cyklopoint
gravel

katalog_elektrokola

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

pellsbanner2022.png

Head narůžovo - kolo z lidu

Nabarvit něco kompletně narůžovo znamená učinit onu věc nepřehlédnutelnou a současně rovněž mnohdy nezapomenutelnou. Stačí si vybavit třeba pražský památník s tankem T34, kterému výtvarník David Černý poměrně krátce po sametové revoluci dal jedné dubnové noci celorůžový kabát. To sice vyvolalo bouřlivé diskuse a David byl zatčen pro výtržnictví, růžový tank se tak ovšem zapsal do historie. Ale nyní již do ryzí současnosti a především k cyklistice a sportu všeobecně. Růžová a její další více či méně „signální" variace se v posledních letech stávají doslova módními, a tento nepřehlédnutelný odstín najdeme v aktuálních kolekcích na všech myslitelných cyklodoplňcích, především na textilu. Jednotliví výrobci skoro jako by se navzájem předháněli, kdo z nich použije větší množství svítivě zelené, oranžové, žluté nebo právě růžové. A to již zdaleka nejen na doplňcích, jako jsou ponožky, brýle či rukavice. Samozřejmě, na jedinci mužského pohlaví může právě růžová barva stále působit lehce nepatřičně, a mohla by svádět k dohadům o orientaci, ale v případě dámských kol či doplňků je jednoznačně sázkou na jistotu. Pokud někde před hospůdkou uvidíme opřené růžové kolo, ať už horské či silniční, často tak nějak automaticky hledáme i jeho majitelku - zda je se svým strojem náležitě sladěna.


Bike, který vám na následujících řádcích chceme představit, přesně vystihuje naši rubriku Kolo z lidu. A byť svým osazením není zase až tak daleko od sériových modelů Head, jeho růžový kabát jej činí výjimečným a vznikl pouze v jediném exempláři. Navíc je se značkou Head tento full provázaný mnohem více než pouhým původem a logem na spodní trubce. Sedlá jej totiž slečna Nicole, již jsme zvyklí vídat například v expozici cyklistické značky Head na mnoha veletrzích. A že kolo rozhodně neslouží pouze ke koukání, dokládá třeba fotografie z jeho bikemaratonského nasazení. Jak můžete posoudit sami, perfektní sladění kola a doplňků se zde neomezilo pouze na oblečení jezdkyně. Inu i při závodech si lze hrát a bavit se s podobnými detaily. Mimochodem, pod vodní hladinou poměrně hlubokého brodu se nacházejí ještě růžové kompresní podkolenky!


Nyní už ale ke kolu a jeho technice. Karbonový rám AdaptEdge Carbon se stovkovým zdvihem na obou osách a typickým zadním zavěšením pracujícím na bázi jednočepu s přepákováním k tlumiči je konstrukčně osvědčený. Nabízí totiž kombinaci nízké hmotnosti, vynikající tuhosti při záběru a velmi precizního zpracování. Které v případě celorůžového kabátu vynikne ještě více než u decentně elegantních sériových modelů. Ke krásným detailům patří superlehké karbonové ramínko přepákování, dále čistě zasazené čepy či úchyt přesmykače Direct Mount. Nemohou chybět dnes již téměř nepostradatelné pevné osy vpředu i vzadu, kónická hlava, Post Mount úchyt zadní brzdy či kombinace vnitřního i vnějšího vedení bovdenů a hadice zadní brzdy. Prostě současná konstrukční škola v té nejryzejší podobě, jež by ještě před pár lety byla rozhodně považována za vyloženou modernu.


Tento závodně laděný „sedmadvacítkový" full s celkovou hmotností jen velmi lehce převyšující dvanáctikilovou hranici je osazen vyloženě funkčně. Tedy pokud možno díly s nejvyšším technologickým standardem, ovšem současně s orientací na optimální poměr ceny a výkonu. Takže ikstéčko na postu skvělých brzd (s kotouči průměru 180/160 mm), přehazovačky či přesmykače a o stupínek nižší sada SLX v případě klik nebo řadicích páček. Podstatně důležitější jsou však jednotky pružení, kdy bylo vsazeno na osvědčený Rock Shox. Konkrétně na kombinaci vidlice RS Reba s ovládáním lockoutu z řídítek a tlumiče Monarch spoléhajícího na páčku ladící kompresi přímo na jeho těle. Takže i v tomto případě spolehnutí na osvědčené díly spadající spíše do vyšší střední třídy nežli mezi vyloženě luxusní osazení. Což je velmi sympatické.


Do tohoto konceptu výborně zapadají rovněž zapletená kola naší domácí značky Remerx, přesněji model nazvaný XCO RIO, konstruovaný na závodní cross-country a maratony. Tato 27,5" kola s velmi tuhými ráfky, osmadvaceti dráty vpředu i vzadu a odolnou konstrukcí se mohou pochlubit hmotností páru 1690 gramů. Z dalších komponentů jistě zaujmou krásně zpracované díly Controltech, které jsou typické i pro sériové modely značky Head. Nemohou chybět osvědčené závodní pláště Schwalbe Rocket Ron, nabízející kombinaci rychlosti a optimálního gripu na většině myslitelných typů podkladu. Mezi luxusnější díly patří ultrapohodlné gripy Lizzard Skins nebo sedlo Prologo, které také známe od dalších „továrních" modelů Head.


Nyní ale k použité velikosti kol. Patříte-li mezi pozorné čtenáře (což předpokládáme...), jistě jste zaregistrovali, že zde píšeme o průměru 27,5", zatímco sériový topmodel Head AdaptEdge Carbon spoléhá na devětadvacítky. Je tomu skutečně tak, neboť růžový bike na fotografiích je jedním z testovacích prototypů, které je možné potkat na závodních tratích. Zkrátka, stroj perfektně splňující všechny parametry pro zařazení do naší rubriky Kolo z lidu, a to nejen díky svému výraznému vzhledu. Takže až vás bude na bikemaratonské trati míjet růžový Head, už budete vědět, kam jej zařadit.
(kad)

datum: 24.06.16 - kategorie: Testy kol
id

id

id

bafang_7_22.jpg bafang
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign