katalog_elektrokola

gravel

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

author_banner_leden_2020

Gramaření na správném místě, duše Revoloop

Redukce obvodové hmotnosti kol je tím vůbec nejdůležitějším počinem, máme-li v plánu nějak vylepšit akceleraci našeho stroje, ať už silničního či horského. A byť především v bikingu je dnes obrovské množství jezdců využívajících tubeless sety, klasická duše rozhodně není mrtvou záležitostí. Naopak, v kombinaci s velmi lehkými plášti i ráfky dokáže právě tato „klasika“ nabídnout bezkonkurenční minimalizaci obvodové hmotnosti kol, zvlášť použijeme-li superlehké duše. A právě to je parketa německé značky REVOLOOP, jež se poměrně nedávno nově objevila v portfoliu domácí společnosti KCK Cyklosport-Mode.

 

 

Duše Revoloop jsou vyrobeny z termoplastického polyuretanu, což jim dává celou řadu výhod oproti butyl-kaučukové klasice. Tím prvním je samozřejmě zmíněná velmi nízká hmotnost – v případě námi testované 29“ bikové varianty (s označením rozsahu 29 x 1,6 – 2,4“) to bylo skvělých 45 gramů (!!!). Pokud uvážíme, že hmotnost jedné standardní 29“ duše bývá nejčastěji někde okolo dvou set gramů a „ultra-light“ modely váží zpravidla kolem 150 gramů, s Revoloopem ušetříme na obvodu obou kol dohromady přibližně někde mezi dvěma až třemi sty gramy. A vězte, že takovéto odlehčení obvodové hmotnosti jezdec okamžitě zaznamená, kola se odvalují snadněji a o poznání lépe akcelerují. Přínos z hlediska odlehčení je zde neoddiskutovatelný, zatímco redukci dvou set gramů na rámu či vidlici prakticky nemáme šanci při jízdě poznat.

 

 

Zajímavě působí také barva duší Revoloop. Námi testované provedení bylo bílé, či přesněji lehce transparentní, existují však i jedovatě zelené nebo třeba modré duše od téhož výrobce. Jak jsou na tom ale bílé Revoloopy po stránce odolnosti či složitosti instalace? Samotné nainstalování do pláště je kupodivu výrazně jednodušší než u klasických modelů duší, hladký povrch termoplastu je totiž výrazně kluzký, takže duše téměř samovolně vklouzne na své místo, aniž bychom měli obavy ze skřípnutí její stěny mezi patku pláště o bočnici ráfku – pakliže máme tedy při instalaci duši mírně nafouknutou. Zde je ale na místě jedno upozornění, samotnou duši (bez vložení do sestavy ráfek/plášť) se nedoporučuje nafukovat na více než 0,5 baru, k čemuž ovšem v praxi ani není důvod.

 

I přes velmi tenkou stěnu ale můžeme počítat s vyšší odolností vůči běžným defektům způsobeným mikroskopickými  průpichy, trny či střepy, ve srovnání s butyl-kaučukovou klasikou. Alespoň taková byla naše vlastní dlouhodobá zkušenost, kdy jsme během více než pěti set převážně terénních kilometrů neměli ani jeden defekt, což sice může být teoreticky shoda náhod, ale podle našeho názoru se o náhodu nejednalo. Zvlášť když jsme po sejmutí pláště z ráfku následně u středu běhounu objevili dva menší trny, jež by pro klasickou duši znamenaly s velkou pravděpodobností defekt. Logicky je nutné předejít standardnímu „cvaknutí“ duše, vůči němuž bude duše Revoloop podobně odolná jako klasika, ale celková tuhost a odolnost tenké polyuretanové stěny nás v reálu hodně příjemně překvapila.

 

Co z toho všeho vyplývá? Především to, že výrazná redukce obvodové hmotnosti kol prostřednictvím takto lehkých duší má smysl, aniž by s tím souvisela jakákoli negativa. Tedy pomineme-li vyšší cenu, která byla u konkrétního testovaného 29“ provedení 699 korun. Zatímco některé superlehké pláště s tenoučkou stěnou vám budeme rozmlouvat právě pro nižší odolnost vůči defektu či dokonce případnému proříznutí, duše Revoloop stoprocentně schválíme! Notoričtí odlehčovači mají ve zvyku utratit mnohem víc peněz za každý uspořený gram, navíc na obvodu kola má takové odlehčení daleko větší smysl než kdekoli jinde.

Co se týče případných oprav, tak pro zalepení defektu nabízí Revoloop speciální záplaty. Nouzově, pro dojetí, se sice dá duše zalepit i jinými způsoby, ale originální lepicí set drží na povrchu duše nejjistěji a jedná se o plnohodnotnou opravu. Navíc výrobce doporučuje dokonalé odmaštění opravovaného místa speciálním „alkoholovým“ hadříkem. Samotný galuskový ventilek s označením FV40 je vyjímatelný a duše umožňuje huštění také CO2 bombičkami. Maximální povolený tlak není podstatný, pakliže jde o komplet duše Revoloop / plášť, platí doporučený tlak pláště. Výrobce však výslovně nedoporučuje kombinaci duší s ráfkovými V-brzdami, a to z důvodu vyšší teploty vznikající při brzdění. Revoloop vyrábí všechny své modely přímo v Německu, hmotnost 45 gramů je uvedena na balení a my jsme tutéž hodnotu navážili. Extra nízkou váhu doplňuje fantastická skladnost, pakliže budeme Revoloop vozit jakožto náhradní duši – po smotání do roličky je jen o málo větší než krabička od sirek!

(kad)

datum: 14.05.20 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign