Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Haibike Sleek SL 29"

Celokarbonový rám, nízká hmotnost a výkon díky přiměřenému zdvihu na takové úrovni, že by mohl směle potlačit všechny námitky odpůrců jak devětadvacítek, tak celoodpružených rámů. To je ve zkratce nejdostupnější z trojice modelů devětadvacítkového fullu Sleek.

Netradiční tvary i jízda

Haibike si u všech kol i v době jakési konstrukční uniformity zachovává designovou odlišnost, což z nenápadného biku činí na pohled zajímavý originál. Celokarbonové provedení rámu disponuje jak kónickou hlavovou trubkou, tak vedením řadicích lanek vnitřkem spodní trubky a ze současných trendů nechybí ani 12mm zadní osa s rychloupínákem. Diktát funkčnosti je splněn i přední 15mm pevnou osou, takže kromě lockoutu tlumiče ovládaného páčkou na jeho těle by zde nebylo pro maximalisty co vytknout, protože přední vidlice se uzamyká pohodlně z řídítek.

Čtyřčepová zadní stavba na první pohled zaujme dlouhou sedlovou vzpěrou, která v karbonu ukrývá duralové vložky pro pevnou osu, ovšem z karbonu je i drobné ramínko přepákování k tlumiči pod horní trubkou. Zadní stavba je vůbec nejoriginálnějším konstrukčním prvkem tohoto stroje, protože řetězové vzpěry jsou díky napojení na rám čepem na úrovni přesně mezi oběma převodníky až extrémně asymetrické a profilace sedlové trubky je v těchto místech tvarově hodně pestrá, protože je navíc upravena pro přímé uchycení přesmykače. Komponentové osazení kompletně, až na přesmykač a brzdy, z dílen firmy Shimano ukázalo vynikající funkci a rovněž volba plášťů s rychlejším vzorkem seděla k naturelu kola na jedničku. Funkce brzd Magura pak vyžaduje navyknutí na větší páčky, ale jinak jde o rozumně účinné kotvy.

Obě pružicí jednotky od značky Rock Shox dávají shodně sto milimetrů zdvihu, jehož progresivita byla vzhledem k XC či maratonskému zaměření kola přímo ukázková. Žádné znechucující zanořování při záběru do pedálů či jízdě ze sedla, ale sportovní charakter dostatečně citlivý na malé nerovnosti s razantnějším nástupem odporu už od poloviny chodu. Kdo váhá, zda pro něho full není pro závodění zbytečným zlodějem energie, v tomto případě dostane ráznou odpověď, že není. Chod odpružení totiž rozhodně nenabídne dojem bezednosti a nejde o bike z přechodové kategorie XC-Trail, ale čistokrevné XC je zde z chování cítit na každém metru.

Naopak závodnímu pojetí jinak celkem pohodlného zdvihu lehce oponuje posed jezdce, který kvůli vyšší pozici řídítek s rukama nataženýma spíše v trail módu rozhodně nesměřuje na závodní okruhy. Stačilo by ovšem představec otočit dolů nebo ubrat podložky a rázem je z posedu sportovní ideál, který ale nabídne uživateli dostatečně pohodlnou pozici. Na dlouhé tratě maratonu či celodenní švihovou jízdu v terénu naprosto dokonalý společník. S velice příjemným posedem koresponduje i celkový projev kola, který patří k těm, jež si jezdec velice rychle oblíbí.

Jestliže je posed z těch, co dokonale padnou hned po nasednutí, pak ovladatelnost je na tom ještě lépe. Devětadvacítky jsou po prvních metrech cítit jen při zatáčení, jinak je setrvačník díky nízké hmotnosti téměř neznatelný a bike nabídne perfektní akceleraci, srovnatelnou s některými šestadvacítkovými modely. Lehkost jízdy a zrychlování i během ní plně odpovídají závodnímu naturelu kola, takže jezdec si opravdu užije výkonu na maximum. To nezkazí ani nepatrná boční flexe při silovém záběru ze sedla, která je zcela v mezích a patří k těm slabším, takže v tomto směru jezdec nepřichází nijak výrazně o energii. Jestliže chválíme výkon, pak na stejné úrovni je s ním celková ovladatelnost, kdy konstruktéři nevsadili na příliš strmý úhel vidlice, ale její přirozený sklon i tak nabídne velice živou reakci na podněty od řídítek, a přitom není ve vyšší rychlosti nebo v prudkých pasážích třeba spoléhat na velké přední kolo, aby bylo dosaženo potřebné stability řízení. Do zatáček jde tedy bike doslova po hlavě a jezdce nenechá na holičkách, ani v případě méně zkušeného pilota. Celková geometrie zaručí plynulý průjezd, takže zadní partie za předkem nijak nezaostává, naopak vše je maximálně vyrovnané a ovladatelnost je tedy na vynikající úrovni.

Ve výjezdech je pak geometrie o znatelném přítlaku na přední kolo, takže stoupavost je v kombinaci s celkovým výkonem perfektní a není třeba řešit nějaké nadzvedávání předního kola od terénu. Naproti tomu ve sjezdech je se základní pozicí řídítek celkem snadné předek nadhodit a odjet z hrany po zadním, ovšem představec otočený dolů ve sportovním módu už nutil k razantnější pobídce do řídítek, ale i tak bylo kolo k přizvednutí na zadní méně ochotné. Vše je tedy v celkovém nastavení posedu, které nabízí poměrně širokou paletu možností.

Technické specifikace

Rám: UD Carbon HiMod, 100 mm

Tlumič: Rock Shox Monarch RT3

Vidlice: Rock Shox Reba RL, QR15, 100 mm

Kliky: Shimano SLX, 24-38

Brzdy: Magura MT Custom

Řazení: Shimano SLX, 2x10

Přehazovačka: Shimano SLX

Přesmykač: Sram X.0

Náboje: Shimano Deore XT

Ráfky: Alex Rims Super EVO Comp

Pláště: Schwalbe Racing Ralph

Kazeta: Sram PG1030, 11-36

Sedlo: Fi'zi:k Tundra

Sedlovka: Haibike Flex Post

Řídítka: Haibike

Představec: XLC

Hmotnost: 11,8 kg

Cena: 85 990 Kč

datum: 13.10.13 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign