Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Fulcrum Red Metal 3

Vznik značky Fulcrum byl od italského Campagnola velice chytrý tah, jako silniční klasika by se bikerům nikdy dostatečně nevnutila. Zapletená kola Fulcrum jsou v současnosti ve světě MTB celkem populární, nalezneme je i na celé řadě sériových modelů kol, takže za pouhých pár let se značce Campagnolo podařilo znovu úspěšně proniknout a etablovat na bikovém poli, byť pod novým názvem. To považujeme za daleko větší úspěch než silniční jedenáctikolečko nebo systém Ultra Torque.

Fulcrum Red Metal 3

Naším dlouhodobým testem prošla biková kola Fulcrum Red Metal 3, která lze vnímat jako vstupní model čistě závodní série. Částka okolo deseti tisíc korun zde znamená celkem dobrou kombinaci mezi cenou a nabízenými parametry. Hmotnost páru 1 685 gramů (přední 745 g, zadní 940 g) představuje ve spojení s vysokou tuhostí a celkovou dobrou odolností konstrukce slušnou hodnotu. Důvodem k otestování byl i fakt, že jsou tato kola na letošní rok výrazně přepracována. Ve srovnání s předchůdcem jsou nejen o nějaký ten gram lehčí, ale měla by alespoň „papírově“ nabídnout také vyšší tuhost. Zanedbatelný není ani výrazný designový posun, ráfky s odfrézovanými plochami mezi dráty a novou podobou grafiky či náboje s krásnými hvězdicovými přírubami, to všechno je ve srovnání s docela nudně působícím předchůdcem jasně patrné.

Fulcrum Red Metal 3

Pro značku charakteristické zapletení 2:1 je samozřejmě použito i u testovaného modelu. Přímé dráty, tedy bez ohybu u hlavičky, jsou zdvojnásobeny vpředu na straně kotouče a vzadu u kazety, na obou kolech jich napočítáme shodně čtyřiadvacet. Výška profilu ráfku, který je uzpůsoben i pro montáž bezdušových plášťů, je kompromisem mezi nízkou obvodovou hmotností a odolností. Náboje na průmyslových ložiskách se vyrábějí ve variantě jak pro klasické uchycení kotoučů šesticí šroubků, tak i v Centerlock provedení, jemuž jsme dali přednost. Přichycení brzdového kotouče šroubky nám v dnešní době připadá u desetitisícových kol přece jen už trochu archaické. Nicméně zde využitý Centerlock systém nedovoluje použití originál matice Shimano s vnitřním osazením, totožným se závěrnou maticí kazety. Místo toho zde Fulcrum využívá svou vlastní matku velkého průměru, jež je po obvodu vybavena žlábky se stejnou roztečí, která je použita na vnějších miskách středového složení.

Fulcrum Red Metal 3

V praxi se kola Red Metal 3 předvedla v hodně dobrém světle. Nejenže jsme je nemuseli během necelých tří tisíc kilometrů ani jednou docentrovávat, ale vedle toho nabídla velice dobrý přenos energie. Sklony ke kroucení při silovém záběru jsme u nich skutečně nepociťovali. Technologie použité na silniční produkci Campagnolo byly zkrátka v takřka nezměněné podobě přeneseny i na biková kola Fulcrum, a to je dobře. Až doposud vše bez připomínek, určitým nemilým překvapením byl však méně čistý chod ložisek. Tři tisícovky kilometrů by se podle nás neměly na nábojích jakkoli projevit, ale po zatočení osičkou náboje zadního kola bylo cítit určité, byť nijak extra velké zadrhávání ložisek. Je tedy otázkou, jak se na kolech promítne třeba několikasezónní použití… Alespoň chod ořechu byl bezproblémový a nevykazoval ani na konci testu patrnější vůli.

Fulcrum Red Metal 3Jeden opomenutý detail těchto kol je však do očí přímo bijící. Jsou jím dost ohyzdné rychloupínáky, které sice nebudou působit rušivě na ekonomických modelech à la Red Metal 10, nicméně na tak pěkných kolech, jaká představuje Red Metal 3, opravdu nemají co dělat. S těmi upínáky asi mají chlapci z Vicenzy vůbec trochu problémy, trvalo jim léta, než u silničních nábojů představili něco vzhledově i váhově použitelného. Absolutní drobnost, a jak dokáže zkazit dojem z jinak celkem zdařilého produktu. Škoda...

(kad)

 

datum: 10.11.10 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign