Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Keramické kuličky v FSA středové ose

Naši dědové a otcové s oblibou cvrnkali na jaře hliněné kuličky do důlku v zemi. Kdo na tom byl lépe, vyměnil časem hliněné kuličky za skleněnky. V dnešní době už tuto zábavu provozuje jen málokdo a my v těchto dnech místo cvrnkání najíždíme vesele jarní kilometry.

Ne, že by to nějak souviselo s předešlým popisem kratochvíle našich předků, ale určitá asociace tady existuje. Pro majitele kol se středovým složením s miskami umístěnými vně rámu, přišla značka FSA s modelem, který využívá v ložisku speciálních keramických kuliček. Takže něco jako přejít z hliněnek na skleněnky.

Středové složení MegaExo Ceramic upoutá na první pohled svým luxusním balením v plastovém kufříku. Ten je vypolstrován molitanem a obsahuje kromě středové osy pro BSA závit také speciální vazelínu ve stříkačce pro mazání kuliček a nezbytné reklamní samolepky. Středové složení vypadá na první pohled stejně jako běžné provedení. Je určeno pro středové pouzdro v šířce 68 – 70 milimetrů, přičemž pro kratší zmíněnou délku je přiložena vymezovací podložka. Povrch duralových misek je upraven červenou anodizací a nepostrádá loga značky včetně drobných informací o dotahovacích momentech a směrech dotažení. To pro případ, že by si někdo snad nebyl jistý.

To podstatné se však skrývá uvnitř. Pod plastovými víčky, které kryjí vnitřní prostor se nacházejí ložiska. Ta mají odnímatelný plastový kryt, pod kterým se skrývají v ložiskové dráze kuličky z keramického materiálu. Ty by měly mít díky své tvrdosti a mnohem větší odolnosti proti ocelovým kuličkám až o 40% nižší valivý odpor. Zároveň by měly být imunní vůči vlhkosti a vnějším vlivům, které způsobují u ocelových kuliček poškození a korozi povrchu. Při zátěži by také mělo u osy klik docházet k mnohem menšímu propružení v oblasti ložisek. Tvrdost těchto kuliček je dvaapůlkrát vyšší než u ocelového provedení, což by se mělo projevit až desetkrát vyšší životností. Toto provedení je díky nižšímu tření také méně hlučné při provozu.

Všechny tyto vlastnosti byly testovány v loňském roce profesionálními jezdci týmů CSC Team, Liberty-Seguros a Cofidis. Z toho jasně vyplývá určení středového složení na silniční kola, kde má co nejjemnější chod své opodstatnění. Celé složení jde navíc velmi lehce mazat přiloženou vazelínou, což ještě podrobně vysvětluje přiložený návod. Složení Mega Exo Ceramic váží 130gramů a je kompatibilní s klikami FSA a Shimano. Kliky Truvativ do něho nepasují.

Tato technická lahůdka má i svojí cenu a to 6990 korun. Pokud bude životnost desetkrát vyšší než u běžných os, je to cena nadmíru příznivá.

Jirka

 

datum: 14.05.06 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign