Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Jak na tlak?

Při huštění kola se ti preciznější spoléhají na přesné údaje na manometru dílenské pumpy, a ti praktičtěji zaměření vše řeší jen stiskem pláště a spolehnutím se na svoje zkušenosti. Každopádně, v době odlehčených ráfků s omezením hmotnosti jezdce i tlaku v pneumatikách, laborování s tlakem v bezdušových pláštích a éře galusek už většinou pohmat nestačí.

Ne každý má doma dílenskou hustilku, nebo chce před závodem kontrolovat tlak napojením hustilky a zkušebním pumpováním, takže přichází ke slovu manometr. Jeden takový má v nabídce značka Kenda za 299 korun, funguje s oběma typy ventilků. Jde o digitální manometr malých rozměrů, takže sotva zabere celou dlaň, a na displeji zobrazuje naměřený tlak postupně hned v několika jednotkách. Šroubovací adaptér na hlavici je určen galuskovému ventilku, po demontáži pasuje hlavice na ten automobilový. Delším stiskem šedého tlačítka se přístroj aktivuje a po nasazení na ventilek stačí přidržet, dokud signalizace pípnutím během pár vteřin neoznámí konec měření. Po sejmutí přístroje z ventilku je na displeji číselný údaj s jednotkami a přepínáním tlačítka lze tuto hodnotu zobrazit postupně v jednotkách BAR, PSI, kg/cm² a kPa. Bohužel, miniaturní velikost písmenek znesnadňuje orientaci, takže je třeba si chvilku zvykat na pořadí zobrazovaných veličin. Číselný údaj je dostatečně velký a dobře čitelný, takže je to opravdu jen o orientaci v jednotkách.

Opětovným stiskem lze údaje vymazat a přístroj se během třiceti vteřin sám vypne. Co se odolnosti týče, měří tlak maximálně 160 PSI, vyšší už by mohl přístroj poškodit, takže není určen pro tlumiče, ale jen pro tlak v pláštích. Rozlišení je přitom 0,1 PSI a případná odchylka by měla být maximálně dvě procenta, což je u tlaku v pláštích v podstatě zanedbatelná hodnota. Tlakoměr je tedy praktickým pomocníkem se snadným ovládáním a kromě drobných písmenek jednotlivých veličin mu nelze nic vytknout, fungoval opravdu spolehlivě.

(už)

 

datum: 14.09.15 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign