katalog_elektrokola

gravel

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

author_banner_leden_2020

Kenda na Klondike!

Klondike Wide K1013

Klondike Wide K1013Pokud se někdo vyžívá v zimním bikování,může si pořídit celou řadu doplňků, které mu zpříjemní najíždění kilometrů v tomto cyklistice nepříliš nakloněném ročním období. Vedle zimních treter a super zateplených rukavic si pro jízdu na sněhu a ledu může vybavit také kolo. Pláště s ocelovými hroty nejsou ničím novým, již v devadesátých letech minulého století je obouvali závodníci při sjezdu ledového koryta ve Svatém Mořici, na závodě Bob Run pořádaném Bobem Štíchou.

V současnosti nabízí pláště s „hřeby“ hned několik výrobců, tímasi nejprofláklejším v této oblasti je finský Nokian, jehož model Extreme 294 je mezi leduchtivými bikery vyhlášený. Číslovka v názvu udává počet ocelových hrotů v jeho výstupcích. Podstatně méně agresivněji se díky svému klasickému XC vzorku tváří jeho konkurent ze stáje Schwalbe, a sice model Snow Stud, který má sto hrotů rozesetých o něco dále od středu běhounu. Díky tomu tento plášť nabízí slušné odvalování a hřeby přijdou více ke slovu pouze při naklopení kola do zatáčky. Třetím do hry je Kenda, jejímuž modelu Klondike Wide K1013 jsme se rozhodli podívat blíže na zoubek, lépe řečeno na hřebík.

Ledový plášť od Kendy je atypický svou robustností, o níž vypovídá jak hodně nadprůměrná síla stěny boků a běhounu, tak ihmotnost 1 270 gramů. Ta je o více než dvě stě gramů vyšší než u obou zmiňovaných konkurentů, kompenzuje ji však vysoká životnost. Odolnost pláště proti proříznutí je u modelu Klondike K1013 skutečně hodně velká. Bezpečné spojení s kluzkým ledovým povrchem zajišťuje celkem 252 hrotů z tvrdé uhlíkové oceli. Jejich rozmístění ponechává středu běhounu volnost, a tedy i schopnost dobrého odvalování, zatímco boční a zcela krajní výstupky běhounu jsou vybaveny hroty hned ve dvou řadách. Určité naklopení pláště do zatáčky je tedy i na čistě ledovém povrchu bez obav možné. Velice husté rozmístění hrotů poskytuje jistotu stálé adheze, například oproti konkurenčnímu Schwalbu má v tomto ohledu model Klondike navrch. Vzorek „ledové“ Kendy vychází z běžných univerzálních XC plášťů, dobře si proto vede nejen na ledu, ale i na sněhu. Ve srovnání s Nokianem využívá Kenda výhody nižších bočních výstupků. Ty se sice nezakusují do sněhu tak jistě jako finský konkurent, na tvrdém zledovatělém povrchu ale podle našeho názoru nabízí jistější vedení.

Hodně dimenzovaná konstrukce s nadprůměrným množstvím materiálu na stěnách se logicky podepsala na menší ochotě tlumit otřesy. Plášť je však konstruován pro určité podhuštění, které menší poddajnost stěn do jisté míry kompenzuje. O něco nižší tlak v plášti navíc výrazně zlepší trakci, a to nejen při záběru ve výjezdu, ale i v případě vedení směru u předního kola. Výrobcem doporučený tlak se pohybuje v rozmezí 40-65 PSI.

Samozřejmě je nutné počítat s línějším projevem biku, daným navýšením obvodové hmotnosti kol těžkými plášti. Jízda ve sněhu a ledu však ani nemá být o raketové akceleraci, spíše o hledání optimálního kompromisu mezi rychlostí a pocitem dostatečné adheze. A právě zde je největší přínos modelu Klondike K1013, jeho schopnosti dovolí výrazně zvýšit rychlost při současném nárůstu adheze, a to v přímé úměře. Kdo již okusil jízdu na ledu s běžným obutím, testovaná Kenda Klondike K1013 ho nadchne. Skutečně posune ježdění na sněhu a ledu do zcela jiných dimenzí, což ostatně platí také u dvojice zmiňovaných konkurenčních plášťů.

Cena modelu Karma Wide K1013 je 1 290 korun. Vedle běžné šířky 2,1“ je v nabídce i užší varianta 1,95“ se 169 hroty a zkrátka nepřijdou ani majitelé krosových kol, pro něž je připraven rozměr 37-622 se sto hroty.

(kad)

datum: 13.02.10 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign