cyklopoint
gravel

katalog_elektrokola

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

pellsbanner2022.png

Head Granger II 29"

Head Granger II - 29“

Značku Head asi není nutné představovat, kdo se zajímá o sport, jistě mu je čtveřice písmen i podoba loga dostatečně povědomá. Od letošního roku ovšem pod touto značkou nalezneme nejen lyže či tenisové vybavení, ale i hodně vydařenou nabídku kol, a to od dětských či krosových až po horská, zahrnující jak klasické šestadvacítky a devětadvacítky, tak i dámské biky nebo top modely s karbonovými rámy. Naším testem prošla devětadvacítka s označením Granger II a cenou 24 490 korun. Za tyto peníze bike nabídne nejen precizně zpracovaný rám a nepřehlédnutelný design s výrazným logem, ale současně i dostatečně sportovní projev a slušnou dávku jízdního komfortu.

 

Základem kola se stal duralový rám ze slitiny 6061, jehož trubky, použité profilace a jednotlivé konstrukční prvky nahrávají maximální pevnosti a odolnosti. Přestože je Head mezi koly téměř nováčkem, jeho modely vypadají hodně dospěle. Nepřehlédnutelná je masivní spodní trubka s bi-axiální profilací a s atraktivním průhybem u hlavy. Ovšem i všechny další části rámu vypovídají o jeho nadstandardní tuhosti - ať už se zaměříme na sedlovou trubku s vnějším průměrem 34,9 mm, na horní trubku s téměř trojúhelníkovým průřezem nebo na zcela přímá ramena zadní stavby, nikde není prostor ke kompromisům. Vše pak podtrhuje nejen maximální možný rozestup řetězových a sedlových vzpěr, nahoře doplněný o efektní napojení na sedlovou trubku, ale i masivní výztuha zpevňující levou stranu zadní stavby. Jediné, co z vyloženě moderních konstrukčních prvků na rámu chybí, je Post Mount úchyt zadní brzdy. Naopak vedení řadicích bovdenů vnitřkem dolní trubky respektuje poslední trendy a především tvarované vstupy na bocích spodní trubky vypadají hodně atraktivně. Snad jen vyvedení bovdenů z trubky před středovým pouzdrem není kvůli absenci utěsnění nejpraktičtější.

Ve jménu funkce i designu

Více než důstojnou oporou této sportovní devětadvacítce jsou jak bytelné kalíškované ráfky Remerx Master Disc, tak i velice tuhé kliky Shimano. Totéž platí o odpružené vidlici, kterou dodal Rock Shox. Model XC30 se stomilimetrovým zdvihem sice není vzorem nízké váhy, ale jeho poměrně bytelná konstrukce je pro devětadvacítku výhodou. Totéž platí o supercitlivé vinuté pružině v levé noze vidlice nebo o jednoduše ovladatelném dálkovém lockoutu, jehož páčka je umístěna na levé straně řídítek.

Další díly odpovídají cenové hladině kola, což platí o řazení a přesmykači ze sady Shimano Deore, naopak přehazovačka Deore XT je jasným nadstandardem. Hodně nevšední je kombinace komponentů řazení Shimano s náboji Sram, jejichž celkové provedení i utěsnění se ale tváří možná i hodnotněji než levnější OEM modely japonského výrobce. Takže kombinace sice netradiční, ale plně funkční.

Hydraulické kotoučovky Tektro Gemini se nám líbily nejen designem páky, ale i velice slušným výkonem a nevadnoucí charakteristikou v delších sjezdech. Určitou inspiraci Shimanem budou konstruktéři těchto brzd asi těžko popírat, ostatně modelu Gemini koluje v žilách rovněž minerální olej, ale jako celek působí tyto brzdy hodně zdařile.

Z dalších komponentů si zaslouží zmínku poměrně široká řídítka (680 mm), gripy s objímkami proti protáčení a především naprosto skvělé sedlo, které dokáže svým komfortem zastínit i mnohé vyhlášené značkové modely.

Kouzlo krátkého představce

Z hlediska použité geometrie před sebou máme celkem klasickou sportovní devětadvacítku. Vyznačuje se delším rozvorem, vynikající jízdní stabilitou, ale současně také poslušností ke změně směru jízdy. Ta je zajištěna především 80mm představcem, který společně se širokými řídítky nabídne, vzhledem k 29“ koncepci, příkladnou točivost. Ve vyšších rychlostech už sice převládne celková stabilita nad obratností, ale v těch nižších se dá s touto devětadvacítkou snadno proplést i hodně točitými pasážemi. Krátký představec a výška řídítek se ale promítly do vlastnosti pro daný segment netypické, a sice do ochoty k odlepení předního kola od země. Není třeba obav, ve výjezdech je Head Granger stále klasickou devětadvacítkou, byť vyžaduje trochu práce s těžištěm. Ale v případě nutnosti nadhození předního kola na překážku, eventuelně i při bunny hopu, má jezdec pocit nadstandardní ovladatelnosti. Stačí jen zabrat za řídítka a opřít se do pedálů, následné odlepení obou kol od země a výšku skoku limituje pouze celková hmotnost 13,8 kilogramu. Ve sjezdech přijdou opět vhod širší řídítka a kratší představec, dokonce i méně zkušený jezdec si na testovaném biku dovolí sjet hodně prudká klesání, aniž by se musel extrémně posouvat za sedlo. Snad jediným trochu rušivým elementem jsou při jízdě po hodně členitém povrchu klepající bovdeny uvnitř spodní trubky. Přestože jsou pro tuto devětadvacítku ideálním prostředím především klasické rychlejší tratě, tak se kolo nezalekne ani těch techničtějších. Ve vyloženě tvrdším terénu jsou sice trochu limitujícím faktorem pláště Schwalbe Smart Sam, ovšem jejich výhodou je dobré odvalování na asfaltu a tvrdém podkladu všeobecně, zajištěné téměř na sebe navazujícími výstupky uprostřed běhounu.

Pokud tedy uvažujete o devětadvacítce, Head Granger II je dobrou volbou. Nejenže nemá žádnou výraznější slabinu, ale navíc také vypadá hodně pěkně. Podobně jako lyže nebo špičkové tenisové rakety téhož výrobce.

 

 

Technické specifikace 

Rám: Alu 6061 DB

Vidlice: Rock Shox XC30, 100 mm

Kliky: Shimano FCM552, 42/32/24

Brzdy: Tektro Gemini, 180 mm

Řazení: Shimano Deore

Přehazovačka: Shimano Deore XT

Přesmykač: Shimano Deore

Kazeta: Shimano 11-34 (10)

Náboje: Sram 306

Ráfky: Remerx Master Disc

Pláště: Schwalbe Smart Sam 2,25"

Řídítka: Head

Představec: Head

Sedlovka: Head

Sedlo: Head (Velo)

Hmotnost: 13,8 kg (vel. 48)

Cena: 24 490 Kč

datum: 18.06.13 - kategorie: Testy kol
id

id

id

bafang_7_22.jpg bafang
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign