dováží společnost BikeArt.cz, jsou nejen designově dokonalá, ale především neskutečně rychlá. Nízká obvodová hmotnost a tuhost zajištěná klasickým zapletením byly pro jízdní vlastnosti stroje naprosto klíčové a jen dokládají, že klasika rozhodně není přežitá.

Další komponenty také zapadají do našeho vkusu, to platí především pro sedlovku Thomson s typickým „offsetem“, dále pro představec Ritchey WCS 4Axis nebo pro sedlo Selle Italia SLR v netradiční červené barvě. Sehnat toto sedlo prý dalo velkou práci, ale přání zákazníka bývají svatá, zvlášť když má v plánu investovat do kola větší částku. Navíc stavět bike na objednávku z opravdu kvalitních dílů bývá radost. I s pedály XT se zde podařilo dosáhnout finální hmotnosti 9380 gramů, což je na sedmadvacítku dobrá hodnota. A naše finální dojmy? Kolo letí jako raketa a akceleruje se sebevědomím vystřelené dělové koule. Ale přesto nejsme přesvědčeni o tom, že cesta neznačkového karbonu je tou správnou. Životnost prověří až delší čas, nabízený jízdní komfort byl skutečně žalostný. Karbon tak v tomto případě určitě nebyl synonymem pohodlí, přesto že si to o daném materiálu mnozí myslí.

(kad)

 

Zašlete nám informaci o vašem neobvyklém kole. Rádi ho čtenářům představíme!

datum: 19.08.14 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign