cyklopoint
gravel

katalog_elektrokola

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

pellsbanner2022.png

Jak vybrat správný energetický gel?

Energetický gel je ideálním typem sportovní výživy pro doplňování energie za sacharidů během výkonu. To je jeho podstata a cíl. Jednotlivé energetické gely se ale mohou lišit svým složením a tím i určením a dobou vhodnou ke konzumaci. Jak se tedy v gelech vyznat a po kterém sáhnout?

Sportovci často ve svých vyjádřeních rozlišují dva základní typy energetických gelů – tzv. pomalé a rychlé. Řeč je přitom o obsažených sacharidech, které mohou mít:

  • pozvolnější nástup a energie se z nich může uvolňovat postupně v delším čase;
  • bleskový nástup s dodáním velkého množství energie v krátkém čase.

Zatímco první skupina je vhodná k průběžnému doplňování energie během sportovního výkonu, ta druhá se hodí k „nakopnutí“ organizmu pro náročný úsek, rozhodující nástup, závěrečný finiš nebo vytáhnutí z krize.

Gely s postupně se uvolňující energií

Abychom si vše mohli ukázat na konkrétních příkladech, vezmeme si pro ilustraci k ruce gely Enervit. Do první zmiňované kategorie patří klasický Gel, který existuje i ve verzi se snadným otevíráním jednou rukou především pro cyklisty – Enervit Gel One Hand. Tyto gely zabezpečují průběžné dodávání energie při tréninku nebo závodu. Pro kontinuální dodávání energie je vhodné gel dávkovat každých 35-45 minut (u 25ml balení), respektive každých 20 minut pro 12,5 ml gely. Gel je po požití vhodné zapít, například iontovým nápojem.

Čím přesně je dané postupné uvolňování energie z těchto gelů? Glukóza v nich je ve formě glukózového polymeru se 4 jednotkami (tzv. cyklodextrin DP4), díky čemuž se energie uvolňuje postupně, ale přesto je pro organizmus jednoduše dostupná. Uvolňování energie po delší dobu je dosaženo díky přidání trehalózy a isomaltulózy, tedy dvou pomalu se uvolňujících sacharidů.

Gely s velkou dávkou okamžité energie

Tahle skupina se dá nazvat „nakopávači“ a patří do ní třeba Enervit Liquid Gel a Isotonic Gel. Oba tyto energetické gely totiž obsahují rychle vstřebatelné sacharidy, které jsou během chvíle k dispozici organizmu. Energii tedy dodávají rychle (v řádu 5-10 minut) a ve velkém množství. Proto se hodí při specifických příležitostech zmiňovaných výše (krize, nástupy, finiš apod.) a využíváme je především během závodů.

U obou „rychlých“ gelů každopádně platí, že bleskové uvolnění velkého množství energie znamená, že energie se neuvolňuje tak dlouho jako u gelů „pomalých“ (viz výše). V tomto případě je tedy třeba další dávku energie přijmout dříve – zhruba po 20 minutách. A nebo si je nechat na závěrečný finiš a závod na ně „dojet“. Díky tomu je příjem energie během krátkých a/nebo intenzivních výkonů snazší.   

Množství energie v gelech

Při výběru energetického gelu je určitě dobré podívat se i na složení a nutriční tabulku. Právě tyto údaje vám totiž prozradí, co od gelu čekat (pomalý x rychlý) a také kolik energie vám dodají. U zmiňovaných gelů můžete čekat dávku:

  • 20 g sacharidů u 25ml Enervit Gelu (a poloviční porci u verze One Hand) – postupně se uvolňující
  • 20 g sacharidů u 60ml Enervit Isotonic Gelu – rychle se uvolňující
  • 28 g sacharidů u 60ml Enervit Liquid Gelu – rychle se uvolňující

Energetické gely s kofeinem

Kromě základních variant najdete u energetických gelů i jejich kofeinovou verzi. Kofein stimuluje organizmus a pomáhá tak k jeho ještě většímu nakopnutí. Můžete si tak vybrat i tuto variantu, často zařazovanou s blížícím se závěrem závodu – pro „vyždímání“ posledních zbytků sil.

Seriál Sportuj lépe pojmenovává problémy a procesy, které souvisejí s růstem výkonnosti a podstatou fungování lidského organizmu při sportu. Jeho cílem je, aby se vám sportovalo lépe.

Tento seriál vychází ze zásad projektu Sportujlepe.cz, jehož realizátorem je společnost VITAR Sport, oficiální distributor značek ENERVIT a ROYAL BAY v Česku.

 

datum: 08.02.22 - kategorie: Strava
id

id

id

bafang_7_22.jpg bafang
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign