deluxe-cycling
ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

Haibike Greed RC - test kola

Řada Greed reprezentuje u značky Haibike ty nejlepší pevné karbonové rámy, které už na pohled vzbuzují dojem výjimečnosti, nejinak tomu je u testované střední verze RC.

Haibike Greed RC

Originalita

Haibike Greed RCNa první pohled působí rámový trojúhelník masivním dojmem a zadní stavba proti němu vypadá trochu subtilně, tedy alespoň sedlové vzpěry. Vše má ovšem svůj důvod. Mohutná partie hlavové trubky nese horní oversize a spodní 1-1/2‘‘ ložisko. Pro vyšší tuhost je hodně masivní i partie středového pouzdra, navíc ještě s vytvarovanou výztuhou mezi spodní a sedlovou trubkou. Podobná „ostruha“ je i v místě napojení horní trubky na sedlovou. Spodní ramena zadní stavby jsou poměrně vysoká a přecházejí v karbonové patky s integrovaným postmount úchytem třmene brzdy.

Haibike Greed RC Zatímco přední trojúhelník vyznává u horní i spodní trubky výrazné kosočtvercové průřezy, sedlové vzpěry mají kruhový průřez s nenápadným prohnutím směrem dolů a poměrně originálním spojovacím můstkem ve tvaru X. Snad v každém detailu rámu je vidět nějaký originální prvek, který tak vybočuje z karbonové uniformity poslední doby. Rám navíc kombinuje konstrukce T2T a monocoque.

Totéž se týká osazení, kde kompletní sada XT a brzdy Avid Elixir narušují netradiční osazení koly Crank Brothers s vlastním systémem zaplétání, vidlicí Magura s lockoutem z řídítek a doplňky Syntace. Na pohled tedy bike rozhodně nevypadá tuctově a totéž lze říci o jízdních vlastnostech.

Vyváženost

Haibike Greed RCV první řadě jsme očekávali závodní posed, který se ovšem nekoná. Ruce jezdce jsou i přes trojici vyšších podložek středně vysoko a pro závodní nasazení bychom možná použili delší představec.

Perfektní hmotnost a dostatečná tuhost rámu nabídnou jezdci velice lehký jízdní dojem. Akcelerace nebyla kvůli geometrii zázračná, ale kolo jede lehce a poslouchá na slovo. Tuhý rám dobře přenáší sílu od pedálů, ovšem tuhost je v naprosto perfektní souhře s celkovým komfortem. Ten je pro karbonový rám doslova příkladný a v tomto případě je vidět, že konstruktéři opravdu vytěžili z karbonu maximum. Zadní stavba spolu s vlastní karbonovou sedlovkou doslova požírají rázy od terénu. V sedle má jezdec pocit, že má vzadu mnohem širší plášť nebo spíš softail rám s malým zdvihem. Ze sedla pak rovněž nejsou rázy nijak tvrdé a i přes osazení tvrdým výpletem byla jízda přes kořeny hodně příjemná a rázy nebyly nijak ostré. Potenciál pružnosti karbonu je v případě zadní stavby využit při dané konstrukci na maximum a přitom nijak netrpí celková tuhost rámu.

Haibike Greed RC

Ovládání kola je díky geometrii nastaveno na jistotu. Kolo není přehnaně hravé, ale ani u něho nepřevládá snaha držet směr za každou cenu. Naprosto vyvážený poměr mezi hravostí a stabilitou umožní jezdci jak hbitý průjezd technickou pasáží, tak mu zároveň poskytne dostatečnou jistotu v rychlém sjezdu. Nebyl ovšem problém kdykoliv si odhodit zadní kolo nebo dostat bike do vzduchu, díky nízké hmotnosti se s tímto strojem dá dělat téměř cokoliv.

Ve výjezdech byla znát nižší pozice řídítek, a přestože jezdec není příliš natažený dopředu, kolo rozhodně ani v příkrých výjezdech nemá tendenci stavět se na zadní. Nalehnout na řídítka ve výjezdu tedy není nutné, paradoxně ani prudší sjezdové pasáže nevyžadovaly výraznější přesuny těžiště za sedlo. Celkový jízdní dojem je tedy naprosto vyvážený ve všech směrech a kolo rozhodně nikde neztrácí.

Haibike Greed RC

K celkovému komfortu určitě přispěly univerzální pláště, které drží skoro na každém podkladu a dobře tlumí. Totéž lze tvrdit o vidlici Magura Durin, jejíž dvojitý můstek přinesl výraznou torzní tuhost a její projev byl citlivý už od nejmenších nerovností. Ovládání lockoutu z řídítek patřilo k těm příjemnějším.

Pro náročné

Greed RC bude kolem pro vyznavače zajímavých tvarů a hlavně ty, kdo touží po špičkově provedeném karbonovém rámu, který jezdci poskytne všechny výhody tohoto materiálu.

Haibike Greed RC

 

 

 

 

Technická specifikace

Rám: UD Carbon High Modulus

Vidlice: Magura Durin Race 100 mm

Kliky: Shimano Deore XT 24-32-42

Kazeta: Shimano Deore XT 11-36/10

Řetěz: Shimano HG 94

Brzdy: Avid Elixir CR 185/160 mm

Řazení: Shimano Deore XT

Přehazovačka: Shimano Deore XT

Přesmykač: Shimano Deore XT

Kola: Crank Brothers Cobalt

Pláště: Schwalbe Rocket Ron 2,1‘‘

Řídítka: Syntace Duraflite

Představec: Syntace F 109

Sedlo: Fi’zi:k Tundra 2

Sedlovka: Haibike Flex Post

Hmotnost: 9,7 kg

Cena: 85 990 Kč

datum: 20.04.11 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign