deluxe-cycling
ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

GT Karakoram, rok 1993

GT Karakoram 1993

První polovina devadesátých let byla z hlediska bikové techniky nádherná svou různorodostí. Alpinestars nabízel skoro až úchylné křížové rámy, jejichž konstruktéři snad museli být v neustálém drogovém rauši, Cannondale vsadil na macaté vidlice Pepperoni a ultratlusté trubky, Pro-Flex vložil plnou důvěru do elastomerových pružících bloků a značka GT do konstrukce nazvané Triple Triangle.

Pro ni bylo charakteristické napojení sedlových vzpěr nikoli na sedlovou, ale na horní rámovou trubku, čímž došlo k teoretickému zvýšení tuhosti zadní stavby. A především tímto řešením přibyl třetí rámový trojúhelník, dávající GT nezaměnitelný vzhled. Toto řešení, které GT začalo používat již ke konci let osmdesátých, se stalo nepostradatelným prvkem jeho rámů dodnes a titulek „Čtvrt století s Triple Triangle“ by jistě nebyl od věci. Největší slávy GT dosáhlo v letech devadesátých, kdy jeho modely nejen udávaly trendy, ale navíc sbíraly vavříny. Z jezdců světového formátu byla s GT po léta spjatá fenomenální Juli Furtado, na domácích tratích jsme pak na „džítýčkách“ vídali třeba Honzu Slavíčka a Mílu Kvasničku. Když v roce 1979 Gary Turner svou značku v Kalifornii zakládal, jistě netušil, že se stane ikonou devadesátých let. Současnost je o něco nudnější, vyjma netradičních systémů odpružení, podle našeho názoru, zapadlo GT do průměru. My se ovšem vraťme do první poloviny devadesátých let, konkrétně do roku 1993, z nějž pochází model Karakoram, jejž jsme si pro vás v rubrice Legendy připravili.

Karakoram byl v polovině devadesátých let vysněným bikem nejednoho z nás, přesněji řečeno patřil do skupiny ještě celkem dostupných strojů, o nichž jsme, v roli studentů, však ve většině případů pouze snili. Model, který vidíte na fotografiích, doplnil naši redakční sbírku retro kol teprve nedávno, je v něm ovšem velký kus nostalgie. V roce 1993 jsem se totiž stal hrdým majitelem naprosto skvělého biku GT Borrego, který stál v hierarchii značky těsně pod prezentovaným karakoramem. Namísto osazení Deore LX však borrego spoléhalo na sadu Suntour XC Expert MD, jež ovšem byla po funkční stránce možná lepší než její přímá konkurence od Shimana.

Nyní už ale ke konkrétnímu stroji na fotografiích, který je, vyjma pár detailů, v naprosto autentickém stavu. Dokonce i klipsny, řemínky nebo sedlo, vše s logem GT, jsou původní.

Základem je rám z chrom-molybdenových trubek Tange Infinity s dvojitě zeslabovanou stěnou. K typickým detailům patří nejen zmíněný Triple Triangle, či skoro nulový sloping, ale třeba i hluboký prolis táhnoucí se zespodu horní trubky, jímž je vedeno lanko k zadní brzdě. Podobně zajímavý detail představuje sedlová trubka procházející skrz zploštělou horní trubku, na jejímž konci najdeme plastické logo GT. Vše je dokonale minimalistické, ať už pozornost zaměříme na patky, sedlové vzpěry či dvojici horních můstků, z nichž ten hořejší tvoří spojovací díl mezi vzpěrami a sedlovou trubkou. Další nevšední detail představuje trubička, jíž je vedeno brzdové lanko kolem sedlové trubky.

Samostatnou kapitolou je lak, kdy žíhané provedení bylo na začátku devadesátých let nesmírně moderní. Jestli si ale fialovo-černou kombinaci modelu Karakoram ne a ne vybavit, přestože se řadíte mezi bikové pamětníky, pak vás uklidníme, neexistovala. Námi představený bike byl totiž původně černo-modrý a do této nafialovělé kombinace za oněch více než dvacet let jednoduše vyšisoval.

Sada Shimano Deore LX v módní černé barvě, s klikami Low-Profile a s cantileverovými brzdami typu M-System, byla v sezóně 1993 velkou novinkou, a co do funkce si v ničem nezadala s luxusnějšími díly Deore DX či XT. Dokonale funkční náběhy na převodnících, tehdy ještě posledním rokem v klasickém provedení 48/38/28, spolupracovaly se sedmi pastorky vzadu. Náš bike byl vybaven, v rámci tuningu, řazením Grip Shift 500, v originálu však mají být na tomto místě klasické páčky RapidFire, konkrétně jejich kombo s brzdovými pákami. Samotné brzdové čelisti jsou vybaveny ve své době populárními šedými brzdovými špalky Kool Stop a u přední brzdy nesní chybět módní podkova, jež dokázala zpevnit konstrukci čepů brzd, zvlášť když byla na bike instalována odpružená vidlice. Zde použitý Rock Shox Mag 21 představoval v dané době to nejlepší a současně nejluxusnější pružení, jaké jsme si mohli pořídit, původní majitel karakoramu na svém kole rozhodně nešetřil. Z dnešního pohledu působí vidlice subtilně a také zdvih šedesát milimetrů je v měřítkách současného závodního cross-country spíše k smíchu. Vidlice však byla velmi pokroková a vedle seřizování tlumení nabízela  možnost přesného nastavení tvrdosti úpravou tlaku vzduchu. Na vysokotlaké hustilky, jaké známe pro dofukování vidlic a tlumičů dnes, rovnou zapomeňte. Mag 21 se fouká shora, a to pomocí klasické jehly, sloužící také k nahuštění míčů. Na druhou stranu je překvapující, jak i po dvaceti letech vidlice bezproblémově drží tlak.

Zajímavostí kola je rovněž hlavové složení Aheadset, pocházející od značky Tioga. Tato „hlava“ byla v roce 1993 naprosto přelomová, byť se v bikerských kruzích vedly předlouhé debaty o tom, zda je lepší „ahead“ či klasika. Konstrukce originálního představce GT již tehdy vsadila na pokrokový otočný design s oddělenou přední objímkou a se zcela utopeným zadním stahovacím šroubem. Z dalších dílů zaslouží zmínku velmi oblíbené ráfky Araya TM-18, zapletené na útlých nábojích Deore LX - supertlustý typ Parallax přišel na trh až o rok později.

GT Karakoram byl strojem, na kterém se již dalo závodit, a životností svých komponentů představoval onen žádaný střed, lehký, ovšem dostatečně odolný. Byl přímým konkurentem biků Heavy Tools HT Comp, Trek Singletrack 950 či Scott Boulder. A pokud vás zajímají jízdní vlastnosti, tak svou tuhostí či funkcí řazení by obstál i dnes. Ani hmotnost 13,2 kilogramu není nijak závratná, snad jen geometrie vyžaduje trochu zvyku. Hodně položená hlava s sebou přináší neotřesitelnou jízdní stabilitu, ale současně také lehký protest při potřebě naklopit kolo do zatáčky. Tak se ale rámy stavěly - GT Karakoram je zkrátka typickým představitelem trendů první poloviny 90. let.

(kad)

datum: 17.02.15 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign