Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Jedenáctkový Prowheel

Aktuální trend jednopřevodníků sice odstartoval koncern Sram, ovšem další velcí výrobci se mu rychle přizpůsobili a své dostupné alternativy nabízí i řada těch menších. Sice bychom se možná co do vysokého počtu vyrobených kusů klik a převodníků u značky Prowheel finálnímu číslu divili, ale na kompletních kolech vyšších cenových tříd prostě nejsou vidět tak často.

V sortimentu firmy BP Lumen se ovšem objevila novinka, kterou jsou kliky Prowheel MPX-11. Jde o kliky z hliníkové slitiny 6061-T6 s integrovanou ocelovou 24mm osou a jedním převodníkem s uchycením Direct Mount, tedy standardu Sram. Tyto kliky přitom lze podle další číslovky v názvu osadit převodníkem s různým počtem zubů (28 – 38) a pořídit je v kompletu rovnou se středovým složením odpovídajícím našemu rámu, případně i Boost standardu. Kromě této variability je zajímavá především cena kompletu 1590 korun, což je v podstatě nejdostupnější provedení s jednopřevodníkem, určené jedenácti převodům.

Vyzkoušeli jsme kliky s dodatkem 32T – TT, což znamená převodník s dvaatřiceti zuby, klasické závitové BSA středové složení a řetězovou linku 49 mm, tedy nikoliv Boost (52 mm) variantu. Samozřejmě, že proti výrazně dražším soupeřům je zde o něco vyšší hmotnost, takže komplet i se středovým složením ukázal na váze 905 gramů. To je zhruba o sto gramů víc než cenově nejdostupnější kliky Sram GX pro systém 1x11. Ramena klik totiž nejsou dutá, ale jde o masivní výkovek s vnitřními zpevňujícími žebry ve stylu klik Race Face. Osa je s pravou klikou spojena nalisováním přes tisícihran a levá klika využívá svěrnou objímku na dva imbusy a vnitřní vícehran. Stahovací plastová matice levé kliky přitom kromě otvoru na 6mm imbus disponuje i speciálním prolisem na klíč, jenž je součástí balení a rozhodně není kompatibilní s další značkou klik. Naopak převodník je uchycený trojicí Torx šroubů na profilaci shodnou s Sram převodníky, takže lze zaměnit, případně si na Sram kliky pořídit Prowheel převodník za třetinovou cenu.

Montáž klik do rámu se 68mm středovým pouzdrem proběhla standardně, šíři pouzdra 68 či 73 mm lze vymezit trojicí přiložených podložek a kliky po stažení nevykazovaly ani vůli, ani příliš tuhý chod. Převodník s kombinací zubů Narrow / Wide perfektně drží řetěz na svém místě, takže v tomto ohledu není co vytknout a celek prokázal i solidní celkovou tuhost jak převodníku, tak především klik. Co se týče životnosti, tu jsme neměli možnost prověřit, ale jelikož je převodník z pevnější slitiny než kliky, konkrétně 7075, používané i řadou dalších výrobců, měla by být standardní. Vzhledem k ceně samostatného převodníku jen 649 korun, nebude mít asi nikdo problém s jeho výměnou či pořízením vícero rozměrů pro střídání podle profilu trati. Prowheel tak nabízí cenově zajímavou alternativu těm, kdo nechtějí přejít na výrazně dražší sramovský systém 1x12, ani příliš utrácet za lehčí shimanovské řešení 1x11.

(už)

 

datum: 25.10.18 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign