Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Jako v pneuservisu

Když máte v autě defekt, jednoduše tam hodíte rezervu a jede se dál, nešťastníci s novými vozy bez rezervy musí doufat, že je zachrání opravná sada s tmelem. V pneuservisu vám potom jednoduše opraví defekt speciálním knotem, který zavedou a zalepí do otvoru a zastřihnou co nejblíže dezénu. Knot uvnitř otvoru díky zalepení vytvoří špunt a vše je zase v pořádku. Tedy v ideálním případě, stejně jako u všech defektů.

Na stejném principu funguje i opravná sada na bezdušové pláště RavX Tubeless Repair Kit za 89 korun, která obsahuje pět speciálních knotů, nástroj na jejich zavádění do otvoru a lepidlo. Vše funguje jednoduše, nejdříve je třeba najít místo poškození a určit úhel, pod kterým míří otvor dovnitř. Lze to provést buď šroubovákem, nebo nástrojem z této sady, který připomíná malý dvojzubec. Prostrčením skrz a pohyby dovnitř-ven se kromě určení směru průniku otvor také vyčistí od případných kamínků a nečistot. Následně stačí do dvojzubce nasadit knot potažený měkkou lepivou vrstvou, do otvoru aplikovat lepidlo a pak jen nasunout knot polovinou délky do otvoru. Pozor ovšem na na úhel nasunutí knotu, ten musí odpovídat úhlu průpichu, nesmíme knot vést kolmo, abychom otvor dole ještě nerozšířili. Pak už jen stačí opatrně vytáhnout dvojzubec ven. Knot samozřejmě musí zůstat v otvoru, takže je dobré jej zevnitř před vytažením dvojzubce přidržet nebo být hodně šikovný. Po zaschnutí lepidla, zhruba po dvaceti minutách, je třeba přečnívající část notu nad dezénem pláště odstřihnout.

Tím by měla být oprava hotová, ovšem naše zkušenost mluví o tom, že samotné nahuštění pláště po opravě bylo ve znamení drobného úniku tlaku, což vyřešil až těsnicí roztok uvnitř, který otvor zacelil. Za jízdy pak nebyl problém s únikem tlaku či povolením knotové ucpávky, i když si dokážeme představit extrémní poškození, kde tento systém nemusí být tak účinný. Vzhledem k měkkému až „žvýkačkovitému“ povlaku knotů se vlivem tlaku při jízdě materiál v otvoru dostane téměř všude, takže záleží spíš jen na velikosti otvoru v plášti.

Každopádně je tato sada pro opravu průpichů u bezdušáků funkční, samozřejmě za předpokladu kombinace s těsnicím roztokem. Jestliže se někde v terénu stane jezdec obětí mnoha defektů tubeless pláště a nemá náhradní duši, případně kvůli roztoku v plášti nedrží fleky, je toto jedno z možných řešení, jak si pomoci.

(už)

 

datum: 25.04.14 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign