Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Jako na lavici

Sedli jste si někdy na dřevěnou lavici, a co jste cítili? Nic moc, že, ale jakmile jste si pod zadek vzali nějakou podušku, bylo to rázem úplně v pohodě. Tak takhle nějak se sedí na karbonovém sedle XLC Purisme SA-S02 a jakmile máte kvalitní výstelku, je to přesně jako s tou poduškou.

Tohle celokarbonové sedlo potěší váhové fanatiky, protože váha ukázala přesně 97 gramů, což je na rozměry 278 x 125 mm docela slušné. Tenká karbonová slupička nevykazuje žádné známky schopnosti pružit či se někde ohýbat, naopak, vše je hodně tuhé. Ližiny zapuštěné do nosníků ve spodní části skořepiny jsou rovněž karbonové a jejich průřez 8 x 7 mm pasuje bezpečně do standardního sedlového zámku.

Sedlo je konstruované pro sportovní a závodní posed, takže žádná vzpřímená záda, což jízda potvrdila. Tvrdá skořepina dovolí jen minimální propružení ve střední části, ale je to opravdu jen nutné minimum, nicméně ližiny část otřesů dokážou zpracovat. Kvalitní výstelka je pro pohodovou jízdu ovšem podmínkou, a pokud máte na kole skloněný posed, kdy není hmotnost z tak velké části na sedle, nebudete mít s tímhle lehkým komponentem žádný problém, jeho tvar totiž patří k těm příjemnějším. Pro pohodovější pojetí jízdy s rovnějšími zády to ale zrovna příjemný společník není, absence středového žlábku a dalších „komfortních partií“ tomu nenahrává. Jeho majitelem se nejspíš stane hodně vyšvihaný časovkář či XC jezdec s ambicemi na nejvyšší stupně. Vzhledem k absenci tlumení jej vidíme jako ideální pro kratší rychlé závody, než pro maratonské zápolení a spíše na silnici než do terénu, kde mu bláto od zadního kola a voda nebudou zrovna po chuti, kvůli lakovanému povrchu.

Nicméně, kdo těmto typům sedel holduje, nemusí se v daném případě obávat, výrobce neudává hmotnostní omezení jezdce a ani pod našimi kily se karbon neodporoučel. Za téměř čtyři tisíce korun by sice jezdec mohl získat o dost víc pohodlí, na druhou stranu tady je to hlavně o hmotnosti.

(už)

 

 

datum: 05.11.15 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign