deluxe-cycling
ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Hysterie jménem doping

Hysterie, která se rozpoutala kolem dopingu na letošní Tour de France je doslova šílená. Novináři, kteří ještě včera věděli o světové cyklistice snad jen to, že nedávno jezdil jakýsi Lance Armstrong a že u nás je známý Jan Veselý a Vlasta Moravec, najednou píší poučené sloupky a nesmyslné úvahy o dopingu. Proč ne, když máme červenec, okurkovou sezónu a mimo to, že Topolánkovi se narodilo dítě a že byly propuštěny osm let v Libyi vězněné bulharské zdravotnice, se toho příliš neděje.
Někteří vyvolali takovou hysterii, že když se jedete na kole projet, řve na vás ze staženého okénka polointeligent, na co že to jedete, a jako nádavkem vás nazve feťákem. Jaksi trochu pomíjí, že na to, abyste se vyjeli na hodinku provětrat skutečně nemusíte mít plný mrazák okysličené krve. I když vlastně nepomíjí, on si jen čte titulky. Titulky o cyklistice, kterou jinak ve zprávách míjí.
Doping není a nebude téma pro náš časopis. Víme o tom vše své. Nedokonalá legislativa a absolutní nejasnosti kolem řady dopingových případů. Doping je tak složitá záležitost, nejen v cyklistice, že ho nelze paušalizovat na celou cyklistiku, a dokonce ani na všechny výsledky třeba v Tour de France.
Jen naivka si bude myslet, že někdo dokáže vymyslet absolutně spolehlivý systém boje proti dopingu ve sportu. Jen naivka si myslí, že doping lze vymýtit. Možná teprve tehdy, až přestanou ve sportu lítat velké peníze. Ale to je od doby, kdy někdo vymyslel reklamu, utopie. Peníze ve sportu budou pořád, pořád se budou přelévat. Jedni sponzoři udělají kvůli dopingu gesto a odejdou. Další, ale přijdou, protože pořád uvidí v kopci Tour stovky tisíc lačných diváků, kteří tam trochu nepochopitelně čekají se svými karavany, aby během jedné odpolední minuty kolem nich projeli jejich barevní bozi.
Znáte jiný podobný sport, při kterém by se něco podobného dělo? Kdy skutečně několik dnů dopředu jsou nejlepší místa v zatáčkách absolutně obsazena? Znáte jiný sport, který by přenášela pět hodin v přímém přenosu televize, a přitom se čekalo třeba až na závěrečný spurt? Znáte jiný sport, kde by v průběhu tří týdnů navštívilo „sportoviště“ 15 milionů diváků? Neznáte. Jiný podobný neexistuje. Cyklistika je totiž takový fenomén, který nikdo nemůže zničit. Nejen tím, že si občas někdo něčeho zobne a bude chycen, ale ani dramatickými titulky v novinách a časopisech.
Ať si o tom myslí kdo chce, co chce, doping ke sportu dnes patří a musí se s ním neustále počítat a ne kolem něj vyvolávat hysterii. Ne že by to bylo správné a morální, ale vždy se najde někdo, kdo bude chtít být zvýhodněn. To už nikdy nikdo nezmění. Antidopingové laboratoře budou vždy o krok zpět proti těm, kteří vynalézají neustále nové formy podpory chemie těla.
Toto léto si všichni vzali na paškál cyklistiku. Pokud by ti, kteří o „tom skandálním závodě“ tak zarputile psali v absolutních negativech, byli znalí, možná by věděli, že cyklistiku provází podobné problémy pořád. Doslova celá desetiletí. Tak proč najednou ten strašnej řev?
Nejsem zastáncem poukazování na druhé. Každý by si měl udělat pořádek především na svém písečku, nebo se o to aspoň snažit. Ale v tomto případě, kdy se snad všechny zakázané pilulky a krevní konzervy hází na cyklistiku udělám výjimku. Už jen pro to, že to je tak trochu úsměvné zjištění.
Představte si, že z dostupných statistik o provádění antidopingových kontrol za rok 2006 jsou nejvíce dopující sportovci v naší republice zástupci motocyklového sportu. V loňském roce u nich byly provedeny čtyři kontroly a hned dvě byly pozitivní. To je ale zjištění! To je padesátiprocentní úspěšnost odchytu sportovců v jednom sportu. A víte, že se také testují ti, kteří závodí v přetlačování rukou? Ano je to tak. V roce 2006 se jich otestovalo oficiálně pět a opět byl jeden přistižen. Přistižen v naprosto bezvýznamném sportu, alespoň z mediálního hlediska a jeho rozšířenosti. Cyklistů se otestovalo 56 a jen jeden byl lapen. Nevěříte těmto číslům? V tom případě se podívejte na stránky www.antidoping.cz. Tam to je černé na bílém, vlastně na monitoru. A oficiálně!
Nebuďte vy, kteří hledáte v dopingu senzaci, z něho tak vykulení. Doping není správná cesta k úspěchu, ale asi se s ním budeme muset naučit žít. Věda poskočila tak daleko a laboratoře mají takové mozky a vybavení, že to už stejně nikdo nezastaví. Ve všem jsou velké peníze. Pro všechny. Nejen pro sportovce. Ten má navíc tu slávu. Jenže na ní ostatní v této kauze zainteresovaní kašlou. Naopak. Jenom potichu počítají své zisky. Je to smutné, že?
-UNV-
 
datum: 01.08.07 - kategorie: Sport
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign