Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Ghost Asket 5 - test kola

Když značka Ghost přišla s novinkou Asket, rovnou pro ni vytvořila samostatnou kategorii „hardtrail", a tohle spojení dvou slov přesně vystihuje chování jednoho z nejdivočejších hardtailů, jaké jsme kdy sedlali. Testovali jsme přitom druhou cenově nejdostupnější verzi, ovšem karbonový rám je všem modelům společný, a jestli v něm vidíte konstrukční prvky typické třeba pro model Riot, nemýlíte se, tenhle střih hlavové partie totiž spojuje celou letošní kolekci.

Známé rysy

Jestli si pravidelně holíte nohy a hltáte kilometry na silničce, abyste na svém hardtailu stáli na startu maratonu, tak tenhle test přeskočte. Ale pokud vám je zadní odpružení proti srsti, rádi akcelerujete, odskočíte si z kdejaké zídky a přitom chcete absolvovat větší porci kilometrů komfortně, určitě vás tenhle kousek určený pro zábavu v maximálním tempu nadchne.
Jak jsme naznačili, střih rámu jasně sází na typické „riotovské" rysy, což je patrné z ostrých profilů trubek u hlavy přecházejících až k sedlové trubce. Tu obcházejí sedlové vzpěry napojené rovnou na horní trubku. Ty už svojí subtilností naopak inklinují k závodním lectorům, aby nabídly maximální komfort absorpce rázů. Zadní patky pak rovněž sází na lectorovské rysy, ale vnitřní PM úchyt brzdy není ve verzi Disconnect, samostatně zapřené o pevnou osu náboje, ale je součástí patky. Řetězové vzpěry pak svojí výškou bezprostředně za středovým pouzdrem jasně ukazují, že tuhost je zde prioritou, což platí i pro spodní trubku. Nakolik je masivní u hlavy, tak u středového pouzdra toto platí snad dvojnásob. Tahle partie je opravdu ukázkou toho, jak lze do puntíku splnit zadání maximální torzní tuhosti. Tu by rám mohl vyučovat, a přitom je v sedle díky zadní stavbě jezdec celkem solidně rozmazlován mírou komfortu.
Vedení bovdenů i hadice brzdy je striktně vnitřkem rámu, takže vstupy u hlavy skrz plastové vložky, a zatímco přehazovačka a zadní brzda si své „hadice" berou z řetězových vzpěr, bovden pro přesmykač vyústí, díky verzi Side Swing, hezky nahoře před napojením spodní trubky na středové pouzdro. To ovšem nese na spodní straně plastový kryt, po jehož demontáži se objeví přístup k vnitřnímu vedení v případě servisu.


Rám tedy kombinuje tuhost s pohodlím, i když o něm jako takovém nelze třeba ve srovnání s XC speciály hovořit v takové míře. Na druhou stranu, komfort zde dohání šířkou obutí i předním zdvihem. Pevný rám s vidlicí Fox 34 a 130mm zdvihem, to není nějaká klasika na XC, ale jasně to určuje terénní zaměření. Kdysi jsme psali o jakési pseudokategorii pevných enduro kol, což bychom dnes mohli bohatě rozčlenit, ale hardtrail přesně vystihuje jak geometrii, tak osazení asketa. Vidlice svým projevem dokáže dokonale žehlit, a přitom utlumit i ostré dopady. Dvojpřevodník a jedenáct pastorků vzadu pak doslova rozmazlují výběrem možných převodů, takže i méně zdatný jezdec tady nebude trpět jako s jedinou plackou. Chod řazení či funkce brzd, to nejsou kapitoly, kde by čtenář mohl najít kritiku, vše je prostě dokonale funkční. A jestliže bychom u kol na méně používaných nábojích Shimano s pevnými osami chtěli něco najít, pak by to byly spíše plusové body za šířku ráfků, dostatečně podporující tuhost obutí v zatáčkách. Nové Nobby Nic jsou díky větší ploše profilů a kruhovějšímu průřezu perfektními společníky do těžkého terénu, kde sedí o něco lépe než starší verze, jež proti nim vynikala spíše na blátě. Zkrátka, i když jde o druhý nejdostupnější model, nenašli jsme nic, co by nám v osazení jen trochu vadilo.

Zábava na maximum

Zamkněte do kolárny speciál na 4X s enduro kolem a počkejte, co z toho do rána bude. Asi tak nějak se Asket chová, jen nezdědil zadní odpružení. Posed je vzpřímený, takže má jezdec dokonalý přehled, ovšem z výletnických nálad rychle vystřízliví. Kolo totiž doslova burcuje k záběru do pedálů, jenže předtím je třeba si ho pořádně osahat.

Tohle je totiž plnokrevník s ne zrovna velkou dávkou pochopení pro začátečníka. Ultra krátká zadní stavba totiž spolu s krátkým rozvorem a představcem nahrává živému ovládání, takže točivost je tím nejcharakterističtějším rysem kola. V nízké rychlosti si jezdec libuje, jak je kolo poslušné a okamžitě zatočí, kam se mu rozkáže. Jenže na rozdíl od endur s nízkým těžištěm a položenou vidlicí či delším rámem je tady vše trochu jinak. Těžiště leží o něco výš, vidlice i přes hlavový úhel nepůsobí zrovna dojmem, že by chtěla zatáčku zklidnit, a jezdec si tak musí zvyknout, že to nebude o „flow", ale ostře řezaných obloucích s adhezí pneumatik doslova na hraně. Klopené zatáčky a možnost kolo zapřít, to je ta nejlepší společnost, ale stále je třeba počítat s tím, že plynulé proplouvání toček tady není zakódované v charakterových vlastnostech. Na druhou stranu, okamžitá akcelerace, skoky, parádičky ve vzduchu nebo výjezdy po zadním, toho si jezdec užije měrou vrchovatou. Asket je prostě hravý bike, výkonný, a ani stoupání mu není cizí, byť se rád staví na zadní. Je třeba se s ním sžít a pochopit ho, než začneme kritizovat jedno pro to druhé, co vyzdvihujeme. Najít si ideální styl a pak z kola vysát maximum, na to je stavěný, a jestli se v prvním sjezdu zdá vrtkavý, stačí jen lehce změnit styl, víc to brát na zadním a hned se ukážou skryté ambice. Ač hardtail, tak s teleskopickou sedlovkou a předním zdvihem dokáže nabídnout velice zajímavé svezení, a kdo umí i v rozbitém terénu zpracovat nerovnosti nohama, aniž by potřeboval vzadu tlumič, určitě bude nadšený. Tahle raketa prostě jezdit umí, a to především na plný plyn.

 

Plusy: obratnost, tuhost, akcelerace, tlumení
Minusy: vyšší těžiště

 

Technické specifikace

Rám: Asket 27.5 Carbon
Vidlice: Fox F34, 130 mm
Kliky: Shimano Deore XT 26/36
Brzdy: Shimano Deore XT, 180/160 mm
Řazení: Shimano Deore XT, 2x11
Přehazovačka: Shimano Deore XT
Přesmykač: Shimano Deore XT
Náboje: Shimano Deore XT, 15 / 142x12 mm
Ráfky: Black Jack Ready
Pláště: Schwalbe Nobby Nic, 2.35
Kazeta: Shimano Deore XT, 11-40
Sedlo: SDG Circuit
Sedlovka: Kind Shock Cruxi
Řídítka: Race Face Ride
Představec: Race Face Ride
Hmotnost: 11,4 kg
Cena: 72 990 Kč

 

Galerie Ghost Asket

datum: 19.07.16 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign