katalog_elektrokola

gravel

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

author_banner_leden_2020

Kalifornské mazání - Wend Waxworks

Když jsem vybíral z nabídky dovozce provedení speciálního vosku na řetězy, volba padla na růžové. Tušit, že se díky tomu stane praktický test zdrojem zábavy pro partu kamarádů, asi bych volil neutrálnější barvu, nicméně stalo se, a můj růžový řetěz tak zažil víkend plný nekonečné řady vtípků.

Vše začalo výběrem maziva ze sortimentu kalifornské firmy Wend Waxworks specializující se především na lyžařské vosky, ale její sortiment vosků na cyklistické řetězy je také poměrně pestrý. Barevná škála a navíc různé „vůně“ pak působila hodně nezvykle, takže zmíněný růžový vosk Wax-On s vůní směsi lesních plodů dorazil a mohlo se aplikovat. Výrobce uvádí, že parafínové mazivo nanesené na řetěz je ideální pro jeho ochranu proti vodě a korozi a navíc výrazně snižuje tření. Jenže ponořit řetěz do nádoby s rozpuštěným parafínem, to už se už dnes nikomu nechce, takže jejich vosk na parafínové bázi je roztíratelný bez nutnosti aplikace za tepla v rozpuštěném stavu. Ještě dodám, že Wax-On obsahuje příměsi jako teflon a zinek pro snížení tření, takže to opravdu není jako mazat řetěz rozpuštěnou svíčkou.

 

 

Malé 28g balení v ceně 150 korun dorazilo a na víčku nechyběl hrdý nápis „Made in California“. Otevírám a z krabičky se line vůně, jako když dítě rozbalí růžovou žvýkačku. Na omak je vosk jemný a pastovitý, takže nastává aplikace. Té předchází demontáž řetězu a jeho dokonalé vyprání v technickém benzínu, aby byl čistý a suchý. Řetěz se maže nasazený na kole a výrobce vysloveně doporučuje aplikovat vosk na kladky přehazovačky, odkud se dostane na čepy řetězu. V pokojové teplotě 20 °C mažu kladky, a abych měl jistotu, nešetřím ani samotný řetěz a prsty se snažím natlačit mazivo do čepů. Celek pak doslova svítí růžovou a ve finále je kromě kladek růžový i převodník. Z balení přitom ubyla necelá desetina. Výrobce doporučuje pro lepší průnik maziva k čepům ještě lehké zakápnutí čističem Wax-Off, ale tenhle trik nevyužívám.

 

 

Druhý den odjíždíme směr Rychlebské stezky, takže prověrka by měla být víc než důkladná. Růžový řetěz budí zvědavost a nutí si řadu vysvětlení i argumentaci, že je to něco „echt“, navíc z Kalifornie, nicméně první celodenní testování maziva absolvuje úspěšně. Na řetězu totiž neulpí skoro žádné nečistoty, takže je stále čistý, tedy vlastně růžový a jemné ševelení se objevuje až před koncem vyjížďky, kdy olejová maziva kamarádů sice stále brání řetězům ševelit, ale na rozdíl ode mne na nich mají z nečistot standardní povlak. Večer jen lehce přetřít řetěz a opět lehce aplikovat Wax-On a pak už si jen vyslechnout u piva řadu posměšků na téma muž-biker a růžová či homofobní vtípky od domácího manažera značky Fox na moji adresu. Kdyby už ne dlouhodobou ochranu řetězu proti vodě, tak minimálně srandy zajistí tohle mazivo kopec. Třeba jen při aplikaci, když vám kolega pustí na telefonu Californication od Red Hot Chili Peppers, což je jen bledá závist kvůli vaší snadnější infiltraci mezi skupinky bikerek, kam díky růžové na řetězu (a rukavicích) snáze zapadnete – asi jako odbarvený vlk do stáda ovcí.

 

 

Druhý den je znát, že aplikace maziva nebyla tak důkladná a snad se podepsala i nižší venkovní teplota, takže řetěz sice celý den odolává nečistotám, ale ševelí už po dvaceti kilometrech. Další test tedy proběhne trochu jinak a doma, navíc s důkladnější aplikací a za tepla. Jen lehce hadříkem otřený řetěz nahřívám horkovzdušnou pistolí a na teplý řetěz nanáším Wax-On. Jde lépe roztírat a standardně aplikuji na řetěz i kladky, abych pak ještě jednou celek nahřál a viděl, jak vosk taje a zatéká do čepů. Tahle aplikace prošla testem na totálně mokrých Trutnovských trailech, kde tři hodiny dokonale odolávala vodě a nečistotám, přičemž moje tretry už byly naskrz mokré. Výsledek, čistý řetěz bez ševelení, doma očista kola smetáčkem a vodou a další den 45 km vyjížďka, kde řetěz začal v půlce lehce ševelit, ale zvuk nesílil tak výrazně, jako když vyschne klasické mazivo.

 

 

Jaký je tedy závěr a názor na voskové mazivo Wend Wax-On? Kdo chce mýt řetěz takřka bez smítka a nevadí mu nutnost častější aplikace, je to perfektní řešení. Kdo chce mít řetěz namazaný na celodenní maraton, musí použít aplikaci za tepla nebo zmíněné naředění čističem Wax-Off, aby vosk zatekl více do čepů. V obou případech zůstane řetěz dlouho čistý, liší se hlavně doba, po níž mazivo vydrží v čepech, než se vytlačí a řetěz bude ševelit. Ani v jednom případě se ale nestalo, že by mazivo zatuhlo a šlo hůře otáčet klikami, zalepení prostě nenastalo. Image je bezpochyby dokonalé, barevný řetěz budí pozornost, nicméně každá paráda něco stojí a zmíněná pracnější aplikace a trvanlivost maziva jsou určitou daní za trochu parády a čistý řetěz.

(už)

 

datum: 01.12.19 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign