cyklopoint
gravel

katalog_elektrokola

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

pells_07_2022.png

Knot proti knotu

Bezdušové pláště spolu s ochrannými pěnovými vložkami už jsou dva roky součástí našeho testovacího života, a ani nám se nevyhýbají různé defekty. Procvaknout takovouto kombinaci o ráfek je skoro nemožné, ale ostré kameny či trny nebo střepy se občas dokážou prokousat stěnou pláště, a ne vždy si s tím poradí těsnicí tmel sám. Takže se i opravné knoty staly běžnou součástí batohu či ledvinky, abychom se nemuseli z vyjížďky vracet s duší v plášti a pěnovou vložkou kolem krku.

Přinášíme tedy srovnání dvou značek opravných knotů, respektive kompletů knotů s aplikátorem, které jsme dlouhodobě používali, abyste si mohli udělat obrázek o tom, co to které řešení nabízí a v čem jsou jeho výhody či naopak. Obě jsou přitom ze zcela opačných konců cenového spektra, takže předesíláme, že v tomto ohledu to rozhodně není vyrovnaný souboj. Proti sobě totiž stojí docela ekonomické řešení Weldtite Tubeless Repair Kit za 209 korun a luxusní Dynaplug Racer v ceně skoro sedmkrát vyšší. Srovnávat nesrovnatelné, možná si říkáte, ale každý z produktů má svého uživatele, protože zatímco Weldtite obsahuje naprosto vše, co lze při instalaci knotu využít, Dynaplug je naopak minimalistickým 23gramovým a hodně stylovým řešením pro závodníka.

 

Sada od Weldtite uvnitř plastové krabičky s rozměry 120 x 60 x 20 mm ukrývá aplikátor i rašpli, obojí s komfortním rozměrným držadlem, pětici knotů s délkou 85 mm a průměrem 4 mm, ostrý nožík, lepidlo a křídu pro označení místa defektu. S touto sadou fungujeme v podstatě i v domácí dílně nebo na několika etapových závodech, kde zajišťujeme servis, a její hlavní výhodou je rozměr. Tedy to, co nevoní závodníkovi pro převoz v kapse dresu, je naopak pro práci s nástroji velkou výhodou. Endurista s batohem či naše ledvinka ovšem tenhle set bez problémů uveze, případně lze využít opravdu jen aplikátor s předinstalovaným knotem zabaleným v ochranném igelitu. Tím jsme se dostali k práci s nástroji, kde je vždy nutné dostat měkký lepivý knot do otvoru v jehle aplikátoru. Ideálně ze strany a protáhnout uchopením do kleští. Takhle připravený knot pak stačí obalit igelitovou folií, aby se k ničemu nepřilepil nebo nenalepoval prach, a komplet buď uložit zpět do krabičky, nebo upevnit třeba lepicí páskou na horní rámovou trubku. Instalovat lepivý knot na trati závodu do aplikátoru není zrovna časově výhodné. Co ale výhodou je, bude zcela jistě délka knotů, protože ty lze přepůlit a udělat z nich dvojnásobný počet se stále ještě dostatečnou délkou pro bezpečné ucpání otvoru v plášti. Kvůli většímu rozměru koncovky aplikátoru i tloušťce knotů je třeba při naražení do místa defektu vyvinout větší sílu, případně natočit plošší profil hlavice aplikátoru tak, aby nešel přes vlákna kostry pláště, ale trefil se mezi ně. Pokud to nejde, vyřeší to přiložená rašple, která otvor lehce rozšíří a rovněž vyčistí. Aplikace lepidla na knoty není nutná, protože jejich tloušťka, a hlavně měkký, extra lepivý materiál se v otvoru opravdu natlačí do každého rohu. S lepidlem na knotu se nám ale podařilo ucpat i velký proříznutý otvor v plášti, kde už bylo vyschlé mléko, takže je to opravdu neprůstřelné řešení defektů, protože do otvoru aplikujeme přeložený knot, tedy celkovou tloušťku 4x8 mm. Při vytahování aplikátoru z otvoru nebyl problém s tím, že bychom vytáhli nechtěně i knot, takže naprosto bezproblémová funkce. Pokud instalujeme knot v plné délce, stačí příliš vyčnívající konec zaříznout.

 

 

 

 

 

Dynaplug je pak značkou, která, dá se říci, proslavila či zobecnila využití knotů pro opravu defektů a svým řešením knotů s integrovanou kovovou hlavicí nabídla urychlení jejich instalace i pro závodní použití. Kit Racer je v podstatě hliníkovou rukojetí, do níž jsou na obou koncích našroubované ocelové naváděcí trubice, v nichž je už předpřipravený knot s hrotem chráněný převlečenou hliníkovou krytkou. Fialová nebo černá anodizace, minimalistické provedení s celkovou délkou 95 mm a průměrem 13 mm ukrývá na jednom konci tenký 3,3mm knot se špičatou hlavicí a na opačné 5,42 mm silný knot Megaplug s půlkulatou hlavicí pro větší defekty. Knoty měří i s hlavicí jen 20 mm a nejsou tak lepivé jako v případě soupeře. Tohle je opravdu závodní provedení pro bleskovou instalaci spíše do menších defektů, a hlavně s jistotou, že je v plášti dostatek těsnicího tmelu. Manipulace s nástrojem je ale rovněž naprosto jednoduchá a hlavně rychlejší, stačí totiž sejmout čepičku, knot díky špičce rychle natlačit do otvoru a vytáhnout. Všechno drží, jak má, ale zmíněný průměr knotu může narazit v případě nějakého mezirozměru defektu. Když bude otvor odpovídající jednomu z průměrů hlavice, je to ideál, jakmile jsme ale někde mezi, může být tenčí knot slabý, a naopak větší půlkulatou hlavici budeme muset do otvoru rvát opravdu silou. V případě potřeby opravit více defektů naráz pak vyvstává nutnost dokoupit náhradní knoty, byť jsou součástí balení celkem tři tenké a dva silné knoty. Ty se pak jednoduše nasunou do ocelových naváděcích trubiček nástroje, vyčištěných v případě potřeby kartáčkem, jenž je rovněž součástí balení, a zase aplikujeme. Dynaplug je hlavně stylový a minimalistický nástroj, navíc výrobce nabízí i menší verzi či variantu se závitem na bombičku, takže lze aplikovat knot a rovnou nahustit plášť.

 

 

 

 

 

Komu nevadí větší rozměry a je spíše prakticky smýšlející uživatel hledící na cenu, asi sáhne po Weldtite kompletu, jenž bude určitě výhodnější pro celodenní brouzdání terénem. Dynaplug naopak cílí na závodníky, kteří nemají tolik úložných prostor a řeší každý gram, aniž by příliš hleděli na cenu. Weldtite je dělník a Dynaplug zase „sexy“ rychlík, každý z nich prostě nabídne něco.

(už)

datum: 24.09.20 - kategorie: Servis kol
id

id

id

bafang_7_22.jpg bafang
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign