cyklopoint
gravel

katalog_elektrokola

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

pells_07_2022.png

Hlídejte řetěz!

Měrka řetězu Cyclo Tools

Opotřebení řetězu vede k jeho postupnému natáhnutí v řádech desetin až jednoho, v odstrašujícím případě i více, milimetrů na několika článcích. Zatímco nový řetěz by měl na posuvném měřítku ukázat po nastavení jeho trnů na hodnotu 132,2 mm totéž, případně o nějakou tu desetinu méně, kousek zralý na výměnu ukáže 132,8 mm.


Ne každý je ale zdatný v práci s posuvným měřítkem, takže se určitě vyplatí pořídit si na řetěz speciální měrku. Ta velice rychle odhalí bez nějakého nastavování míru opotřebení řetězu a zachrání tak před nutností nasadit s novým řetězem současně i kazetu, případně převodník. Při cenách desítkových či jedenáctkových komponentů, by každý nerad vyhodil navíc třeba i pět tisíc jen proto, že včas nevyměnil řetěz za pětistovku.
Měrka od Cyclo Tools, což je značka spadající do portfolia anglické firmy Weldtite, patří k funkčním a praktickým kouskům, s nimiž se opotřebení řetězu měří velice snadno. Nerezový kousek má dvojici trnů a dvojici zubů, které se vždy nasadí na rolničku řetězu a trn se pak zasune mezi články. Na jedné straně je míra nastavená na opotřebení v řádu 0,75 %, což je ještě v normě a na opačné straně na opotřebení o 1 %, což je hranice, za kterou bychom už jít neměli. Délka trnů a nastavené hodnoty ukazují míru opotřebení o něco názorněji, než třeba měrky s jednostranným provedením a trojicí zářezů. Tohle je slušně přehledné a délka trnu nabízí díky zakřivení citlivé odstupňování. Co se týče tloušťky tohoto nástroje, do jedenáctkového řetězu nové sady Deore XT se krásně vešel, ale jelikož byl nový, trny téměř nezapadly mezi články. Naopak starší devítkový řetěz (na fotce) už ukázal částečné opotřebení. Cena tohoto nástroje je 179 korun, ale jestli patříte mezi ty, kdo často překročí životnost řetězu jen o kousek a pak musí investovat do dalších dílů pohonu, rychle se vám tahle částka vrátí. Jen pozor při manipulaci s nástrojem, aby nespadl na zem, přihnutý trn totiž znamená konec přesného měření.
(už)

datum: 19.07.16 - kategorie: Technika
id

id

id

bafang_7_22.jpg bafang
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign