deluxe-cycling
ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

GT Sensor 2.0 - test kola

Výrazný design, perfektní výkon a maximální hravost v kombinaci s vytříbeným projevem odpružení, to je bike GT Sensor, schopný pokrýt spektrum od trail ježdění až po maratonské zápolení.

GT Sensor 2.0

Tuhost, sensitivita a výkon

GT Sensor 2.0Rám sensoru vyznává tradiční patent GT Independent Drivetrain, tedy kombinaci nezávisle uloženého plovoucího středu spojeného s předním trojúhelníkem kovaným táhlem I-link. V tomto případě dává systém vzadu zdvih 120 mm, s totožnou hodnotou je i na přední vidlici.

Zadní stavba se otáčí na hlavním čepu s utěsněnými průmyslovými ložisky nad velkým převodníkem. Spodní ložisko potom nese zavěšený díl středového pouzdra. Nechybí pro značku tradiční provedení zadních patek nebo přetažení horní trubky za skrz ni procházející sedlovou trubku.

Přestože jde o trail bike, posed dá jezdci okamžitě najevo, že i přes kratší představec bude muset počítat se zaměřením na výkon. Hmotnost jezdce je situována více dopředu na řídítka, takže posed má blíže ke sportovnímu XC než k pohodovému enduro ježdění.

Tlumič jsme nahustili na 180 PSI pro hmotnost jezdce 80 kg a bike velmi ochotně vyrazil vpřed, aniž by byl SAG vyšší než 25%. Systém odpružení je v tomto případě výrazně imunní vůči tahu řetězu, takže propružování se nekoná a kolo doslova uhání kupředu. To platilo jak pro jízdu v sedle, tak ze sedla, takže kdo se stále zbytečně bojí ztráty výkonu kvůli odpružení, zde má odpověď. Výkon na asfaltu byl naprosto perfektní a i přes daný zdvih bychom si jej dovolili přirovnat k XC bikům s méně hlubokým odpružením. Přestože tlumič disponuje páčkou propedalu, téměř jsme ji nepoužívali, a to ani v ostrých stoupáních.

GT Sensor 2.0

Výjezdy jsou pro tento bike doslova výzvou, konstrukce a hmotnost sice nejsou vyloženě ze závodního XC ranku, ale schopnosti jsou téměř stejné, a do kopce se tedy stačí pouze soustředit na svůj výkon a nechat se kolem vést, stavění se na zadní je v tomto případě neznámý pojem. Odpružení i přes imunitu vůči šlapání aktivně vyzobává nerovnosti z povrchu a velmi dobře kopíruje terén. Pocitově sice není tak hluboké a přes daný zdvih jsme měli spíše tvrdší dojem, který odpovídá zdvihu o 20 mm nižšímu. Jeho kultivovanost ovšem jezdci nijak neubere na výkonu, spíše naopak. Okamžité zrychlení je naprosto perfektní a spurtovat ze sedla byla doslova radost. Tlumič byl přitom v perfektní harmonii s vidlicí, která i přes citlivost z kraje zdvihu dala pocítit výrazný nárůst progresivity v jeho druhé polovině. Pro sportovní jízdu tedy naprosto ideální chování.

GT Sensor 2.0Sportovnější geometrie je velkou měrou ovlivněna úhlem přední vidlice, která je výrazně postavená, takže kolo zatáčí takřka okamžitě. Na to je třeba si chvilku zvykat, protože neznalý jezdec by toho mohl ve sjezdu brzy litovat. Na rovině se bike nechá ochotně vést, ale blesková změna směru doslova láká každou chvilku někam vybočit a projet každou technickou pasáž. Na rovině je hravý projev velkým přínosem na úzkých klikatých cestičkách, ve sjezdech je to pak doslova o možnostech vydovádět se do sytosti. Pozor ovšem na určité limity dané strměji postavenou vidlicí. Ve vyšších rychlostech sice kolo poslouchá, ale vyžaduje ruku zkušeného jezdce. I přes hodnotu zdvihu pak odpružení v rozbitých pasážích není tak hluboké, jak bychom čekali a dá jezdci pocítit svou progresivitu. Prudké pasáže bike sice zvládá hravě, ale je potřeba výrazně přesunout těžiště za sedlo. Na druhou stranu ale lze snadno každou hranu odskočit přitáhnutím řídítek, tato vlastnost je kolu téměř vrozená. Obratnost pak jezdce neustále láká k tahání kola do vzduchu a provádění technických parádiček, protože tohle má bike stoprocentně v krvi. Hbitost je jeho druhé já a spolu s perfektním výkonem si dovolujeme tvrdit, že pro maratony či XC na hodně náročné a hravé trati, samozřejmě bez pomyšlení na vítězné posty, jde o perfektní univerzál, který zvládá i lehčí enduro styl jízdy.

Komponentové osazení je v tomto případě sázkou na jistotu a rozumným kompromisem mezi výkonem a cenou. Výkon brzd se 185mm kotoučem vpředu byl i pro tvrdší styl ježdění dostatečný. Kombinace převodů vyhovovala i pro nejtěžší stoupání. Pro daný styl jízdy nám skvěle padla do rukou i šířka řídítek, menší komfort sedla je spíše otázkou zvyku. Pláště svým vzorkem patřily k rychlejším univerzálům na sušší tvrdý terén, pro náročnější ježdění bychom zvolili hrubší model. Jinak ovšem nelze mít k osazení, stejně jako k perfektnímu chování celého kola, jedinou výtku.

 

Plusy: tuhost, výkon, hravost

Minusy: jemnější pláště

 

Rám: Alu 6061-T6 I-Drive

Tlumič: Fox Float RL 120 mm

Vidlice: Rock Shox Recon Gold 120 mm

Kliky: Sram S1400 26/39

Kazeta: Shimano SLX 11-36/10

Řetěz: Shimano HG74

Brzdy: Avid Elixir 3 165/185 mm

Ráfky: Alex Rims XD-Sport

Náboje: GT All-Terra

Pláště: Maxxis Aspen 2,1‘‘

Sedlo: WTB Silverado Race SL

Sedlovka: GT All-Terra

Řídítka: Crank Brothers Cobalt 2 Riser

Představec: Syncros AM

Hmotnost: 13,45 kg

Cena: 47 999 Kč

datum: 12.07.11 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign