penco_unor_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Gripy Ergon pohodlněji, test

Gripy německé značky Ergon jsou obecně střižené tak, aby poskytly vyšší komfort díky tvarování snižujícím tlak na nervy v dlani. Model GA2 ovšem dostal i novou super měkkou pryž vyrobenou v Německu, která by měla zajistit lepší tlumicí vlastnosti.

Testované barevné provedení Laser Lemon (mimochodem v limitované edici) opravdu praští do očí, i když nabídka dalších barev je také hodně pestrá a vybere si snad každý ladič. Základem gripu je plastový tubus s několika zeslabenými plochami a na něm pryžový potah. Vše stahuje jediná hliníková objímka na 3mm imbus a pro snazší nastavení správné směrové orientace gripu na řídítkách je na objímce nejen označení levého či pravého provedení, ale také stupnice s vyznačenou horní stranou. Ačkoliv jde o provedení s mechanickým zajištěním, příjemná je hmotnost páru 135 mm dlouhých gripů jen 107 gramů. Cena samozřejmě odpovídá produktům této značky a 839 korun není za gripy nejméně, ačkoliv v tomto případě jsou to dobře investované peníze.

Gripy totiž dokonale pasují do dlaně, tedy pokud nehledáte vyloženě kruhový či naopak extrémně ergonomický profil. Hned za objímkou je hladká štíhlejší část gripu s průměrem 29 mm, která přechází v silnější 30mm středový průřez s profilovanou horní opěrnou plochou. Ta má větší plochu jednotlivých dílců, takže není agresivní v dlani. Naopak spodní plocha má jemnější ostré výstupky, aby se zde prsty měly čeho zachytit a neklouzaly. Rozdílná je i vrstva pryže, kdy spodní část je mnohem tenčí a horní silnější pro lepší tlumení vibrací. Největší průměr 31mm má grip na vnějším konci, aby bylo řešení trochu ergonomické, navíc je tam nejsilnější vrstva pryže. To vše koresponduje právě se zeslabení stěny plastového tubusu v daných místech, aby výsledný průměr dohnalo vyšší množství tlumící pryže.

Profil gripů není tak ergonomický, jako u jiných modelů značky, což je dáno jeho určením pro tvrdší jízdní styly. Díky absenci výraznějších profilací tak grip nijak neomezuje při změně pozice za řídítky v extrémních pasážích, kdy jezdec dlaně natáčí ve zcela jiném úhlu, než když jede na rovině. Vzorek gripů sice dlaně nepustí s přehnanou ochotou, přece jen je poměrně jistý i pro agresivní jízdu, ale tvar v tomto případě nijak neomezuje. Pro zajištění pohodlí na enduro či trailbiku, tedy vynikající volba pro navýšení tlumicích schopností, aniž by úchop ztratil cokoliv z citlivosti a přesného ovládání.

(už)

 

datum: 17.09.18 - kategorie: Technika
id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign