Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Jednoduchý a praktický

SuperB TB-WS35

Ze široké nabídky dílenského nářadí a příslušenství značky SuperB jsme si tentokrát do testu vybrali velice praktický montážní stojan, vyznačující se nejen adekvátně bytelnou konstrukcí, ale především poměrně jednoduchým uchycením na zeď. Díky tomu nejenže nepřekáží, ať už v prostoru dílny či předsíně bytu, ale především nabídne skutečně stabilní uchycení kola při jeho servisu. Pro tento stojan, který se stal již natrvalo pevnou součástí naší redakční dílny, hovoří i příznivá cena 1890 korun.

Kombinace černé barvy na ocelovém těle držáku a plastu je dostatečně odolná, přičemž z pevného plastu je vyrobena pouze distanční vložka mezi ramenem a otočnou hlavicí a zoubkované osazení, zajišťující vodorovnou polohu kola. Všechny, pro dlouhou životnost zásadní části jsou ale z kovu, a to včetně kompletního mechanismu hlavice, do níž se kolo upíná buďto za sedlovku, či za rámovou trubku. Ocelové jsou samozřejmě také čepy upínacího systému, velká dotahovací páka i seřizovací závitová osa a váleček, s jejichž pomocí lze celkem snadno nastavit sevření čelistí v závislosti na upínaném průměru.

Montáž na zeď nezabere příliš času, ke stojanu jsou přiloženy šrouby, pouze odpovídající hmoždinky je nutné dokoupit. Zásadní je především čtveřice šroubů na hlavním rameni, spodní podpěra slouží jen jako pojistka proti zbytečnému vertikálnímu namáhání. Kdo však nebude chtít vrtat a současně má ve své dílně také pevný ponk, konstrukce stojanu dovoluje rovněž jeho uchycení na vodorovnou plochu.

Svislá trubka držáku, do níž je shora vsunut protikus se samotným montážním ramenem, dovoluje jednoduché sklopení stojanu souběžně se zdí, případně i jeho snadné vyjmutí. Dotažení pomocí zboku umístěného šroubu s velkou plastovou hlavicí je spolehlivé a pevné. Totéž platí o ještě podstatně větším centrálním stahovacím šroubu, procházejícím ramenem a dovolujícím libovolné natočení kola, případně přetočení upínací hlavice v závislosti na tom, zda budeme kolo upínat za sedlovku nebo třeba za horní rámovou trubku. Toto stažení je až překvapivě pevné a především odolné, takže obavy ze životnosti plastového osazení nejsou na místě. Pochvalu zasluhuje také dostatečná délka upínacího ramene, tedy odsazení opravovaného kola od zdi. Prostor okolo celého kola sice není úplně ideální, jako třeba u v prostoru postaveného stacionárního stojanu, ale i tak se dá ke kolu zezadu celkem bez problémů dostat. Pro precizní práci, například při seřizování kotoučovek, je však přece jen pohodlnější si kolo otočit - s čímž však souvisí nutná úprava sklonu upínací části, chceme-li mít obě kola plus minus v jedné rovině.

Celková tuhost konstrukce stojanu je bez připomínek, byť je určitá flexe, především při upnutí těžkého kola, patrná. Pružné plastové vložky čelistí jsou naprosto šetrné k povrchu, takže strach, například z odření laku či poškrábání karbonu, není na místě. Jak již bylo řečeno výše, hlavice vyžaduje přesné nastavení, v závislosti na průměru upínaného rámu či sedlovky. Silná pružina, jejíž odpor je nutné při upínání překonat, by byla samozřejmě praktičtější a při práci rychlejší, ale i tak je testovaný stojan za danou cenu hodně dobrou volbou.

(kad)

 

datum: 03.09.13 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign