cratoni

Závěsy a záclony Praha

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Hybridní pumpička RavX

Hybridní hustilka

Silničním kolům sluší tenké elegantní hustilky, na bike je potřeba spíše model s dvoucestným ventilem a vysokým objemem komory a pro celoodpružené kolo je zase nutné mít s sebou pumpičku na tlumič a vidlici. Aby nebyl cyklista obtěžkán jen samými hustilkami, začínají se na trhu objevovat hybridní modely určené pro pláště a odpružené jednotky zároveň.

Jedním z nich je i hustilka RavX Dual X Shock, která v sobě spojuje klasickou hustilku a zároveň je schopna ravxnafoukat tlumič a vidlici na vysoký tlak. Jejím základem je duralové tělo délky 220 mm s plastovými koncovkami. V kratší hlavici je ukryt manometr se stupnicí do 300 psi, který je pro správné nastavení tlumiče a vidlice nezbytný. Na plastové hlavici nad ním je tlačítko regulačního ventilu, kterým lze tlak okamžitě upustit. Přes otočný kloub vychází z hlavice hadička s koncovkou pro autoventilek a redukcí pro galuskové provedení. Hadička sice na klasickou cyklistickou hustilku moc nepatří, ale pro tlumiče a vidlice je nezbytná. Navíc ji lze pro převoz uchytit do plastové objímky na hlavním pístu. Ten je zároveň pístem i rukojetí, protože se pohybuje po vnitřní tenké pístnici. Na plastové rukojeti je kolečko přepínání mezi vysokým objemem a vysokým tlakem vzduchu. Lehkým pootočením se povysune na závitu, a tím uvolní pod ním skrytou jehlu, která odjistí nebo uzavře ventily uvnitř.

Nasazení redukce na ventilek jde snadno, pouze je potřeba přidržet koncovku a pak ji došroubovat na redukci, obojí dohromady se otáčí trochu ztuha. Nafouknout bikový plášť zabere asi pět minut rychlé práce, takže klasika. Díky přepínání objemu lze nahustit i silniční plášť na vysoký tlak. Nafouknout tlumič nebo vidlici s nastavením na nízký objem je stejné, jako se speciální tlumičovou hustilkou, takže dosáhnout 250 psi u tlumiče není problém. Pouze demontáž z ventilku znamená díky jednoduché koncovce při odšroubování nepatrný únik tlaku, takže je třeba počítat s malou rezervou pro dosažení přesných hodnot.

Hybridní hustilku tedy rozhodně doporučujeme všem, kdo podnikají delší cesty na svém celoodpruženém stroji, nebo prostě ladí tlaky ve vidlici častěji. Lze ji převážet i v držáku na rámu, ale mnohem lépe jí bude v batohu na zádech. Pro enduro ježdění to je rozhodně ideální pomocník. Vozit zbytečně hustilku s velkým manometrem a ještě jednu na duše, to tento univerzál vyřeší elegantně.

(už)

Plus univerzalita, ovládání

Minus tužší koncovka

datum: 13.05.09 - kategorie: Testy kol
id

id

id

BP Lumen Teasi One BP Lumen Limar X-Ride
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign