Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Haibike Edition RC

Haibike Edition RC

Pro celou kolekci značky Haibike je letos typický design plný barevných linek a živá, hravá geometrie. Nejinak je tomu u testovaného hardtailu určeného na XC a maratony, u něho je hravost doslova dominantní.

Krátký a živý

Geometrie tohoto modelu nabídne jezdci poměrně vzpřímený, jen mírně dopředu natažený posed. To, co upoutá okamžitě, je pocitově strmější úhel vidlice a kratší stopa předního kola. Jezdec tedy sedí pohodlně, váha je rozložena přesně na střed kola a jakýkoliv pokyn do řídítek jde do okamžité změny směru.

haibike_test

Hravost je kolu prostě vlastní, navíc v kombinaci s maximální tuhostí rámu, což znamená perfektní akceleraci a velice lehký jízdní projev s maximálním výkonem. Vynikající točivost nepatrně krotí střední výška těžiště, takže přemlouvat do zatáčky se bike rozhodně nenechá, ale naklopit jej do ostré točky vyžaduje trochu cviku, aby nedošlo k protočení předního kola, prostě potřebuje zkušenou ruku. Začátečníkům může zpočátku přinést horké chvilky, než jej dostanou zcela do ruky a dokážou využít jeho potenciál na maximum.

Na rovině je výkon perfektní a bike jede lehce a poslouchá na slovo. Ostré zatáčky, vracečky nebo klikaté stezky je radost prolétnout. Ve vyšší rychlosti je potřeba trochu jej krotit a pracovat s těžištěm, v ostrém náklonu se vzhledem ke kratší geometrii snadno dokáže strhnout do smyku. Jakmile jej má ale jezdec pod kůží, může s ním ze zatáčky doslova vystřelit. Mrštnost, to je charakteristická vlastnost tohoto kola.

Lehkost jízdy je znát i ve výjezdech, ovšem tam je ve strmějších stoupáních hodně znatelná tendence kola stavět haibike_test_1se na zadní. Znamená to jediné, výrazné přesunutí těžiště na špičku sedla. Ve sjezdech je tato vlastnost naopak výhodou, každou hranu lze odskočit lehkým přitažením řídítek. Pozor ovšem na úhel vidlice a stopu předního kola, bike nevede tak jistě, ale jeho chování je trochu vrtkavé, takže technické pasáže jsou sice radostí, ovšem vysoká rychlost vyžaduje haibike_test_2více soustředění. Není problém dostat kolo okamžitě do vzduchu a tam s ním manévrovat, jezdce v tom svojí geometrií jen podpoří. Prudké pasáže ovšem vyžadují totéž co ostrá stoupání, ale opačně. Tedy výrazné přesunutí těžiště za sedlo, jinak je cítit tendence kola stavět se na přední a poslat jezdce přes řídítka, zde bychom nepatrně položenější vidlici uvítali.

Na chování kola je tedy třeba si navyknout, pak z něj lze dostat maximum. V tom jezdci pomůže i hodně citlivá přední pružinová vidlice, kterou lze pohodlně zamknout z řídítek. Ponechá si jen minimální ochranný zdvih, pod těžším jezdcem není problém dostat z pružiny téměř maximum zdvihu, což jsme v technických pasážích rozhodně ocenili. Účinnost brzd je rovněž dostatečná, takže ani v prudších sjezdech se není třeba obávat. Komfort tlumení je i přes tužší rám na slušné úrovni, zadní stavba v kombinaci s plášti s univerzálním vzorkem a velmi slušnou tlumicí schopností dokáže odpustit nějakou tu nerovnost, s měkčím sedlem by to bylo ještě příjemnější.haibike_test_3

Samotný rám je z duralových trubek s jemnými, lehce přebroušenými housenkami svarů. Vrchní trubka je vpředu lehce rozšířená po vzoru dražších i karbonových modelů. Vedení lanek a hadičky je ukryto vespodu, takže nijak nenarušuje celistvost designu. Spodní trubka sází na oblou horní a hranatou spodní polovinu profilu. Každopádně na celkovou tuhost to má jen pozitivní vliv. To lze říci také o zadní stavbě s jen mírným prohnutím řetězových i sedlových vzpěr, s tradičními kovanými 3D patkami. S otvory pro závit na blatníky či nosič se na sedlových vzpěrách ani patkách nepočítá, bike je prostě určen čistě na sportovní použití.

Byť je komponentové osazení namixováno s ohledem na cenu, kombinaci sad Deore, XT a SLX nelze na funkčnosti nic vytknout. Totéž lze říci celkově o kolu jako takovém, začátečníka sice možná zprvu zaskočí, zkušený jezdec rozhodně jeho obratnost uvítá, navíc v kombinaci s lehkostí jízdy a výborným výkonem jej určitě nezklame.

Technická specifikace

Rám: Alu 6061 DB

Vidlice: Rock Shox Recon Silver TK 100 mm

Kliky: Shimano M552 24-34-42

Brzdy: Shimano M445 180/160 mm

Řazení: Shimano SLX

Přehazovačka: Shimano Deore XT

Přesmykač: Shimano SLX

Náboje: Shimano Deore

Ráfky: Rodi M460

Pláště: Schwalbe Racing Ralph 2,25‘‘

Kazeta: Shimano HG-81 11-36/10

Sedlo: XLC

Sdlovka: XLC

Řídítka: XLC

Představec: XLC

Hmotnost: 12,8 kg

Cena: 27 990 Kč

datum: 22.09.11 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign