deluxe-cycling
ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Kliky Look ZED Concept

ZED Concept

V reportáži z veletrhu Eurobike jsme vám představili jednu z novinek francouzské značky Look, a sice kliky nazvané ZED. K tomuto nevšednímu komponentu se ještě jednou vracíme, neboť jsme přesvědčeni, že si zaslouží více prostoru. Jednodílné provedení klik s osou není žádnou novinkou, ve světě BMX jsou „provlékací“ kliky zcela běžnou záležitostí a nejednou se s nimi lze setkat například u historických či třeba dětských kol. Ovšem celokarbonové provedení vyvinuté pro závodní nasazení je rozhodně věcí do jisté míry převratnou. Samozřejmě vyžaduje atypický standard výšky i šířky středového pouzdra, ale po integraci ložisek přímo do rámu může být právě podobný koncept předznamenáním budoucnosti.

lokkliky

Kliky ZED byly vyvinuty pro nový časovkový aerodynamický speciál 596, ovšem lze předpokládat, že se Look pokusí je postupem času využít i u klasických silničních modelů. Jednodílné karbonové provedení klik a 65mm osy umožňuje konstruktérům dosáhnout maximální požadované tuhosti. Ovšem přechod obou klik do mohutné středové osy, byť téměř plynulý, se zdá být z hlediska montáže do rámu tak trochu nešťastný. Ale opravdu to jde! Právě z důvodu montáže je uprostřed osy jakýsi žlábek, jenž umožňuje provlečení skrz středové pouzdro i ložiska. Ptáte-li se jak, pak na tuto otázku zatím ani my nedokážeme odpovědět.

lokspod

Hmotnost samotného monobloku klik s osou je pouhopouhých 325 gramů, s převodníky je to pak 475 gramů. Až extrémně nízká hmotnost a jednodílná koncepce však zdaleka nejsou jedinou zajímavostí klik Look ZED. Dalším atypickým prvkem jsou zdvojená oka na unašeči převodníků, u nichž lze vybírat mezi roztečí 110 či 130 milimetrů, tedy mezi klasikou a „kompaktem“. A posledním vyloženě nestandardním prvkem je stavitelná délka klik v hodnotách 170, 172,5 či 175 milimetrů. Otočný insert pro uchycení pedálu není novinkou, využívá jej například značka Stronglight. Na rozdíl od svého francouzského konkurenta ale Look využil trojboký titanový insert umístěný přímo na ose pedálů, nazvaný Trilobe Technology. Z toho také vyplývá, že kliky ZED vyžadují speciální pedály, označené KéO ZED. Jejich vyjmutím z karbonové kliky a pootočením osy lze jednoduše měnit délku klik.

tablo

Look se zkrátka nespokojí s již zaběhnutou a po léta osvědčenou podobou komponentů. I když se třeba kliky ZED nedočkají výraznějšího rozšíření, rozhodně jim nelze upřít konstrukční výjimečnost. Na druhou stranu, ruku na srdce, bude si někdo z nás měnit délku klik či během sezony přecházet z kompaktu na klasiku? Asi ne. Jednoduše si koupíme takové kliky, které nám budou svou délkou i rozsahem zubů vyhovovat…

(kad)

datum: 11.01.09 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign